Marek Gajdoš v posledný novembrový deň vzniesol obvinenie dvom bývalým manažérom akciovej spoločnosti Bratislavskej teplárenskej (BAT) Jurajovi P. a Ľubomírovi G., ktorí sa mali dopustiť trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku.

Akcionárom BAT je akciovka MH Manažment, kde je jediným akcionárom Ministerstvo hospodárstva SR. Akciovku Paroplynový cyklus získala od štátu ešte v čase vlády Mikuláša Dzurindu finančná skupina Penta.

Skutok sa mal stať ešte v auguste 2006, Juraj P. bol predsedom predstavenstva a Ľubomír G. podpredsedom. Obaja obvinení manažéri mali podľa uznesenia uzavrieť nevýhodnú zmluvu medzi BAT a Paroplynovým cyklom, a.s. (PPC). Dôvodom vznesenia obvinenia bol fakt, že štátu mala vzniknúť škoda pre zavedenie sankcie za neodobratie tepla.

“Zmluva medzi PPC a BAT, ktorá bola podpísaná v roku 2006, nebola nevýhodná ani pre BAT a ani pre konečného spotrebiteľa. Trestné stíhanie bývalých štatutárov BAT za to, že takúto zmluvu uzavreli, preto považujeme za absurdné a nezdôvodniteľné. Uvedená zmluva totiž preukázateľne priniesla nižšie ceny tepla aj pre domácnosti v porovnaní s tým, keby BAT výrobu tepla zabezpečovala v plnom rozsahu vlastnou menej efektívnou a aj menej ekologickou výrobou,” tvrdí vo svojom stanovisku finančná skupina Penta Investment.

Pôvodne pritom boli podozriví všetci štyria členovia predstavenstva BAT, avšak nakoniec Gajdoš obvinil iba dvoch z nich.

Otáznikov v tomto prípade je akosi priveľa. O tom, prečo vyšetrovateľ Marek Gajdoš neprizval do konania súdnych znalcov, o tom, čo s prípadom urobí šéf Úradu špeciálnej prokuratúry Dušan Kováčik, s ktorým viedol Marek Gajdoš tichú vojnu, ako aj o ďalších podrobnostiach prípadu sa dočítate v ďalšom čísle týždenníka Plus 7 dní.