„Rozumiem, že sa pán Pál Csáky uchádza o hlasy voličov z maďarskej menšiny na Slovensku, ale aj tak. Zastupuje Slovensko v europarlamente. Sedí na mieste, ktoré patrí tomuto štátu a tak by mal mať snahu, aby sa mohli o jeho aktivitách dozvedieť aj Slováci,“ napísala nám čitateľka Lucia, ktorá na náhodou dostala na web europoslanca SMK.

Pál Csáky a jeho stránka výhradne pre Maďarov.
Pál Csáky a jeho stránka výhradne pre Maďarov.
Zdroj: archív

Niet sa čomu diviť

Zostala prekvapená, že stránka csakypal.eu nemá inú ako maďarskú verziu. Ani slovenskú, ani anglickú. „Niet sa čomu diviť, poslanec Csáky nikdy nevystúpil z radu s Maďarskom solidárnych strán na slovenskej politickej scéne. Mne to ani nevadí,“ reaguje politológ Michal Horský. „Jeho voliči stránku čítajú predovšetkým v maďarčine,“ vraví.

Rovnaký názor má aj Aneta Világi s katedry politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. „Neviem o tom, že by mali weby europoslancov nejaké pravidlá, ktoré by hovorili o tom, v ktorom jazyku majú byť písané,“ vraví.

Pál Csáky:  Jeho webová stránka je iba v maďarčine.
Pál Csáky: Jeho webová stránka je iba v maďarčine.
Zdroj: Archív

Kľučky s odpoveďami

Politológovia majú pravdu v tom, že ak by aj Csáky mal slovenskú verziu svojho webu, zrejme by mala minimálnu čítanosť. Koľko web mesačne stojí, z akých financií je platený, kto sa oň stará a prečo nemať popri menšinovom vydaní aj slovenský web pre zvedavcov, akým je napríklad naša čitateľka Lucia, sme sa chceli opýtať slovenského europoslanca.

Otázky dostal už začiatkom januára, ale odpovede doteraz neprišli. Telefón nám viackrát nezdvihol. Strana nás odkázala na jeho asistentku, tá však odvetila, že odpovede by mali vypracovať asistenti, ktorí s Csákym pracujú v Bruseli. Pred rokom europoslanec porozprával o svojich divadelných a spisovateľských aktivitách Plus 7 dní rád, teraz si na vypracovanie krátkych odpovedí jeho tím čas nenašiel.

Ambície?

Michal Horský povedal, že Csáky je „pomerne aktívny poslanec EP, ak sa pozerám na tých, ktorí tam sedia zo Slovenska“. „Zároveň všetci vieme, že zastupuje stranu SMK, ktorá na rozdiel od Mostu-Híd šermuje z času na čas, najmä v predvolebných obdobiach, s myšlienkami autonómie, separácie a usiluje sa dobehnúť Most-Híd oslovovaním čisto maďarského voliča,“ dodal na margo Csákyho výsledkov na európskej úrovni. Nové voľby do europarlamentu budú v roku 2019.

„Možno je to o tom, že Csáky plánuje vstúpiť do predvolebného boja nielen do EP, ale možno aj ako nominant SMK v nasledujúcich prezidentských voľbách,“ špekuluje politológ.

Prečítajte si tiež: