Lekárnici sa len modlia, aby sa chorým nič nestalo. Nový zákon, ktorý skoncuje s vývozom liekov do zahraničia tu bude až o pol roka.

„Poznám mladých chlapcov, ktorí vlastnia dve, tri lekárne, vozia sa na takých autách o akých sa nám ani nesnívalo a tie lekárne nie sú na nejakých lukratívnych miestach. Ich hlavnou činnosťou nie je výdaj liekov pre pacientov, ale nákup liečiv od tridsiatich iných lekární s cieľom vyviezť ich do zahraničia,“ povedal nám Prezident Slovenskej lekárnickej komory Ondrej Sukeľ.

Zázračné zisky majú niektoré lekárne, ale hlavne distribučné spoločnosti. Niektorým v minulom roku narástli tržby o sedemdesiat, alebo aj dvesto percent. Zatiaľ čo oni perfektne zarábajú, pacienti zháňajú lieky na predpis už aj cez internet, delia si jedno balenie aj dvaja, alebo si lieky požičiavajú od iných chorých. Vysvetlíme vám, ako niektoré firmy kšeftujú s vašimi liekmi.

Takto funguje biznis s liekmi

Výrobca vyrobí liek na riedenie krvi, Fraxiparine 0,4, dovezie ho na Slovensko a predá za 14,34 Eur distribučnej firme A. Tá má dve možnosti.

  1. Predá ho lekárni a zarobí na ňom necelé tri eurá.
  2. Nasmeruje ho na vývoz do zahraničia a zarobí približne desať eur.

Ak sa liek aj dostane do slovenskej lekárne, tá má ďalšie tri možnosti.

  1. Liek ide k pacientovi, lekáreň na ňom zarobí iba tri eurá, ale musí čakať na platbu od poisťovne, peniaze teda nemá hneď.
  2. Predá liek zvozovej lekárni, nezarobí na tom síce veľa, ale peniaze dostane okamžite. Zvozová lekáreň žije z reexportu liekov. Odtiaľ idú rovno do zahraničia.
  3. Predá liek distribučnej firme B. Tá nerobí nič iné, len export do zahraničia. Liek už v tom čase stojí o desať eur viac. Cestuje do Nemecka, alebo do Británie. Lekáreň v Nemecku ho potom predá za konečnú cenu, takmer 50 eur.

Tomuto má zabrániť novela Zákona o lieku, ktorú pripravilo Ministerstvo zdravotníctva.

O najväčších zmenách, ktoré novela prinesie hovorí Štátna tajomníčka rezortu Andrea Kalavská.