Tip na článok
Športový areál vraj dodnes slúži denne účelu, na ktorý bol vybudovaný.

Kauza Nórske fondy: Pri výstavbe ihriska v Senci sa podvádzalo, polícia vinníka nenašla

Štát stále nevymohol zneužité peniaze v kauze Nórskych fondov.

Galéria k článku (4 fotografie )
Alexander Matlák: Predseda klubu, vľavo, ktorý podpisoval zmluvu o dotácii a bol zodpovedný za výstavbu ihriska, z funkcie v lete odišiel. V októbri získal Cenu mesta Senec.
Nevrátili peniaze: V septembri uplynula ŠK SFM Senec lehota na vrátenie 788-tisíc eur.
Miroslav Moravský: Bývalý funkcionár klubu podal viacero trestných oznámení. Polícia mu ich zamieta.

Od prevalenia škandálu so zneužitím Nórskych fondov v Športovom klube SFM Senec uplynulo vyše roka, no polícia záležitosť stále neobjasnila a státisíce eur akoby v štátnej pokladnici nikomu nechýbali. Kto strká hlavu do piesku a kto chce zamiesť kauzu pod koberec?

Čakanie na Godota

Športový klub SFM Senec získal v roku 2008 z Nórskych fondov 668-tisíc eur a zo štátneho rozpočtu takmer 120-tisíc eur na výstavbu viacúčelového ihriska pre deti a mládež. Audit, ktorý dali vypracovať Nóri renomovanej audítorskej spoločnosti Ernst&Young, však ukázal, že pri čerpaní dotácie klub podvádzal.

Práce a zariadenia mali byť predražené, kvalita odvedenej práce bola znížená. Objavilo sa podozrenie z duplicitného financovania a z existencie fiktívnych faktúr. Na základe zistení vraj mohol klub spreneveriť aj štvrť milióna eur.

Nevrátili peniaze: V septembri uplynula ŠK SFM Senec lehota na vrátenie 788-tisíc eur. Foto: Juraj Roščák

Keďže donorské krajiny Nórsko, Island a Lichtenštajnsko uplatňujú politiku nulovej tolerancie zneužitia, žiadali svoju čiastku späť. Hoci kontrola slovenského Úradu vlády audit spochybnila a našla „len“ falošný bankový výpis takmer na 62-tisíc eur, Slovensko požiadavke vyhovelo a spomínaných 668-tisíc eur z Nórskych fondov vlani vrátilo. Samozrejme, z peňazí všetkých daňových poplatníkov.

Zároveň vyzvalo senecký klub na vrátenie celej dotácie vo výške 788-tisíc eur. Po zverejnení týchto informácií mohla verejnosť nadobudnúť dojem, že je všetko v poriadku. Omyl. Do roka totiž neposlal klub do štátnej pokladnice ani cent. A nekonal ani štát - nevymáhal peniaze ani neexekvoval majetok. Až kým sme sa v septembri nezačali zaujímať o splatnosť pohľadávky. Po zaslaní viacerých e-mailov sme sa dozvedeli, že senecký klub mal peniaze vrátiť do 16. septembra tohto roka.

„Ôsmeho októbra 2013 Správa finančnej kontroly Bratislava vyzvala ŠK SFM Senec na splatenie pohľadávky vo výške 788 087,95 eura,“ napísali nám z ministerstva financií. Klub však požiadal o odklad. „S tým, že v prípade zlepšenia ekonomických pomerov združenia uhradí svoj záväzok naraz,“ dodali úradníci. Štát veľkoryso vyhovel, a to 24. októbra 2013.

„Povolil odklad platenia maximálne do jedného roka od vykonateľnosti rozhodnutia v správnom konaní v zmysle zákona o správe majetku štátu,“ uzavrelo ministerstvo.

Odišiel s cenou

Čo však bude o rok, ak sa ekonomická situácia v klube nezlepší, čo je možné, keďže ide o občianske združenie financované z dotácií, darov a dvoch percent daní? Od koho bude štát peniaze vymáhať?

Navyše, keď ľudia zodpovední za výstavbu ihriska a čerpanie dotácie už z vedenia klubu odišli, a to vrátane dlhoročného šéfa a zakladateľa Alexandra Matláka, ktorý zmluvu o dotácii so štátom podpisoval. Matlák nie je vo vedení od leta, členom klubu však ostal. Tvrdí, že odišiel dobrovoľne, aby dal šancu iným.

Na otázku, prečo sa vzdal funkcie predsedu v čase, keď má klub vrátiť dotáciu, ktorá bola zneužitá počas jeho šéfovania, odpísal, že finančné prostriedky z Nórskych fondov boli preukázateľne použité aj na základe zistení kompetentných orgánov na výstavbu športového areálu.

„Jediná nezrovnalosť, ktorá bola zistená, je skutočnosť, že bývalý podpredseda združenia Miroslav Moravský vykonal hotovostnú platbu dodávateľovi miesto bezhotovostnej. Športový areál dodnes slúži denne účelu, na ktorý bol vybudovaný,“ dodal Matlák, ktorý patrí k vplyvným Senčanom a na okraji mesta vlastní vilu na rozsiahlom pozemku. Pod jeho vedením získal športový klub SFM Senec dotácie aj od seneckej samosprávy. V októbri mu primátor Senca Karol Kvál slávnostne odovzdal Cenu mesta Senec.

Matlákov nástupca Denis Marton sa tvári, že o splatnosti pohľadávky štátu nevedel. „No vidíte, vy viete viac,“ zareagoval. K záležitosti viac odmietol povedať, „pokiaľ veci nebudú uzavreté, pokiaľ nemáme vyjadrenie z Úradu vlády alebo z ministerstva financií“.

Do autu?

V kauze zneužitia Nórskych fondov padlo viacero trestných oznámení, nielen za falošný bankový výpis. Minulý rok začal Úrad boja proti korupcii trestné stíhanie vo veciach trestných činov skrátenia dane a poistného, skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie, podvodu, prijímania úplatku a podplácania. Zatiaľ bez konkrétnych výsledkov.

Keď sme chceli zistiť, ako sa polícia snaží objasniť státisícový podvod, nepochodili sme. Kým za iných okolností sa dokáže pochváliť aspoň počtom strán spisu a vypočutých svedkov, v tomto prípade drží bobríka mlčanlivosti. „Vyšetrovateľ nesúhlasí so zverejňovaním akýchkoľvek podrobností. Je mi ľúto, musíme ostať len pri prvotnej informácii o prebiehajúcom vyšetrovaní,“ napísala nám hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová.

Najviac trestných oznámení podal bývalý podpredseda klubu Miroslav Moravský, ktorý na podvod poukázal ako prvý v roku 2011. „Polícia moje trestné oznámenia zamieta. Informoval som vyšetrovateľa, že chce všetko zamiesť pod koberec, pretože nevypočul osoby, ktoré by podporili moje tvrdenia. Žiadal som vypočuť pracovníkov, ktorí tam pracovali, povedali by, odkiaľ bola technika, kto to platil. Dal som aj dôkazy a podklady. Neviem, tu asi v tomto štáte nikto nechce vedieť pravdu,“ myslí si bývalý funkcionár klubu.

Fondy na Slovensku riadi Úrad vlády. Zmluvu o nenávratnom finančnom príspevku z Nórskych fondov podpísal v roku 2009 za senecký klub jeho vtedajší predseda Matlák a za Úrad vlády jeho vedúci Igor Federič, ktorý sedí opäť na rovnakej stoličke. Podľa Moravského, ktorý dal polícii aj dokument poukazujúci na možnú machináciu s grantom - Návrh na vyrovnanie medzi Sporter a ŠK SFM Senec -, sa na Úrade vlády pri získavaní dotácie malo podplácať.

Podľa neho riadiaci pracovník Úradu vlády, v návrhu nazvaný ako sprostredkovateľ, údajne dostal 106-tisíc eur. Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie zo spáchania trestného činu prijímania úplatku preto podal aj Úrad vlády. Ani toto vyšetrovanie nie je ukončené.

VIDEO Plus 7 Dní