Tip na článok
Ján Sokol: Tvrdil, že manželia darcovia sú bezdetní. Teraz sa však prihlásila ich dcéra.

Kauza Sokolových transakcií: Prehovorila dcéra bezdetných manželov

Dobročinný fond manželov z USA, na ktorých sa odvolával Ján Sokol, mohol byť vraj zneužitý na pranie špinavých peňazí.

Okolo hospodárenia Trnavskej arcidiecézy z čias Jána Sokola sa vynárajú ďalšie a ďalšie otázniky. Najnovšie priniesol denník Uj Szó vyjadrenie Dariny Kreitschnitzovej, dcéry manželov Garbovcov, ktorí mali venovať na charitatívne ciele prostredníctvom Sokola 1,5 milióna dolárov. Emeritný arcibiskup tvrdil, že dobroprajní manželia boli bezdetní. Dnes ich dcéra otvorene hovorí o podvode.

Podozrivé transakcie

Po odvolaní Sokolovho nástupcu Róberta Bezáka vyšli najavo podivuhodné finančné transakcie, o ktoré sa, možno osudovo, zaujímal práve Bezák. Trnavská arcidiecéza poslala v roku 2008 dvadsať miliónov korún, teda približne 660-tisíc eur, na účet občianskeho združenia Metropolitánik, ktoré viedol Sokolov synovec Jozef. Peniaze mali byť použité na výstavbu domova dôchodcov v Jacovciach. Tento prevod sa nepozdával audítorke, skúmajúcej financovanie arcidiecézy, a informovala o ňom ako o podozrivej transakcii Generálnu prokuratúru.

Arcibiskup reagoval stanoviskom v júli minulého roka. „Moji priatelia, bezdetní manželia žijúci v USA, sa rozhodli, že odkážu všetok svoj majetok na charitatívne ciele,“ napísal Sokol. Na osobných stretnutiach mu vraj hovorili o predstavách, zhmotnených do domova pre seniorov. „Z tohto dôvodu som zriadil osobitný účet, na ktorý som previedol dvadsať miliónov korún, ktoré boli uvoľnené po započatí stavby domova dôchodcov tak, ako si to darcovia želali. Bral som to ako osobný záväzok, ktorý som sa zaviazal splniť,“ vyhlásil arcibiskup.

Domov dôchodcov v Jacovciach: Mal byt financovaný z daru od bezdetných amerických manželov. Foto: Tony Štefunko

Vkradla sa chybička

Pekný príbeh však narušil nečakaný svedok. Manželia Edward a Martha Garbovci, o ktorých tu ide, totiž neboli bezdetní. Ich dcéra Darina Kreitschnitzová žije v Kalifornii a potvrdila, že jej nábožensky založení rodičia arcibiskupstvu skutočne pred smrťou venovali 1,5 milióna dolárov, teda približne 1,2 milióna eur, v podobe dividend.

„Disponovať peniazmi mal vždy štatutár arcidiecézy, ale v závete je vyslovene zdôraznené, že ich nemôže použiť na osobné záujmy, ale iba na pomoc chudobným a odkázaným, teda na dobročinnosť,“ upozornila Darina Kreitschnitzová. A dodala, že „… v poslednej vôli nie je spomenuté meno Jána Sokola, nikdy som o tomto človeku nepočula napriek tomu, že som poznala blízkych priateľov otca“.

Prekvapený Bezák

O miliónoch spoza veľkej mláky prehovoril počas svojich televíznych vystúpení aj odvolaný arcibiskup Róbert Bezák. Po príchode do úradu vraj mal dostať šek z USA na 1,5 milióna dolárov. „Nie je to až také veľké potešenie, keď dostanete peniaze a neviete, odkiaľ sú,“ poznamenal vtedy Bezák.

Šeky mal pritom arcidiecéze odovzdať práve Sokol. To však vzbudzuje ďalšie otázky - odkiaľ ich mal, keď už nebol štatutárom arcidiecézy? Prečo podľa medializovaných informácií nefigurujú podobné peniaze od smrti Edwarda Garbu v roku 2001 až do Bezákovho príchodu v roku 2009? A prečo už ďalšie peniaze nikdy neprišli?

Darina Kreitschnitzová má odpoveď - a silné podozrenie, že dobročinný fond jej rodičov bol zneužitý na pranie špinavých peňazí. „Myslím si, že tu ide o veľmi veľký podvod,“ povedala Kreitschnitzová.

VIDEO Plus 7 Dní