Tip na článok
Auto kampane kandidáta Ľubomíra Kolárika.

Kandidátovi na bratislavského župana súd naparil podmienku. Jeho obrana vás pobaví

O post šéfa Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa v jesenných voľbách uchádza aj predseda Strany zdravotne a sociálne znevýhodnených občanov (SZSZO). Mnohým zrejme meno Ľubomír Kolárik nič nehovorí. Kandidát je málo známy voličom, ale o to viac ho pozná polícia, prokuratúra a tiež súdy.

Galéria k článku (8 fotografií )
Ľubomír Kolárik, predseda strany zdravotne postihnutých má problémy so zákonom.
Bývalý primátor Bratislavy Milan Ftáčnik chce byť v roku 2017 županom. V bratislavskom kraji má veľkú šancu uspieť.
Milan Ftáčnik vychádza z prieskumov ako favorit boja o kreslo predsedu Bratislavského samosprávneho kraja.

Pekné reči

„V novembrových župných voľbách kandidujem najmä preto, aby som obhajoval práva znevýhodnených občanov nášho kraja. Môj sociálny program je silný a som presvedčený, že spoločne ho počas štyroch rokov presadíme. Napríklad aj to, aby boli postihnutí ľudia oveľa rýchlejšie posudzovaní a mali tak skôr nárok na finančnú, či sociálnu pomoc z kraja,“ sľubuje v jednom zo svojich volebných videí.


Meno pána Kolárika je známe najmä v súvislosti s domovmi sociálnych služieb (DSS), ktoré prevádzkoval - klienti však naňho zrejme nespomínajú práve v dobrom, keďže minimálne jeden zatvoril a oni ostali na ulici. Podľa Obchodného registra podniká aj v letectve so spoločnosťou Blue Slovakia.

Podvodník?

Prieskum o šanciach uchádzačov o post bratislavského župana dáva Ľubomírovi Kolárikovi 1,6 percenta. Súdnych konaní má za to na konte takmer dvakrát toľko ako preferencií.

Presne tri a nie je vylúčené, že tento počet sa ešte zvýši. V jednom prípade už dokonca pozná aj právoplatný trest. Vlani v marci ho jeden z bratislavských okresných súdov odsúdil pre zločin podvodu. Za tento skutok mu uložil trest odňatia slobody v trvaní jedného roka.

„Tento bol podmienečne odložený na skúšobnú dobu osemnásť mesiacov,“ dozvedeli sme sa od hovorcu prokuratúry Olivera Janíčka. Verdikt súdu sa stal právoplatným 31. augusta 2016. 
Tým však Kolárikove problémy so zákonom nekončia.

„Na Okresnej prokuratúre Bratislava II sú voči uvedenej osobe ako obvinenému respektíve obžalovanému vedené tri konania, pričom ani jedna z vecí doposiaľ nie je právoplatne skončená,“ napísal ďalej Oliver Janíček. Priblížil, že v dvoch týchto prípadoch už bola podaná obžaloba. Jedna sa týka zločinu podvodu, druhá neodvedenia dane a poistného.

Posledný Kolárikov skutok, opäť podvod, je pomerne čerstvý a na stole ho má policajný vyšetrovateľ, ktorý aktuálneho kandidáta na župana 21. apríla tohto roka obvinil pre úmyselný prečin podvodu.

A čo konkrétne mal pán Kolárik vyparatiť? Problémy s políciou mal podľa našich informácií práve kvôli účtom jeho neziskových organizácií - mali by ibyť dve, Pokojný domov a Nová nádej. Prostredníctvom nich prevádzkoval domovy sociálnych služieb (DSS), na ktoré dostal dotácie z bratislavského kraja, aj z ministerstva práce.

Nevydarený biznis s Tomanovou

„Žiadame o spätvrátenie lehoty na odvolanie,“ obhajuje sa Kolárik v prípade, za ktorý bol uznaný vinným. Zároveň prichádza so šokujúcim tvrdením. V tomto prípade bol vraj agentom polície, ale veci nedopadli tak, ako mali. „To sme robili ešte s pani Tomanovou, ona bola vtedy ministerka. Chcel som prevádzkovať domovy sociálnych služieb a ministerstvo malo nehnuteľnosti. Ja som chcel budovu a potom sa to začalo motať, zostalo to na mne,“ vysvetľuje komplikovane, bez bližšieho vysvetlenia, čo sa vlastne stalo.

Ako chce presvedčiť voličov, že ako župan nebude používať nekalé praktiky, z ktorých je podozrivý? „Prečože podvody? Mám tam jedno pojednávanie, to ešte ani nezačalo. To, že má byť teraz vytýčené hlavné pojednávanie neznamená, že som spravil podvod, to bolo všetko inak,“ bráni sa. „To, že ma niekto vyšetruje, nemôže byť prekážkou (aby kandidoval, pozn. red). Nie je to tak, že som niečo niekomu zobral a ušiel som,“ dodáva.

VIDEO Plus 7 Dní