Žena s najväčšími perami na Slovensku, modelka Silvia Kucherenko, sa po vynesení verdiktu nad manželom Sergejom poriadne rozčúlila. Vadili jej vyjadrenia predsedu súdneho senátu o exemplárnom treste a generálnej prevencii.

Nech si o Silviiných umelých perách myslíme čokoľvek, jej hlas by mal poriadne dlho zvoniť v ušiach každému, kto sa pohybuje v súkromnej sfére. Lebo Špecializovaný trestný súd cez Kucherenka v podstate odkazuje, že majetok firmy nie je majetkom jej majiteľa a všetku trestnoprávnu zodpovednosť nesie len a len štatutár.

Modelingový expert na rovinu: Časy súťaží miss sú za nami! A svoje povedal aj o Silvii Kucherenko

Nech zhnije v base! Tvrdý odkaz Silvie Kucherenko po verdikte súdu

„Iba“ jedenásť rokov

K štyridsaťosemročnému Sergejovi Kucherenkovi nebol prvostupňový súd prísny. Vďaka tomu, že tento podnikateľ ukrajinského pôvodu žil doposiaľ slušným životom a v jeho prípade sa neobjavili žiadne priťažujúce okolnosti, dostal trest na dolnej hranici zákonnej sadzby. Z rozmedzia desať až pätnásť rokov mu naparili jedenásť.

Našla si mladšieho. Matka Silvie Kucherenko má novú známosť

Štyridsaťosemročný Sergej Kucherenko: Proti rozsudku s trestom jedenásťročného pobytu za mrežami a povinnosti nahradiť škodu takmer osem miliónov eur sa odvolal.
Štyridsaťosemročný Sergej Kucherenko: Proti rozsudku s trestom jedenásťročného pobytu za mrežami a povinnosti nahradiť škodu takmer osem miliónov eur sa odvolal.
Zdroj: JÁN LETTRICH

Aj keď k jedenástim rokom za mrežami uviesť slovíčko iba nie je celkom adekvátne. V pomere k celkovej dĺžke ľudského života ide o dramatický zásah. Kucherenkova vina vraj spočíva v tom, že ako konateľ firmy ruského miliardára Igora Vozyakova pôsobiacej na Slovensku spáchal obzvlášť závažný zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku.

Zjednodušene a v skratke sa dá uvedený zločin opísať takto - Kucherenko zobral v roku 2009 na firmu zbytočne vysoký triapolmiliónový úver od Poštovej banky a hoci mal k dispozícii dostatočnú sumu, prvú splátku vo výške sedemstotisíc eur nezaplatil. Tým spôsobil okamžité vyhlásenie splatnosti celého úveru a následne v rámci jeho vyrovnania podpísal niekoľko nevýhodných zmlúv. Škodu spôsobenú Kucherenkom vyčíslili znalci na 7,8 milióna eur.

Naštvaná Kucherenko po vysokom treste pre manžela: Na Slovensku sa odsudzujú nevinní

FOTO Patrícia Vitteková dráždi jedna radosť: Fuu, to sú poriadne bomby!

Slovenské aktivity ruského biznismena

Trestné oznámenie na Kucherenka inicioval majiteľ firmy Vozyakov, známy ako majiteľ piateho najdrahšieho súkromného lietadla v Rusku a tiež sivá eminencia mocného monopolu Transnefť. Boháč policajtom uviedol, že s Kucherenkom ho zoznámil ich spoločný švajčiarsky bankár. Dohodli sa na spolupráci, lebo Kucherenko mal dostatočné styky v podnikateľskom prostredí.

Kucherenko na súde: Obrovské pery jeho manželky stiahli na seba všetku pozornosť

Silviine outfity na súde: Nechýbala na jedinom pojednávaní, manželovi posielala vzdušné bozky.
Silviine outfity na súde: Nechýbala na jedinom pojednávaní, manželovi posielala vzdušné bozky.
Zdroj: ĽUDMILA LACKOVÁ

FOTO S kým vlastne randí? Jojkárka Orviská sa na premiére erotického filmu objavila so svojím exfrajerom!

Pochybnosti o ňom začal mať niekedy v roku 2008, keď sa Kucherenko rozišiel so svojou vtedajšou partnerkou a začal viesť honosný život, na aký nemal príjmy. Ako je známe, práve v tom období sa Kucherenko oženil s modelkou Silviou Horváthovou. Napriek uvádzaným pochybnostiam spravil Vozyakov z Kucherenka konateľa svojej firmy. Jeho dovtedajší konateľ odmietol funkciu ďalej vykonávať.

Boháč Igor Vozyakov: Sivú eminenciu Transnefťu poznajú v Rusku ako majiteľa jedného z najdrahších súkromných lietadiel i ako náruživého poľovníka.
Boháč Igor Vozyakov: Sivú eminenciu Transnefťu poznajú v Rusku ako majiteľa jedného z najdrahších súkromných lietadiel i ako náruživého poľovníka.
Zdroj: zingelani.co.za

FOTO: Takúto postavu ešte nemala! Zuzana Plačková sa zaťala a zhodila 14 kíl

Pre zlú finančnú situáciu vo firme. V tom čase Vozyakova viac ako biznis zamestnávali osobné problémy. V máji 2008 sa v Nemecku podrobil vážnej operácii, koncom roka absolvoval zložitý rozvod a do konca roka 2009 bol na dlhodobom liečení v Číne. Vozyakov priznal, že pre krízu sa mu v tom období nedarilo ani z ekonomickej stránky, preto musel Kucherenko vybaviť pre firmu úver.

Niekoľko mesiacov po nesplatení úverovej splátky, v apríli 2010, prišiel situáciu riešiť na Slovensko osobne. Stretol sa s Mariom Hoffmannom z Poštovej banky, ale podľa neho sa na ničom konkrétnom nedohodli, išlo vraj len o „divadielko“. Nevýhodné zmluvy pripravené Hoffmannovými ľuďmi potom podpisoval Kucherenko, on sám ich neodsúhlasil, označil ich za krádež.

Podľa výpisu z Obchodného registra skončil Kucherenko ako konateľ vo Vozyakovovej firme až pol druha roka po tejto „krádeži“, v novembri 2011.

VIDEO Z Kucherenko kucharinka: Silvia už nechodí do luxusných reštaurácii, na internete učí variť segedín

Pobrataní sa pohádali

Kucherenko sa celý čas bráni tvrdením, že robil len to, čo mu Vozyakov kázal. „Boli sme ako bratia,“ pohnuto si zaspomínal v súdnej sieni a cez prestávky pojednávania jeho manželka Silvia v outfitoch svetových značiek hromžila, že Vozyakovovi naleteli: „Však Igor (Vozyakov) sa stal ešte aj krstným otcom nášho syna!“ Problém s Vozyakovovou developérskou firmou spočíval podľa Kucherenka v tom, že nemala žiadne príjmy. Jej cieľom bolo vybudovať golfový rezort v Majcichove a pri kúpe pozemkov i ostatných výdavkoch bola odkázaná výlučne na peniaze od Vozyakova. V čase krízy prestal Vozyakov peniaze posielať, ale v projekte chcel pokračovať.

Kauza Kucherenkovej miliónovej sprenevery: Podrazil ho kamarát!
Zdroj: Archív S. K.

Súhlasil s prijatím úveru, lenže peňazí na prvú splátku nebolo. Hrozilo, že firma príde o založené pozemky. Preto Kucherenko dohodol Voyzakovovi stretnutie s jedným z najbohatších mužov Slovenska Hoffmannom. Hoffmann navrhol postup, ktorý pre firmu nebol výhodný, ale inú možnosť na udržanie pozemkov nemali. Zmluvy pripravené Hoffmannovými ľuďmi vraj Kucherenko podpísal na Vozyakovov pokyn.

Dnes by ste Vittekovú už vôbec nespoznali: Prežila neveru, vážne choroby a teraz? Je to vôbec ona?

Výstraha

Na súdne pojednávanie ruský boháč so slovenským občianstvom vypovedať neprišiel. Po svojom advokátovi odkázal, že sa zdržiava na Bahamách a stačí, aby sa súd oboznámil s jeho výpoveďami na polícii. „Vozyakov tvrdí, že mu môj muž spôsobil škodu takmer osem miliónov eur a ani raz nepríde na súd? Prečo asi?! Nie je pravda, že do Európy nechodí. Na sociálnych sieťach som videla, že bol nedávno s rodinou v Londýne, potom vo Viedni aj vo svojom sídle v Španielsku,“ rozhorčovala sa Silvia, ale nič jej to nebolo platné. Súdny senát pri vyhlasovaní rozsudku prekvapujúco uviedol, že je úplne jedno, či Kucherenko konal v mene firmy svojvoľne, alebo na pokyn jej majiteľa.

Zázrak prírody: Od tváre tohto dievčaťa neodtrhnete oči

Kauza Kucherenkovej miliónovej sprenevery: Podrazil ho kamarát!
Zdroj: Tony Štefunko

FOTO Ženatého Vitteka mladá modelka úplne opantala: Ona nakupovala, on poslušne čakal!

„Majetok spoločnosti nie je majetkom spoločníka, ale ,cudzou vecou‘,“ uvádza v písomnom zdôvodnení rozsudku predseda senátu Michal Truban. Obhajobné Kucherenkove tvrdenia, že Vozyakov mu na všetko dal súhlas, sú podľa súdu „právne irelevantné“. Lebo ak by aj Kucherenkove slová boli pravdivé, potom bolo jeho povinnosťou ako konateľa zvážiť, či Vozyakovove pokyny sú pre firmu ekonomicky výhodné, a nevýhodný úkon nevykonať. „Na Slovensku je bežný jav, že štatutári nenesú zodpovednosť za spoločnosti,“ konštatoval Truban a pripomenul, že podľa zákona musí konateľ vykonávať „svoju pôsobnosť s odbornou starostlivosťou“, preto výkon tejto funkcie vyžaduje isté skúsenosti.

Navyše, všetky kroky konateľa musia byť aj dodatočne „preskúmateľné“. Konateľ musí vedieť „riadne a bez pochybností“ zdokladovať a zdokumentovať, „prečo s majetkom firmy nakladal, aký prospech to prinieslo či mohlo reálne priniesť“. Ak sa tak nestane, možno „nepreskúmateľné výdavky konateľa označiť za škodu spôsobenú spoločnosti“.

Ako vražda

Kucherenko sa proti rozsudku odvolal, verdikt nie je právoplatný, ale ak v tejto podobe prejde cez Najvyšší súd SR, stane sa povzbudením pre gangsterských podnikateľov tlačiacich napríklad na čachre v účtovníctve, ale aj výstrahou pre konateľov slepo poslúchajúcich majiteľov firiem. Lebo basa nebude hroziť majiteľovi firmy, len jej konateľovi, štatutárovi.

Ako sme už spomenuli, sadzba trestu za zločin porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku pri škode mimoriadne veľkého rozsahu siaha až k pätnástim rokom za mrežami, teda na úroveň trestov za vraždu.

Dáma mimo zákona?

Kucherenkov prípad má ešte jeden zaujímavý rozmer. Obžalovaný muž nebol jediným konateľom Vozyakovovej firmy. Hoci všetky sporné dokumenty podpisoval sám, práve v kontexte rozsudku Špecializovaného trestného súdu a jeho názoru na povinnosti konateľa je nepochopiteľné, že ďalšia konateľka firmy Tatsiana Samusevichová nebola vypočutá ani jediný raz. Počas vyšetrovania sa policajti i prokurátor tvárili, akoby neexistovala, a súd ju ako svedkyňu ani po opakovanom naliehaní obhajoby nepredvolal. Je pritom nesporné, že ak by ona postupovala s odbornou spôsobilosťou požadovanou súdom, nemuselo k takmer osemmiliónovej škode dôjsť. Z deväťstotisíc eur, ktoré podľa účtovníctva firmy mali ležať „kešové“ v pokladnici, mohla Samusevichová jednoducho zobrať sedemstotisíc a zaplatiť Poštovej banke splátku úveru. O tom, že nejde o nejakú náhodnú osobu, svedčí fakt, že vo Vozyakovovej firme bola konateľkou ešte skôr ako Kucherenko a je ňou bez prerušenia dodnes, teraz už dokonca ako jediná konateľka. Aj keď firma nesie nový názov a má nového väčšinového spoločníka.