Tip na článok
Jozef Majský: Prípad nebankoviek, kde figuruje Jozef Majský, sa ťahá už dvanásty rok. Veľkopodnikateľ si dnes užíva dôchodok.

Kauza bez konca: Jozef Majský si môže užívať ďalšie leto na slobode

Proces s Jozefom Majským opäť odročili. Nové konanie trvá siedmy rok. Môžu za to choroby obžalovaných aj obhajcov, boľavé zuby, pôrody, výmeny advokátov.

Galéria k článku (8 fotografií )
Krst knihy: Majský sa nenudí, prednedávnom pokrstil knihu svojich spomienok na biznis a politiku.
Štyridsiatka: Dôchodca Jozef Majský pár dní pred súdnym pojednávaním oslavoval dcérine narodeniny.
Konečne prítomný: Jozef Majský počas pojednávania na Špecializovanom súde v Pezinku v roku 2012.

Už dvanásty rok sa naťahuje prípad vytunelovaných nebankových spoločností BMG Invest a Horizont Slovakia. Niekdajší veľkopodnikateľ a ozdoba spoločenských podujatí Jozef Majský za ten čas okúsil aj strasti vyšetrovacej väzby, stihol odovzdať biznis do rúk deťom, venovať sa mladej priateľke.

Od obnovenia procesu pred Špecializovaným trestným súdom v roku 2007 chodí opäť vysmiaty a spokojný. Dokonca už ani nechorľavie ako počas väzby. Zato svedkovia, advokáti aj sudca majú smolu a pre zmenu prenasledujú choroby ich.

Aj preto proces, ktorý je výsmechom spravodlivosti, aký nemá v dejinách Slovenskej republiky obdobu, nie a nie sa skončiť. Súd musel odročiť aj májové pojednávanie. Ďalšie pokračovanie nekonečného prípadu sa očakáva v auguste tohto roku.

Sebaistý

„Ááále, ja už sa tam nevrátim,“ šibalsky sa uškrnul veľkopodnikateľ, keď sa ho vlani v lete pri náhodnom stretnutí na dunajskom nábreží istý známy novinár ironicky opýtal, čože je tak na voľno a bez „náramkov“.

Jozef Majský zrejme dokáže predpovedať budúcnosť, pretože všetko, čo sa deje v jeho prípade, sa deje podľa toho, ako predpovedal. Dokonca ho už navonok nekvári ani podlomené zdravie, ako to bolo pred dvoma rokmi na jar, keď sa odročilo vypočutie svedka Vladimíra Železného.

Na súd, ktorý sa opäť konal iba pro forma, sa dal priviezť luxusnou limuzínou svojho advokáta Petra Filipa, vlasy mal upravené a nafarbené, v ústach neodmysliteľná cigareta a dobrácky výraz v tvári. Ten bol mimoriadne účinný najmä pri odrážaní nepríjemných požiadaviek obetí, ktoré prišli v nebankových spoločnostiach o svoje, často celoživotné úspory.

Na Majského reakcie a rečnícke otázky, či to vari on tie peniaze povyberal, už nemali oklamaní slov. Aj dianie v súdnej sieni prebehlo rýchlo a pokojne. Sudca prečítal iba listinné dôkazy a pojednávanie odročil. Dôvod? Úmrtie starej mamy jedného zo spoluobžalovaných - Patrika Pachingera - a neúčasť dvoch svedkov - osobitných správcov pre odbor ekonomiky a účtovníctva.

Prvý z nich, Jozef Marenčin, bol práceneschopný, druhý, Marián Albert, si neprevzal predvolanie. A tak sudcovi neostalo iné, než vytýčiť nový termín na 4. augusta.

Vzhľadom na dovolenkové obdobie treba už len dúfať, že sa nikto z advokátov či svedkov nevyberie práve vtedy na dovolenku, prípadne že niektorý z obžalovaných neutrpí akútne prehriatie a úpal z horúceho počasia. U kardiakov je to totiž viac než pravdepodobné.

Bez konca

Kauza Majský sa začala písať na jeseň 2002. Vtedy polícia zadržala veľkopodnikateľa pri pokuse vycestovať z krajiny na hraničnom priechode Bratislava - Berg. Majského viezla jeho vtedajšia manželka, exposlankyňa parlamentu Diana Dubovská, v kufri auta cez diplomatický koridor.

Polícia obvinila podnikateľa z tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, ktoré v minulosti ovládal Vladimír Fruni. Mimochodom, Fruni si už svoj trest dávno odsedel a dnes sa voľne pohybuje po Košiciach. Majský v organizovanej skupine spolu s Dávidom Brtvom a Patrikom Pachingerom údajne pomocou amerických off-shore spoločností vytunelovali z nebankoviek viac ako štrnásť miliárd korún, čo je v prepočte zhruba 465 miliónov eur.

Veľkopodnikateľ Majský strávil vo väzbe takmer dva roky, až kým ho v auguste 2004 neprepustil na slobodu vtedajší generálny prokurátor Dobroslav Trnka. Trvalo dlhé tri roky, kým padol v kauze prvý rozsudok. Dôvodom boli neustále Majského choroby - tu chrípka, tam srdcová slabosť. Večné maródky a vyhýbanie súdu napokon ukončila ďalšia väzba.

Obvineného posadili za mreže v decembri 2006, kde zotrval až do vynesenia rozsudku v apríli 2007. Majský dostal dvanásť rokov natvrdo, Brtva jedenásť a Pachinger desať. Všetci sa odvolali a v októbri 2007 Najvyšší súd rozsudky zrušil. Dôvod? Údajné chyby v konaní. Prípad sa tak vrátil na začiatok a Majský na slobodu.

Nové konanie trvá siedmy rok. Môžu za to choroby obžalovaných aj obhajcov, boľavé zuby, pôrody, výmeny advokátov. Dávid Brtva, ktorého medzičasom odsúdili za spreneveru, stihol utiecť pred zatykačom, nechať sa zlapať v Česku a odsedieť si trest.

Majský si však vychutnáva pokojný život dôchodcu, chodí po poľovačkách, nakupuje v butikoch s mladou priateľkou a užíva si dovolenky. Ako dôchodca dokonca získal aj úľavu pri splácaní svojho 33-tisícového dlhu, ktorý mal zaplatiť súdu v istom súdnom spore ako poplatok za odvolanie. Súdu stačilo, aby veľkopodnikateľ splácal svoju pohľadávku po tisícke mesačne. Viac si údajne ako chudobný dôchodca nemohol dovoliť.

Chudobného dôchodcu Majského mohli bežní smrteľníci vidieť aj tesne pred súdom na honosnej oslave štyridsiatky jeho dcéry Evy. Kto mal v Bratislave ruky, nohy, dostavil sa do podniku na dunajskom nábreží.

Veď keby sa náhodou starcovi priťažilo, limuzína jeho syna Jozefa mladšieho by ho urgentne odviezla. Jozef Majský junior totiž v minulosti dostal od polície oficiálne povolenie na používanie výstražného majáka s právom prednostnej jazdy.

Chronológia kauzy Majský

Október 2002: Jozef Majský zadržaný na priechode Bratislava - Berg a obvinený zo zosnovania zločineckej skupiny a trestného činu podvodu.

Október 2002: Prvé vzatie do väzby.

Júl 2004: Vyšetrovanie je ukončené návrhom na podanie obžaloby.

August 2004: Dobroslav Trnka prepúšťa Majského z väzby.

December 2006: Druhé vzatie do väzby.

Január 2007: Začiatok hlavného pojednávania, Majský neprítomný pre chorobu.

Apríl 2007: Padol rozsudok, veľkopodnikateľ má ísť do väzenia na dvanásť rokov.

Apríl 2008: Otvorené hlavné pojednávanie. Proces odročený pre práceneschopnosť Dávida Brtvu, obhajca neuviedol dôvod práceneschopnosti, na doklade od lekára chýba diagnóza.

Jún 2008: Odročené. Patrikovi Pachingerovi vypovedal plnú moc zo zdravotných dôvodov jeho obhajca Juraj Trokan. Aj Pachinger vypovedá plnú moc obhajcovi Romanovi Maťašovskému.

Október 2008: Pachingerova advokátka vypovedala plnú moc pre rizikové tehotenstvo.

December 2008: Majského obhajca Peter Filip ochorel. Prokurátor Ján Šanta odkazuje obhajcom aj obžalovaným, že im želá pevnejšie zdravie.

Január 2009: Odročené, Pachingerova žena rodí. Ďalšie pojednávanie v januári opäť odročené, tentoraz ochorel Brtva.

Február 2009: Na siedmy pokus sa začína hlavné pojednávanie, vypovedá Vladimír Fruni aj Marián Šebeščák.

Marec, apríl, jún, august 2009: Proces odročený pre práceneschopnosť obhajcov alebo obžalovaných.

Február 2010: Pojednáva sa.

Marec 2010: Ochorel Brtvov obhajca a na lekárske vyšetrenie musí ísť aj náhradná obhajkyňa.

Apríl 2010: Opäť sa pojednáva.

Máj 2010: Odročené pre práceneschopnosť Brtvu.

September a november 2010, január 2011: Pachinger je chorý, súd nepojednáva.

Marec 2011: Odročené pre chorobu advokáta Maťašovského.

Apríl 2011: Odročené pre práceneschopnosť Brtvu.

November 2012: Výpoveď Vladimíra Železného cez telemost.

Február 2013: Odročené. Tentoraz je práceneschopný sudca.

Marec 2014: Súd berie na vedomie, že Brtvu podmienečne prepustili z väzenia, kde si odpykával trest za spreneveru. Pojednávanie však nepokračuje, obhajca odmieta ďalej zastupovať Pachingera.

Máj 2014: Odročené pre úmrtie Pachingerovej starej matky a neprítomnosť dvoch svedkov.

VIDEO Plus 7 Dní