Skupina koaličných poslancov podáva trestné oznámenie pre bilboardy kotlebovej ĽSNS. Tie sa objavili na viacerých miestach a oznamujú, že vraj majú vakcíny obsahovať bunky z potratených plodov.

„Predmetom trestného oznámenia je preveriť, či došlo k podávaniu klamlivej informácie, ktorá je schopná vyvolať vážne nebezpečenstvo a znepokojenie medzi ľuďmi v nejakom regióne. Veríme, že toto trestne oznámenie bude posúdené veľmi kriticky, tak aby sa takéto prípady neopakovali,“ vysvetľuje poslance SaS Alojz Baránik.

Zastrašujú a rozdeľujú?

Jeho kolegyňa Janka Bittó Cigániková dodáva, že v ĽSNS „buď veci nerozumejú a neoverili si informácie, alebo veľmi dobre rozumejú, že klamú, že píšu hlúpsti a robia to s cieľom zastrašiť ľudí a odradiť ich od očkovania. Budujú si svoju politickú slávu na strachu a rozdeľovaní ľudí.“ Podľa nej je to v čase, keď každý zaočkovaný zachraňuje nielen seba, ale aj spoločnosť a svoje okolie,  odsúdeniahodné. "Nebudeme sa na to len tak pozerať a podávame trestné oznámenie," dodáva.

Vakcína bunky neobsahuje

Tvrdenie ĽSNS, že vakcína proti korone obsahuje bunky z potratených detí je nepravdivá. Ako Bittó Cigániková vysvetľuje máme dva druhy vakcín, mRNA, ktoré neobsahujú nič živé. „Vektorová vakcína obsahuje živý vírus, ktorý je rozmnožovaný na ľudských bunkách, ale je absolútna nepravda, že samotná vakcína obsahuje tieto bunky,“ vysvetľuje Bittó Cigániková.Bunky používané na množenie vírusu pochádzajú z línie spred 50-rokov. A dodáva, že to potvrdzujú nielen odborníci, ale aj pápež František, ktorý hovorí, že očkovanie je aktom lásky a neočkovať sa je možné považovať za samovraždu. Aj katolícki biskupi potvrdili, že vakcíny sú eticky v poriadku. 

"Nie je to prvýkrát, čo kotlebova ĽSNS rozširuje rôzne lži, nepravdy a hoaxy, aj na tému ochorenia covid 19. V dnešnej vážnej situácii si nemôžeme dovoliť aby sa ľudia odmietali očkovať zo závažných morálnych dôvodov, riskujeme úmrtia. Dnes bolo oznámené, že za jediný deň zomrelo vyše sto ľudí na covid," vraví poslanec Ján Benčík.  "Tento bilboard sa objavil na hornej Orave, ktorá je známa tým, že tam žije nadpriemerný počet veriacich katolíkov. Táto lživá správa má potenciál ich odhovoriť od očkovania," dodáva Benčík. 

"Ľudia prosím neverte hoaxerom, klamárom. verte odborníkom, ktorí zasvetiliu svoj život štúdiu týchto vecí a tým ktorí bojujú do posledného dychu za životy pacientov, z ktorých 85 percent je nezaočkovaných," dodala Bittó Cigániková.