Tip na článok
Prominentný syn: Zrušená kolaudácia vily (vpravo) zrejme Iva Gašparoviča nepotešila.

Kauza Gašparovičovej megavily: Úrady zrušili kolaudačné rozhodnutie

Vila Iva Gašparoviča mala byť pôvodne zapustená v teréne a mala mať „iba“ dve nadzemné podlažia a jedno podzemné.

Kauza megavily exprezidentovho syna Iva Gašparoviča, ktorá vyrástla v rozpore s územným plánom aj so stavebným povolením, sa preklopila do ďalšej fázy. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja zrušilo kolaudačné rozhodnutie, ktoré vydal Okresný úrad v Bratislave.

Kto by však čakal, že Ivo Gašparovič teraz bude musieť svoju čiernu stavbu odstrániť, čakal by márne. Ministerstvo iba prehodilo horúci zemiak zo svojho stola naspäť na stôl Okresného úradu v Bratislave. Toho istého úradu, ktorému od začiatku nevadilo, že stavba je v rozpore s územným plánom a porušuje zákon.

Čítajte viac:

Výsmech občanovi: Gašparovičovmu synovi skolaudovali kontroverznú megavilu

Bez kolaudácie

Vila Iva Gašparoviča sa týči pod bratislavským Bôrikom ako mohutná stavba na vrchole takmer päťmetrového betónového „čínskeho“ múra. Pôvodne mala byť zapustená v teréne a mala mať „iba“ dve nadzemné podlažia a jedno podzemné. Pod zemou v pivničných priestoroch mali byť obslužné a hoby miestnosti, nad zemou zase obytná časť.

Lenže stavebník si hoby aj obslužné miestnosti postavil nad zemou, prihrnul ich zeminou a kvôli stabilite zafixoval železobetónovým múrom. A tak sa stalo, že vila zrazu merala o tri metre viac a múr má takmer päť metrov. Čo na tom, že predpisy v zóne povoľujú maximálne jeden meter vysoké ploty?

Vtedy ešte prezidentov syn si to mohol dovoliť. Stavebný úrad v bratislavskom Starom Meste márne protestoval, spis si od neho vzali úradníci z krajského stavebného úradu a dodatočne stavbu povolili. Úrady svojimi sťažnosťami a námietkami bombardovali aj susedia Mrázovci, ktorým vysoký betónový múr zatienil záhradu.

Čítajte viac:

Prezidentov syn začal s kolaudáciou svojej megavily postavenej v rozpore so stavebným povolením

Napriek tomu, že boli účastníkmi stavebného aj kolaudačného konania, ich snahy boli márne. Napriek ich odvolaniam boli úrady mladému Gašparovičovi naklonené a vilu mu skolaudovali. Súčasne s kolaudáciou štátni úradníci vylúčili susedov Mrázovcov z konania!

„A tu nastala zmätočná situácia. My sme sa proti kolaudácii aj proti vylúčeniu z kolaudačného konania odvolali. A ministerstvu dopravy ako odvolaciemu orgánu nezostalo nič iné, než kolaudačné rozhodnutie zrušiť ako zmätočné,“ vysvetľuje sused Iva Gašparoviča, stavebný inžinier Ján Mráz.

„Nikde v rozhodnutí z ministerstva sa však už nespomína, že stavba je v rozpore s územným plánom zóny, a teda aj v rozpore s verejným záujmom. Ministerstvo nerieši ani fakt, že pri stavbe vily bolo porušené nariadenie obce. Stavebník Ivo Gašparovič nikdy nemohol dokázať, že stavba nie je v rozpore s verejným záujmom, pretože jeho vila jednoducho v rozpore s ním je,“ dodáva Mráz.

Ministerstvo dopravy teda celú vec vrátilo na opätovné prešetrenie okresnému úradu. O vile tak budú opäť rozhodovať tí istí úradníci, ktorí o nej rozhodovali aj doteraz.

Možno tentoraz láskavo vezmú do úvahy napríklad aj stanovisko mestskej časti Staré Mesto, podľa ktorej postavená vila je v rozpore s okolitým prostredím aj s platnými obmedzeniami. A susedia Mrázovci? Tých už z kolaudačného kola predbežne vyšachovali, a tak im nezostalo nič iné, než obrátiť sa na súd.

VIDEO Plus 7 Dní