Do boja o post generálneho prokurátora opozícia nenavrhla nikoho, vyberať sa teda bude len z návrhov koaličných poslancov a stavovských organizácií. Svojho vlastného kandidáta nemá ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Tá pritom do poslednej chvíle tvrdila, že o návrhu silno uvažuje. Kandidáti teraz musia prejsť verejným vypočutím a nakoniec voľbou v parlamente, kde nič nie je isté. 

Ján Šanta - Ten, ktorý kričal na Kočnera

Azda všetci Slováci, ktorí aspoň jedným očkom sledujú najväčšie kauzy, poznajú tvár tohto prokurátora so strapatou ofinou a „neviditeľnými“ okuliarmi. Šanta mal na starosti obžalobu veľkopodnikateľa Jozefa Majského či kauzu markizácke zmenky, s ktorými kšeftoval Marian Kočner a Pavol Rusko. Okrem svojich pracovných výkonov zaujal temperamentom. Kočnerovi na súde zoči-voči povedal, nech z neho nerobí hlupáka, a v súdnej sieni na neho zvýšil hlas.

Hoci hovorí, že aj po 30-tich rokoch praxe je trochu v strese, keď jeho záverečnú reč počúva národ, na druhej strane priznáva, že o to, o čo sa s médiami môže podeliť, sa podelí rád.

Šanta je rodák zo Sniny a kým nezačal pracovať v roku 2004 na Úrade špeciálnej prokuratúry, striedal posty na prokuratúrach v Košiciach, v Prešove a v Humennom. Kým mnohí dnešní kandidáti svoje ambície týkajúce sa postu generálneho prokurátora skôr skrývali, Šanta ešte v júni otvorene povedal, že „sa necíti nepripravený“.

Nový zákon, ktorý určuje ako by mal byť generálny prokurátor volený a odvolaný, však kritizoval. Ako prezidentke či ministerke spravodlivosti aj jemu prekážali vágne dôvody, pre ktoré mohli politici najvyššieho šéfa prokurátorov v štáte jednoducho zosadiť. Nepáčilo sa mu ani to, že poslanci otvorili súťaž pre všetky právnické povolanie.

Do boja ho posiela poslanec Juraj Gyimesi (OĽANO).

MEDIÁLNE TVÁR Prokurátor Ján Šanta patrí k tým, ktorí sa pozornosti nevyhýbajú.
Zdroj: TASR