Plagiátor a ešte aj pokrytec? Nie je to tak dávno, čo Boris Kollár útočil pre skopírovanú rigoróznu prácu na Andreja Danka. Vtedy Kollár tvrdil, že taký človek nemá v politike čo robiť. Teraz sám čelí rovnakému obvineniu. Vo svojej diplomovke vraj skopíroval prácu svojho školiteľa. Tým bol verejnosti dobre známy Jozef Minďaš, súdený pre obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.     

Privrel obe oči

Uplynulý týždeň bol plný odhalení. Politik Miroslav Beblavý zistil, že poslankyňa Petra Krištúfková sa pri písaní svojej bakalárskej práce veľmi nenadrela. Text jednoducho skopírovala z rôznych internetových zdrojov bez toho, aby ich citovala. Titul zo Stredoeurópskej vysokej školy v Skalici sa poriadne zachvel. O pár hodín neskôr sme sa dozvedeli, že s rovnakým nasadením napísal svoju diplomovú prácu predseda Sme rodina.

Boris Kollár ju robil nielen na tej istej škole ako Krištúfková, ale aj u toho istého školiteľa. „Máme opäť predsedu parlamentu, ktorý je plagiátorom,“ tvrdí predseda strany Spolu Juraj Hipš. Dodáva, že Kollárova práca poukazuje na to, v akom stave je naše vysoké školstvo. „Polovica práce je úplne skopírovaná z práce jeho školiteľa a rektora, ktorý si to nevšimol. Samotný školiteľ musel predsa vidieť, že polovica práce je plagiát,“ vysvetľoval Hipš. Ako dodal, prácu kontrolovali stranu po strane a ešte aj záverečnú časť, ktorá má byť výsledkom študentovho bádania, zobral z práce svojho školiteľa.

Kollár zľahčuje, každý zľahčuje?

Kollár vykrádal bez citovania ešte aj webovú stránku Kysuce.sk. „Pozývame vás do kraja drotárov, oblých kopcov, čarovných zákutí a horských kaplniek,“ odpísal od slova do slova z tejto stránky a bráni sa veľmi podobne ako kedysi Andrej Danko.

Na tlačovej konferencii, ktorú zvolal, mával kontrolou originality zo slovenského systému. „Ak je školský systém nejako nastavený, musí platiť pre každého. Aby som mohol obhájiť túto prácu, musela prejsť testom originality. Je to 24,4 percenta, je to oficiálny systém,“ dušoval sa Kollár.

Prácu svojho školiteľa uviedol v zozname použitej literatúry, a tak je podľa neho všetko v poriadku. „Jedna veta, keď si ju zoberiete z internetu, nie je žiadna tragédia. V tom čase som mal veľa práce. Každý študent si to nejako zľahčuje. Zľahčil som si to aj ja, priznávam. Nie je to pekné, ospravedlňujem sa za to, ale to neznamená, že som nesplnil podmienky na to, aby som mohol pristúpiť k záverečnej skúške a že by som túto prácu odflákol,“priznal Kollár.

Lenže Kollár do svojej práce „nezobral“ len „jednu vetu z internetu“. Od slova do slova skopíroval state z publikácie svojho školiteľa a vydával ich za svoje myšlienky.

Denník N dal diplomovku Borisa Kollára prekontrolovať na českom antiplagiátorskom serveri odevzdej.cz. V nej vyšla zhoda 52 percent. „Podľa našich pravidiel je za plagiát považovaná práca, ktorá obsahuje viac než 10 percent zhodu s inými textami, ak nie sú zdroje riadne citované. Ak je zhoda vyššia než 20 percent, je práca považovaná za plagiát, aj ak sú zdroje riadne citované,“ povedal pre Denník N Martin Hanel z Českej zemědělskej univerzity v Prahe.

Urážka slušných študentov

Kompetentní sa ozvali aj na Slovensku. Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít (V7) a predseda Slovenskej akadémie vied Kollárovo bagatelizovanie kopírovania odsúdili a vyzvali ho na vyvodenie konzekvencií.

„Tvrdenie, že každý študent si svoje štúdium zľahčuje, je urážka tisícov študentov, ktorí v týchto dňoch na našich univerzitách obhajujú svoje poctivo napísané kvalifikačné práce. Zároveň dehonestuje prácu školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu základných princípov vedy, oponentov, ktorí trávia hodiny po­drobným štúdiom prác a písaním posudkov, a komisií, ktoré komplexne posudzujú spôsobilosť študentov,“obuli sa do Kollára. Podľa nich nemá byť akademický titul ozdobou, ktorou si politici či podnikatelia zvyšujú svoj sociálny status.

Vzbura proti Minďašovi

Kollár sa obhajuje aj postojom svojho školiteľa Minďaša. Hovorí, že Minďaš mu vykradnutie jeho práce nevyčítal. „Obhájil som si to a pustili ma k záverečnej skúške.“Kollárov školiteľ docent Jozef Minďaš je kontroverzná osoba. S ďalšími vedcami sa podieľal na vypracovaní správy o klíme, ktorá získala Nobelovu cenu. Vo svojom fachu je uznávaný odborník, ale s jeho charakterom je to už podstatne horšie.

Ako nominant Mečiarovho HZDS zastával medzi rokmi 2006 a 2009 funkciu generálneho riaditeľa štátnych Lesov SR. Za svojho externého poradcu si vybral zaťa Vladimíra Mečiara. Podľa kuloárnych rečí mal manžel Magdy Mečiarovej Ján Gálik, bývalý policajt a neskôr právnik, dohliadať hlavne na rozdeľovanie lukratívnych poľovných revírov podľa zoznamu schváleného Mečiarom. Vedľa názvu každého revíru vraj stála poznámka, ktorá politická strana si ho môže nárokovať.

Či už Mečiarov zoznam skutočne existoval, alebo nie, isté je, že Minďaš na generálnom riaditeľstve presunul odbor poľovníctva priamo pod seba. Na rozdiel od svojho predchodcu, ktorý prenajímal poľovné revíry tomu, kto ponúkol najvyššiu cenu, on ako stredoveký vladár rozdával len podľa vlastnej ľubovôle. Jeho podriadení často dostávali hotové podpísané zmluvy už len na archivovanie a v niektorých prípadoch ich ani len nevideli. Minďaš ich údajne držal u seba v šuplíku.

Pod Minďašovým vedením sa Lesy SR dostali takmer do krachu a on na ich záchranu žiadal od vlády šesťdesiatsedem miliónov eur zo štátnej kasy. Na Minďašovo šafárenie vtedy upozornil súčasný minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský a v štátnom podniku vyvolal doslova vzburu zamestnancov.

Na tamojšie pomery sa pozreli aj policajti a natrafili na Minďašove závažné lapsusy. Teraz stojí pred súdom obžalovaný zo zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a hrozí mu 10 až 15 rokov za mrežami. ˇ

Zásady idú bokom

Na budovanie dôvery verejnosti v spravodlivosť a inštitúcie je potrebné, aby vládni politici dôsledne dodržiavali také isté princípy, aké z opozície žiadali od svojich oponentov, - reagovala na Kollárovu plagiátorskú kauzu prezidentka Zuzana Čaputová.

Lenže jediným ministrom, podľa ktorého plagiát nemožno prejsť mlčaním, je minister Ján Mičovský. Ostatní členovia vlády odpovedali vyhýbavo a korunu všetkému položil predseda vlády Igor Matovič. Od Andreja Danka žiadal, aby pre plagiátorstvo odstúpil, od Kollára to isté nechce.

„Chcem splniť to, čo som ľuďom sľúbil, očistiť Slovensko od mafie. Vzhľadom na túto zodpovednosť neurobím nič, čo by ohrozilo stabilitu tejto koalície,“ háji Matovič svoju bezzásadovosť. „Ak si mám dať na misku váh jednu diplomovku a stabilitu vládnej koalície, určite bude mojou prioritou udržať vládnu koalíciu,“ zopakoval, akoby čítal z príručky Roberta Fica, ako reagovať na nepríjemné otázky. 

Mohlo by vás zaujímať: