Tip na článok

Katastrofa z majonézy: Na Štedrý deň sa ozve žlčník so žalúdkom a po nich môže prísť na rad pankreas

Na ďalší vianočný sviatok sú už pohotovosti plné ľudí, ktorí to s jedením nezvládli. Gastroenterológovia vtedy neradi slúžia v nemocnici a vedia prečo.

Galéria k článku (3 fotografie )

O tom, čo môžeme urobiť, aby sme si počas sviatkov nevyrobili v tele biologickú katastrofu a ako pri tom môže pomôcť trochu pohybu, s gastroenterológom doktorom JAROLÍMOM ŠUTKOM (42) hovorila MARTINA UTEŠENÁ.

Existuje vôbec niečo pozitívne na prejedaní počas sviatkov?

Pozitívne je najesť sa kvalitne alebo najesť sa s chuťou. To neberiem nikomu. Ale na nekontrolovanom jedení všetkého, čo chladnička dala, nenachádzam nič dobré. Zdravý človek, ktorý nemá žiadne ťažkosti s trávením počas celého roka, prežije v dobrom zdraví aj toto. Ale ak ste mali počas uplynulého roka nejaké tráviace problémy, tie sa takmer určite ozvú a môžu vianočné sviatky poriadne pokaziť.

Naozaj ľudia končia vinou hodovania v nemocniciach častejšie ako inokedy?

Je to realita. Pre nás gastroenterológov je zlý sen služba počas Druhého vianočného sviatku a po Silvestri. Keď si odmyslíme ľudí intoxikovaných alkoholom, chodia k nám pacienti, ktorí si pokazili žalúdok alebo majú podráždený žlčník či pankreas. Väčšina z nich však mala ťažkosti už v minulosti.

Aké problémy majú ľudia najčastejšie?

Keď sa prejeme, objemovo preťažíme žalúdok. To často spôsobuje zastavenie jeho hybnosti alebo dokonca až vracanie. Je to nepríjemné, ale preto ešte netreba utekať k lekárovi. Druhá skupina sú „záhari a kyselinári“, ktorým nerobia dobre hlavne sladkosti. Tí majú problémy už pár hodín po jedle. Potom sú to vážnejšie prípady. Ešte počas Štedrého večera alebo v noci sa môže ozvať aj žlčník, ktorému stačí, keď to preženieme s tukmi. Na Prvý sviatok vianočný sa hlási pankreas, keď nezvládne nápor tukov a alkoholu. To ešte pacienti nejako vydržia, ale na Druhý sviatok vianočný ich už máme na pohotovosti. Akútny zápal pankreasu nie je žiadna banalita, môže sa výnimočne skončiť smrťou.

Môžeme si prejedaním aj trvale poškodiť zdravie?

Ak nedôjde k akútnemu žlčníkovému záchvatu alebo akútnemu zápalu pankreasu, tak nie. Vianoce odhaľujú skôr chronické ťažkosti. Pacient, ktorý má predispozíciu na problémy s trávením, si povie: raz za rok si to môžem dovoliť. A to je chyba. Nemôže. Vtedy mu už prostá štedrá večera môže navodiť veľké ťažkosti a prejedanie počas Silvestra mu môže veľmi zle naštartovať nový rok.

Všetci by sme sa teraz mali vyhnúť majonézovým šalátom a koláčom?

To nie, dajte si ich, ale len tí, ktorí nemáte ťažkosti. Základom je dávať si pozor na to, aby sme nejedli niečo, čo nám počas roka nerobí dobre. Ak žijete nespútane a nemáte žiadne ťažkosti s trávením, prosím! Sviatky môžete prežiť aj s prejedaním bez ujmy na zdraví. Ale ak máte tráviace problémy, tak samoľúbosť kuchárok musí ísť preč. Dajte si namiesto majonézy do šalátu jogurt.

Všetci si predsa potrebujeme v zime premastiť črevá, či nie? Tuky potrebujeme.

Ale samozrejme. Múdrosti starých materí platia aj dnes. Tuk je pre telo nevyhnutný hlavne v zimnom období, je to významný zdroj energie, ktorý nám umožňuje aj vstrebávanie vitamínov A, D, E a K. Ale premastiť črevá si môžete vtedy, keď sa fyzicky hýbete, aby sa tuk spracoval. Naši starí a prastarí rodičia si dali omastené rezance alebo slaninu, ale nesadli si potom na gauč a nepozerali telenovely. Vstali a išli do zimy. Makať.

Prečo je pohyb pre trávenie taký dôležitý?

Zlepšuje prácu čriev. Najlepšie to vidíte na pacientovi, ktorý si zlomí nohu a musí ležať na posteli. Do dvoch dní má zápchu. To isté sa stane s nami, keď sa po najedení zvalíme na gauč. Preto sa hýbte. Nemusíte ísť hneď na lyže, stačí hodinová prechádzka po obede alebo po večeri.

Povedzme, že sme v dobrom zdraví prežili tri vianočné dni. O pár dní nás čakajú ďalšie majonézy. Ako prežiť obdobie medzi tým?

Vráťte sa k bežnejšiemu režimu, nevnímajte sviatky ako týždeň hodovania. Doprajte telu oddych, jedzte striedmo. Telu úplne stačí jeden deň, aby sa dalo dokopy aj po ťažkých jedlách. Aj bežne cez rok odporúčame, aby ste si občas oddýchli od stravy plnej tuku a sacharidov. Ideálne sú asketické pondelky po víkende. Jeden šetriaci deň v týždni nájdete v ktoromkoľvek náboženstve alebo kultúre. My to robíme naopak. Päť dní v týždni si doprajeme naplno a cez víkend ešte viac. Chyba, ktorá nám raz môže pokaziť Vianoce.

Treba telu medzi sviatkami nejako pomôcť, aby sa zbavilo škodlivín? Máme si dať nejakú špeciálnu diétu?

Žiadne veľké hladovky. Extrémy sú pre telo šok. Stačí, ak po Druhom sviatku vianočnom prestanete dojedať to, čo je doma, a dáte si do tela niečo ľahké. Suchú ryžu, mäso na šťave, chlieb s maslom, veľa tekutín, prípadne čaje na trávenie. Ak máte doma nealkoholickú hroznovú šťavu, siahnite po nej a skúste ju piť pol dňa alebo aj celý deň. Je pre nás perfektná.

Obsahuje množstvo dobrého cukru a sú tam minerály, ktoré si hrozno povyťahovalo zo zeme. Výborným prostriedkom je kyslá kapusta alebo len jej šťava. Kapusta zastaví kvasné procesy v čreve a to sa očistí. Ľahšie sa v ňom potom uchytia probiotické kultúry, ktoré zlepšia trávenie a znížia nafúknutie v črevách. Ale upozorňujem, dajte si len domácu, nie kupovanú. V kapuste má byť kapusta, rasca, soľ a nie ďalších 40 látok.

Takže nemusíme po sviatkoch podstupovať žiadne veľké detoxikačné kúry?

Nie. Reči o tom, ako treba očistiť pečeň alebo obličky, nie sú opodstatnené. Ak máme tieto orgány v poriadku, očistia sa samy. Keby bola detoxikácia univerzálna metóda na šťastný a zdravý život, tak už dávno je medicína zavretá a zbalená, všetci si kupujeme detoxy a opravujeme si telá. Najlepšia detoxikačná kúra je jesť menej, rozumne, zdravo a hýbať sa. Telo si so zvyškom poradí.

Úplne spochybňujete detoxikáciu?

Nespochybňujem. Len si myslím, že má význam vtedy, keď vieme, aký máme problém a ako ho ideme riešiť. Detoxikácia nespočíva v tom, že do seba nasypeme nejaký prášok alebo vypijeme čaje a tie cez nás prejdú ako cez kanalizáciu a my budeme žiť ako predtým. Bez zmeny životného štýlu nemajú očistné kúry žiaden význam. Niekedy zdravý sedliacky rozum je lepší ako všetky najnovšie zaručené detoxikačné kúry.

VIDEO Plus 7 Dní