Tip na článok
Dvor Molnárovcov delí od sveta plechový plot. Za plotom je jeden z troch starostových domov. Starosta Milan Jambor (na malej snímke) sa na susedov sťažoval už v minulosti.

Kauza štekajúci pes: Starosta sa ohradil plechovým plotom

Po medializácii konfliktu starostu Devínskej Novej Vsi so susedmi pre štekanie ich psa oddelil pozemky vysoký plechový plot.

Galéria k článku (5 fotografií )
Zatiaľ bez faktúry: Plot Jamborovcom stavala miestna príspevková organizácia Denova.
Vstup s múrom: Pravú stranu prístupovej cestičky tvorí nezbúraná stena. Vpredu jazvečík Bejby, ktorý nesmie rušiť štekotom „nad mieru primeranú pomerom“.
Za plotom: Dvor Molnárovcov delí od sveta plechový plot. Za plotom je jeden z troch starostových domov.

Plot z vlnitého plechu zatieňujúci okná i časť pozemku vyrástol za pár týždňov pred domom mladej rodiny Molnárovcov v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Plechové monštrum stojí na pozemku ich suseda, starostu Milana Jambora (SDKÚ-SaS), s ktorým sa dostali do konfliktu pre štekanie psa.

Štekať len potichu!

Molnárovci sa na Poniklecovú ulicu presťahovali v roku 2011 z nevábneho paneláka pri automobilovej fabrike. Netušili však, čo ich čaká. Po prvých konfliktoch s novými susedmi sa totiž starostova manželka začala sťažovať na štekanie psa, ktorého z útulku priniesli Molnárovci svojmu malému synovi. Nepomohla ani výmena psa za priateľského jazvečíka Bejbyho, lebo aj ten vraj svojím štekotom obťažoval starostovu rodinu.

Miestny úrad si svojím rozhodnutím zo septembra, podpísaným Jamborovým zástupcom Martinom Čorejom, poradil so situáciou po svojom - Molnárovi susedia vraj nemajú byť „nad mieru primeranú pomerom obťažovaní brechotom akéhokoľvek psa“. O týchto praktikách nám v novembri Molnárovci porozprávali. A to zrejme nemali robiť.

Čítajte viac:

Štekať potichu, nariadil starosta Devínskej Novej Vsi

Za plotom

Mladá rodina sa totiž chcela perspektívne s Jamborovcami dohodnúť na výstavbe spoločného priehľadného plota, ktorý by financovali na polovicu. Starosta ich však predbehol a doslova sa oddelil vysokým plechom, čím ich podľa nešťastnej mamičky doslova uväznil na vlastnom pozemku. Jambor, mimochodom majiteľ troch domov na dvoch pozemkoch, sa pritom nikoho na nič nepýtal.

„V lete minulého roka sme ešte mali výhľad na Devínsku Kobylu. Pred Vianocami sme sa namiesto toho začali dívať na ohyzdný, takmer dvaapolmetrový plech, čo považujem za znehodnocovanie nášho pozemku,“ hovorí Stanislava Molnárová. Trápi sa najmä kvôli synovi, pretože domček s malým pozemkom kupovali pred časom najmä preto, aby sa chlapček mal kde hrať.

„Teraz neuvidí žiaden kopec a vtáčatá či motýle sem budú musieť fakt len zablúdiť,“ vzdychne si mamička. Syn má len dva a pol roka a pri našej návšteve nám pyšne ukazoval darčeky, ktoré dostal pod stromček - tatrovku aj fúrik.

Plot sa podľa všetkého odrazí na kvalite bývania Molnárovcov. „Do okien v obývačke a kuchyni nám svietilo ranné slnko, no teraz dosvietilo, keďže pred oknami máme plech vo vzdialenosti 120 centimetrov od obývačkového okna. Ak tam plot zostane, môžeme navyše zabudnúť aj na hriadku so zeleninou, keďže je všeobecne známe, že pri plechovom plote v určitej vzdialenosti nič nerastie,“ vyžalovala sa nám so slzami v očiach pani Molnárová. „Starosta podľa môjho názoru zámerne šikanuje celú moju rodinu, aby získal náš pozemok,“ myslí si mamička.

Vstup s múrom: Pravú stranu prístupovej cestičky tvorí nezbúraná stena. Vpredu jazvečík Bejby, ktorý nesmie rušiť štekotom „nad mieru primeranú pomerom“. Foto: Tony Štefunko

Zásah do vlastníctva?

Stiesnenosť prisťahovalcov zvýrazňuje aj časť bočného „plota“. Pri vstupe na pozemok totiž privíta návštevu nezbúraná stena starého a doteraz neodstráneného domu aj s oknami, patriaca Jamborovcom.

„Stavebný úrad nám tvrdí, že múr starého domu je súčasťou prestavby jednej z ich nehnuteľností. Podľa mňa to prestavba nie je. V stavebnom povolení, ktoré mi poslali, je nákres, kde starý múr ako súčasť stavby nie je vyznačený. Ak neexistuje na mape, tak by to tam nemalo stáť,“ tvrdí Molnárová.

Podľa advokáta Martina Bereca, ktorý sa zaoberá vo svojej praxi občianskym spolunažívaním, sa nadmerné tienenie pozemku zo strany suseda považuje za zásah do vlastníckeho práva. „Ak sa končia takéto prípady na súde, ten vyhodnocuje aj zásadu proporcionality, či napríklad zbúraním takéhoto plota nevznikne väčšia škoda, aká vzniká obmedzením vlastníckeho práva poškodeného,“ povedal Berec.

Krajšie a svetlejšie?

Jambor má na plechovú ohradu vlastný pohľad. „Myslím si, že vyzerá oveľa lepšie, ako bola tá poškodená trstina,“ povedal nám s tým, že plot je riadne ohlásený a povolený, čo môže aj zdokumentovať. „Momentálne si myslím, že je tam viac svetla, ako tam bolo,“ dodal starosta.

Zaujímalo nás, koľko za plot zaplatil a kto mu ho postavil. Pred jeho domom totiž počas výstavby postávali vozidlá firmy Denova - príspevkovej organizácie mestskej časti, ktorá sa stará o poriadok. Jambor nám potvrdil, že práve Denova bola zhotoviteľom plota. Cenu neprezradil. „Neviem vám povedať, koľko stál,“ poznamenal s tým, že si od Denovy objednal výstavbu plota a materiál dodal sám. Cena sa teda nedala vopred určiť a má vzísť zo skutočne vykonaných prác.

Plot Jamborovcom stavala miestna príspevková organizácia Denova. Foto: archív

Na stavbe starostovho plota firmou, ktorú kontroluje ním vedená mestská časť, nie je nič zlé, ak by zmluvu, tak ako s každým iným klientom, zverejnila podľa zákona na svojej webovej stránke. Žiadna takáto zmluva sa tam však v čase prípravy nášho článku nenachádzala. „Faktúra ešte nie je vystavená, tá faktúra má byť vystavená niekedy v priebehu týchto dní,“ tvrdí starosta. Práce sa pritom začali v novembri minulého roka a podľa Molnárovcov sa skončili dva dni pred Vianocami.

Záujem o pozemok svojich susedov odmietol Jambor už na jeseň. „My o ten pozemok nemáme záujem. Ten môj záujem bol pred mnohými rokmi, ale už ho dávno nemám. Keď sa pozemok objavil v ponuke, bola tam cena okolo 90-tisíc eur, tak sme sa s manželkou nad cenou zasmiali. Nekorešpondovala so skutočnou hodnotou domu,“ tvrdil nám vlani Jambor.

Ani bambus, ani bazén

Starostova rodina si zrejme potrpí na to, aby vo svojom príbytku nebola ničím rušená. Okrem sťažnosti na Molnárovie psov sa totiž Jamborova matka sťažovala listom miestnemu úradu aj na hračku, ktorú kúpili ich susedia synovi. „Ďalším prostriedkom rušenia je ich bambusová ozdoba, ktorá sa nachádza pár metrov od môjho okna do spálne. Pri silnom vetre vydáva rušivý zvuk a v Devínskej Novej Vsi fúka veľmi často,“ píše sa v sťažnosti.

Molnárovcov zaujímalo, či len oni majú s prominentným susedom problémy, obrátili sa teda na miestny úrad so žiadosťou podľa infozákona. Hlavný kontrolór Kamil Dedinský im odpísal, že pre susedské spolunažívanie sa Jambor dvakrát sťažoval aj na iného suseda, a to v rokoch 2008 a 2010. Podľa našich informácií malo Jamborovcom prekážať čľupkanie kúpajúcich sa susedov v bazéne vo večerných hodinách.

VIDEO Plus 7 Dní