Tip na článok
Okresný súd v Banskej Bystrici: Informáciu o pojednávaní so sudcovým synom zverejnili na internete až po tom, čo bolo odročené na iný termín.

Kauza opitého synáčika sudcu sa záhadne vlečie

Sudca Okresného súdu v Banskej Bystrici si trúfa viesť v rovnakom čase a na rovnakom mieste dve odlišné pojednávania.

Devätnásťročný sudcov syn, ktorý šoféroval so štyrmi promile alkoholu v krvi, sa mal konečne posadiť na lavicu obžalovaných. Na internetovej stránke o vytýčených pojednávaniach slovenských súdov bolo jasne napísané, že okresný súd začne v tejto veci konať jedenásteho apríla o pol desiatej v pojednávacej miestnosti číslo 110. Lenže každý, kto sa chcel presvedčiť, či má spravodlivosť rovnaký meter na všetkých ľudí, či konajúci sudca objektívne zhodnotí otázku viny voči synovi iného sudcu, mal smolu. Namiesto kolegovho synáčika sa pred sudcu okresného súdu postavil úplne iný obžalovaný.

Otec to vybaví

Prípady vodičov, ktorí prekročili hranicu jedného promile alkoholu v krvi, sú v drvivej väčšine vybavené expresne rýchlo. Len čo policajti ožrana za volantom chytia, strčia ho do cely predbežného zadržania a po vytriezvení ho predvedú pred sudcu. Verdikt obyčajne padne v ten istý deň. Mladíka Jána Š. chytila policajná hliadka takmer pred rokom a Okresný súd v Banskej Bystrici sa s ním stále trápi. Pritom nejde o žiadne zložité súvislosti, vec je jasná ako facka.

Službukonajúci policajti si posledný májový deň roku 2012 nadránom na Ďumbierskej ulici v Banskej Bystrici všimli sivý Seat ženúci sa vysokou rýchlosťou. Zhruba tri minúty policajti auto prenasledovali, so zapnutým majákom ho zastavili až na Sitnianskej ulici. Ukázalo sa, že mladý vodič nesedel v aute sám, ale viezol štyri rovnako staré kamarátky.

Na otázku, či je ochotný fúkať, vodič odpovedal, že nemá problém, lebo vraj vôbec nepil. Iba sa tváril, že do detekčnej trubičky nemôže či nevládze fúkať, skrátka robil všetko pre to, aby detektor alkoholu v dychu oklamal. Policajti už strácali trpezlivosť, dôrazne mladíka žiadali, aby rešpektoval ich pokyny. Vtedy z chlapčiska vyliezla veta: „Môj otec je sudca, on to vybaví.“

O krátky čas prišiel na miesto kontroly otec mladého muža, ktorý je skutočne sudcom Krajského súdu v Banskej Bystrici. Priamo pred ním synáčik nafúkal dva miligramy na liter, čo sú v prepočte štyri promile. Policajti do záznamov uviedli, že ide minimálne o takéto číslo, pretože konkrétny použitý prístroj vyššiu dávku alkoholu namerať nedokáže.

Minimálne štyri promile: Takto naliaty viezol Ján Š. svoje štyri kamarátky závratnou rýchlosťou aj cez nebezpečnú križovatku. Foto: DUšan Hein

Ako bumerang

Sudca si syna odviedol domov. Prokurátor podal na mladíka obžalobu až o dva a pol mesiaca. Samosudca okresného súdu Peter Pulman potom vydal uznesenie, ktorým trestné stíhania proti kolegovmu synovi podmienečne zastavuje. Znamenalo to, že prípadom mladého Jána Š. sa orgány činné v trestnom konaní vôbec nemajú zapodievať a celá spoločnosť má na neho hľadieť ako na neviniatko.

Prokurátorovi sa postoj sudcu k flagrantnému porušeniu zákona, keď na mol opitý chlapčisko ohrozoval nielen seba a svoje kamarátky, ale aj všetkých ľudí, ktorí by sa mu náhodou dostali do cesty, vonkoncom nepozdával a podal sťažnosť. Krajský súd v Banskej Bystrici dal prokurátorovi za pravdu a uznesenie o zastavení trestného stíhania zrušil.

Prípad Jána Š. sa teda vrátil na stôl sudcu Pulmana. A on zase rozhodol, že kolegov syn si nemusí sadnúť na lavicu obžalovaných. Prípad vrátil do prípravného konania, nech sa ním ďalej zaoberajú policajti. Prokurátor opäť zakročil a spis zase putoval na krajský súd. Odtiaľ prípad už druhýkrát vrátili Pulmanovi s príkazom, aby konečne začal konať.

Čítajte viac:

Synáčikovi sudcu sa alkoholická naháňačka s policajtmi prepiekla

Zvládne dve naraz

Vyzeralo to tak, že či už sa to niekomu páči, alebo nie, mladý Ján Š. bude musieť predstúpiť pred súd. Lenže medzi zverejňovanými termínmi pojednávaní sa jeho meno stále neobjavovalo. Zisťovali sme preto u hovorkyne Krajského súdu v Banskej Bystrici Silvie Svitkovej, čo sa s prípadom deje.

Ukázalo sa, že pojednávanie je vytýčené už o týždeň, len akýmsi nedopatrením sa nedostalo na internetovú stránku súdov. Po našom upozornení na túto nezrovnalosť došlo k náprave. Každý záujemca sa mohol konečne dozvedieť, kedy bude sudca verejne rozhodovať o mladíkovi, ktorý si so závratným množstvom vypitého alkoholu dokázal sadnúť za volant a uháňať ulicami Banskej Bystrice.

V deň určený na pojednávanie so sudcovým synom sme sa priamo v budove okresného súdu dozvedeli, že prípad bol odročený.

K takej situácii dochádza na súdoch pomerne bežne. Stačí, ak ochorie obžalovaný, jeho obhajca alebo prokurátor. Lenže tu čosi nesedelo. Podľa hovorkyne súdu došlo k odročeniu ešte v deň, keď sme sa oficiálnou cestou pýtali na termín pojednávania, údajne krátko po našom rozhovore. Ak by to tak naozaj bolo, znamenalo by to, že k zverejneniu termínu na internete došlo celkom nepochopiteľne až po jeho zrušení. A to nie je všetko.

Ako sme sa mohli presvedčiť, presne v čase určenom na pojednávanie so sudcovým synom nemal sudca Pulman voľno, ale čakal na iného obžalovaného. Akým zázrakom sa mu podarilo za jediný týždeň zorganizovať úplné iné pojednávanie v čase náhle uvoľneného termínu?

Predvolanie na súd sa predsa posiela všetkým zúčastneným poštou a okrem času doručenia treba počítať s päťdňovou lehotou, ktorá obžalovanému prislúcha zo zákona ako čas na prípravu. Takže, čo sa to na Okresnom súde v Banskej Bystrici deje? Nejde len o snahu zmiasť verejnosť, aby na skutočnom pojednávaní so sudcovým synom nebolo zbytočne veľa očí a uší?

„Nič také za tým netreba hľadať. Omylom sa stalo, že na rovnaký termín boli vytýčené dve pojednávania. Keď to pán sudca Pulman zistil, rozhodol sa, že odpojednáva obidve veci naraz. Že si to nejako zariadi,“ vysvetlili nám na súde podivnú situáciu podivným spôsobom.

VIDEO Plus 7 Dní