Tip na článok
Predseda Smeru v Dunajskej Strede Štefan Radics (druhý zľava) mal podľa výpovede prijať 33-tisíc eur a za to pre Máriu Z. vybaviť miesto riaditeľky daňového úradu.

Kauza kupovania funkcií a korupcie v Smere sa skončila ako fraška

Exšéfka šamorínskeho daňového úradu vypovedala o údajnej korupcii v Smere. Kam sa pohlo vyšetrovanie?

Bývalá šéfka Daňového úradu v Šamoríne, ktorá je hlavnou svedkyňou proti podnikateľom Sergejovi a Alexandrovi Salmanovovcom, pred časom vypovedala o korupcii v strane Smer, o tom, ako si za peniaze od Salmanovovcov kúpila miesto riaditeľky daňového úradu.

Vzápätí, ako článok v týždenníku PLUS 7 DNÍ vyšiel, sa ozval generálny prokurátor, že na kauzu dozrie. Zhrňme v skratke, o čo vlastne išlo. Zhruba pred rokom Mária Z. okrem iného vypovedala: „Sergej Salmanov sa pri jednom rozhovore vyjadril, že by mi pomohol s dosadením do funkcie riaditeľky DÚ s tým, že keby také miesto bolo v Bratislave, tak by to vedel zariadiť bez problémov, pretože tieto miesta sú od roku 2005 dosadzované politicky."

"Ja som uvedené miesto riaditeľky DÚ Šamorín vybavovala sama po politickej línii, pretože som bola členkou strany Smer. Členkou som dodnes. Uvedené miesto som si už začala vybavovať s pánom Štefanom Radicsom...“ uvádza vo výpovedi Mária Z.

Ako vo výpovedi dodáva, Salmanov konštatoval, že „každé miesto má svoju cenu, a preto by sa to malo nejako podporiť...“ Podľa Márie Z. nemal Salmanov kontakty v trnavskom regióne.

„Tak povedal, že mi odovzdá nejakú finančnú čiastku, aby som ju dala ako podporu strane Smer. Sergej Salmanov mi odovzdal finančnú čiastku vo výške 33 000 eur v obálke, aby som ich odovzdala na podporu strany Smer, aby zo strany Smer bolo zabezpečené moje urýchlené obsadenie miesta DÚ Šamorín... Ja som túto obálku ako sponzoring odovzdala predsedovi okresnej organizácie Smeru v Dunajskej Strede Štefanovi Radicsovi,“ vypovedala Mária Z. ešte v lete roku 2013.

Podľa Generálnej prokuratúry „prokurátor po získaní uvedených závažných skutočností od svedkyne iniciatívne v mesiaci november 2013 vydal písomný pokyn vyšetrovateľovi Národnej kriminálnej agentúry, aby objasnil tieto okolnosti.

Zároveň prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry v marci 2014 opätovne uložil konajúcemu vyšetrovateľovi doobjasniť ďalšie skutočnosti“. Lenže, preverovanie „závažných skutočností“ dopadlo tak, že koncom apríla policajný vyšetrovateľ vec odmietol ako neopodstatnenú.

Je to vskutku zaujímavé. Ak svedkyňa klamala, mal vzniesť obvinenie voči nej za krivé svedectvo. Ak hovorila pravdu, mal takisto vzniesť obvinenie. Alebo vari korupcia nie je trestný čin?

Po zverejnení informácií v týždenníku Plus 7 DNÍ o peniazoch, ktoré vraj skončili v kase vládneho Smeru cez jeho okresného šéfa, sa generálny prokurátor Jaromír Čižnár vyjadril, že vydal pokyn špeciálnemu prokurátorovi na urýchlené a dôkladné preverenie medializovaných informácií.

Od rozhodnutia špeciálneho prokurátora teda závisí, ako sa bude ďalej vyvíjať táto závažná kauza Salmanovovcov. Či pôjde podľa scenára, že prípad sa stal, a vyšetrovanie bude musieť odpovedať aj na otázky, z akých peňazí je financovaná vládna strana Smer.

Alebo sa prípad nestal, svedkyňu Máriu Z. musia obviniť z krivej výpovede a spochybniť celkovo jej dôveryhodnosť v prípade podnikateľov Salmanovovcov. Ich proces by sa mal začať na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku už piatok 16. mája.

VIDEO Plus 7 Dní