Film Únos valcuje slovenské kiná. Mnoho mladých ľudí však nevie, o čo išlo. Situácia pred únosom bola napätá a politická scéna rozdelená. Krajina žila najmä konfliktom medzi premiérom Vladimírom Mečiarom a prezidentom Michalom Kováčom. Čo sa pred zavlečením prezidentovho syna do Rakúska a po ňom odohralo a prečo sa prípad stal najdiskutovanejším na Slovensku?

Smeráci proti Mečiarovi: Ďalší sú za zrušenie amnestií

Na bode mrazu: Vzťahy medzi premiérom Mečiarom a prezidentom Kováčom boli veľmi napäté.
Na bode mrazu: Vzťahy medzi premiérom Mečiarom a prezidentom Kováčom boli veľmi napäté.
Zdroj: TASR

Na nože s Mečiarom

Celý prípad sa vraj začal konfliktmi medzi prezidentom Michalom Kováčom a premiérom Vladimírom Mečiarom. On bol ten, kto Kováča navrhol do funkcie, a nepáčilo sa mu, keď sa priečil.

Mečiar sa dostal až na vrchol moci, dnes by ste ho nespoznávali. Pozrite sa, ako skončil bývalý najsilnejší muž!

Exprezident nám v rozhovore pred deviatimi rokmi ozrejmil, čím sa konflikty začali: „Keď sa rozhodol odvolať Milana Kňažka z postu ministra zahraničných vecí. Ako prezident som bol proti tomu. Presviedčal som Mečiara, aby to nerobil, aby sa hľadalo iné riešenie. Súhlasil s alternatívou, že Kňažko bude podpredsedom vlády bez ministerského kresla. S tým však zase nesúhlasil Kňažko. Ďalšia nepríjemná udalosť bola, keď Hnutiu za demokratické Slovensko chýbali hlasy v parlamente a Mečiar bol nútený rokovať so Slovenskou národnou stranou a s jej predsedom Černákom. Zavolal som si do Prezidentského paláca Mečiara, ktorý s príchodom chvíľu aj váhal, a vyčítavo som sa ho opýtal, ako chce pokračovať. On sa na mňa pozrel a hovorí: „A vy ste už zabudli, že bezo mňa by ste boli nuly? Že keď nebudem ja, nebude Slovensko? Zabúdate, že keď nebudem ja, nepríde ani koruna zahraničného kapitálu?“ Bol som prekvapený, že on o sebe takto zmýšľa. Ešte sa len dopĺňalo moje poznanie, kto je vlastne Mečiar.“

Syn exprezidenta Kováča na EXKLUZÍVNYCH FOTO: Príbeh poznačený vraždou ožil vo filme Únos!

V rozhovore spred deviatich rokov dodal, že poslednou kvapkou bolo to, že nechcel Ivana Lexu vymenovať do funkcie ministra. „V novembri 1993 ho navrhol za ministra privatizácie, ja som s tým nesúhlasil, a tak som sa dostal s predsedom vlády do vážneho rozporu. Privatizáciu potom zobral do rúk Mečiar a jeho štátnym tajomníkom bol Lexa. Takže so mnou aj tak vybabrali,“ prezradil Kováč. To isté sa zopakovalo aj pri snahe vymenovať Lexu za šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS).

Vladimír Mečiar prehovoril: Šokujúce slová o Remiášovi

Vtipné či desivé?: Výroky predstaviteľov štátu boli v deväťdesiatych rokoch naozaj hodné Myšlienky týždňa. Nečudo, veď sa pozrite.
Vtipné či desivé?: Výroky predstaviteľov štátu boli v deväťdesiatych rokoch naozaj hodné Myšlienky týždňa. Nečudo, veď sa pozrite.
Zdroj: ARCHÍV

Zatykač

V marci 1995 sa potom zrazu vo vtedajšom provládnom denníku Slovenská Republika objavil článok o tom, že v Nemecku vydali zatykač na syna slovenského prominenta. Okrem kusých informácií obsahoval aj takýto komentár: „Rodina slovenského prominenta každopádne poškodila dobré meno nášho mladého štátu,“ napísal komentátor. „Ak nevie otec obvineného vyriešiť túto chúlostivú situáciu v zmysle zákona, mal by sa riadiť zásadami morálky. V demokratických krajinách v podobných prípadoch politici odchádzajú zo scény.“

Nepostihnuteľný Ivan Lexa (55): Ako sa muž obvinený z návodu na vraždu stal celebritou v Smotánke

Celý prípad, neskôr známy ako kauza Technopol, bol však veľmi zamotaný. Malo ísť o nikdy neuskutočnený dovoz textílií za vyše 2,3 milióna dolárov, ktoré Technopol vyplatil firme Introcommerce z Nemecka. Medzinárodný zatykač bol vydaný na Michala Kováča mladšieho v novembri 1994. Podľa medializovaných informácií z tých rokov to nemecké úrady urobili na základe výpovede bývalého policajta Petra Krylova.

Známa slovenská herečka vyrukovala so šokujúcimi slovami. K vražde Remiáša má bližšie, ako by sa zdalo

Išlo o muža, ktorý žil v Mníchove a pracoval ako spíker v Rádiu Slobodná Európa, no neskôr sa okolo jeho osoby objavili podozrenia o práci pre Štátnu bezpečnosť. Poznala ho aj nemecká polícia, ktorá ho v roku 1992 zatkla pre podozrenie z obchodu so zbraňami. Okrem Krylova mala v prípade Technopol figurovať aj v budúcnosti známa tvár Marián Kočner a Kováčovi obchodní partneri Syč-Milý a Holanďan van der Werf.

Bezočivý Mečiar o amnestiách: Toto odkázal poslancom!

Remiášova nehoda: Auto, v ktorom išiel kamarát svedka Fegyveresa, vybuchlo v roku 1996 na Karloveskej ulici. Páchatelia neboli dodnes potrestaní.
Remiášova nehoda: Auto, v ktorom išiel kamarát svedka Fegyveresa, vybuchlo v roku 1996 na Karloveskej ulici. Páchatelia neboli dodnes potrestaní.
Zdroj: IVAN JANKOVIČ

Vyšetrovanie u nás

Prípad sa riešil aj na Slovensku. Vyšetrovateľ Mestského úradu vyšetrovania v Bratislave vzniesol obvinenie pre trestný čin podvodu spolupáchateľstvom proti trom mužom, v tom čase ich médiá uvádzali takto: Slovák (32), Nemec (45) a Holanďan (50). Zaujímavé je, že štátny tajomník ministerstva vnútra vtedy tlačovej agentúre povedal, že spomínaný obvinený Slovák nie je synom prominenta.

VIDEO Mama zavraždeného Róberta Remiáša (†25): Tvrdý odkaz Lexovi

Napriek zamotanosti bol nemecký zatykač vydaný. Dodnes sa špekuluje, že ho prezidentovi oponenti chceli využiť iba na to, aby odstúpil. To však neurobil. Onedlho sa tak začal písať dodnes nevysvetlený a najmä nedoriešený prípad zavlečenia jeho syna do zahraničia.

Rekonštrukcia: Polícia krátko po únose uzavrela cestu zo Svätého Jura do Bratislavy.
Rekonštrukcia: Polícia krátko po únose uzavrela cestu zo Svätého Jura do Bratislavy.
Zdroj: ARCHÍV

Mučili a opili

Pracovala na ňom síce polícia aj prokuratúra, no amnestie, ktoré vyhlásil zastupujúci prezident Vladimír Mečiar, zmrazili podanie obžaloby spísanej prokurátorom Michalom Serbinom na súd. Slovensko tak dodnes na sto percent nevie, či za únosom naozaj stála SIS, ktorú vtedy viedol Ivan Lexa a ktorú Serbinova žaloba spomína. Fakt však je, že medzinárodný zatykač na Michala Kováča mladšieho na území Slovenska neplatil. Ak by ho niekto chcel dostať do Nemecka, musel by ho dostať mimo krajiny. K tomu došlo 31. augusta 1995.

Lexov bývalý advokát o únose Kováča ml.: Viem, ako to bolo!

Mladý Kováč bol na ceste zo Svätého Jura do Bratislavy, keď jeho Mercedes zablokovali dva Seaty. Vybehli z nich muži v kuklách a násilím ho vtiahli do jedného z nich. „Potom, ako počas jazdy smerom na Vajnory sa Michal Kováč pokúsil vyskočiť z auta, udierali ho päsťami po tvári, paralyzátorom mu dávali elektrošoky na pohlavný úd a násilím ho prinútili vypiť z dvoch fliaš whisky, čím ho uviedli do stavu opitosti,“ píše sa v obžalobe, nikdy nepodanej. V tomto stave ho ďalší členovia tímu dopravili do Hainburgu. Na základe anonymného telefonátu ho objavili rakúski policajti.

Triler z minulosti: Ako si žijú tí, ktorí inšpirovali zlosynov z filmu Únos? Zväčša bezstarostne

Titulka: Týždenník PLUS 7 DNÍ sa dlhodobo venoval prípadu únosu.
Titulka: Týždenník PLUS 7 DNÍ sa dlhodobo venoval prípadu únosu.
Zdroj: ARCHÍV

Som syn prezidenta

Keď z auta vytiahli zmäteného a dobitého muža, opakoval im, že je syn prezidenta. „Najprv sme mu, samozrejme, neverili, veď to by mohol povedať hocikto,“ povedal krátko po únose našim redaktorom zástupca veliteľa hainburskej polície. „Na mojom stole však náhodou ležali noviny, v ktorých bola fotografia Mečiara s Kováčom. Opýtal som sa ho teda, kto to je. Ukázal prstom na slovenského prezidenta: To je môj otec,“ doplnil policajt.

EXKLUZÍVNE ODHALENIE: Našli sme luxusné vily bývalých mečiarovcov na Jadrane, susedia prehovorili!

Podľa neho bol Kováč vo veľmi zlom psychickom stave, na tele mal početné zranenia po bitke, elektrických šokoch a putách. „Preto sme ho ihneď previezli na ošetrenie do nemocnice,“ dodal. Kováča si v Rakúsku aj pre zatykač nechali. Až koncom februára nasledujúceho roka rozhodli, že do Nemecka ho nevydajú, práve pre násilné zavlečenie na územie Rakúska.

Róbert Remiáš (†25): Robil spojku Oskarovi Fegyveresovi. Zomrel.
Róbert Remiáš (†25): Robil spojku Oskarovi Fegyveresovi. Zomrel.
Zdroj: ARCHÍV

Polená pod nohy

Polícia na Slovensku začala okamžite pátrať, ako a prečo prezidentovho syna uniesli. Už 5. septembra napríklad uzavreli cestu medzi Svätým Jurom a Bratislavou, aby spravili rekonštrukciu únosu. Ostatné postupy však promptné neboli. Vyšetrovateľov prípadu striedali ako ponožky, vedenie ich totiž odvolávalo jedného po druhom. Aj šéf SIS Ivan Lexa napríklad odmietol žiadosť prvého z nich, Jaroslava Šimuniča na zbavenie mlčanlivosti niektorých svojich podriadených.

Černák ukázal prstom priamo na Mečiara: Ty si si nás objednal!

„Ubezpečujem vás, že objasnenie uvedeného prípadu je aj v záujme SIS,“ napísal pritom Lexa vyšetrovateľovi. Muži zákona a napríklad aj prokurátor Serbin však napriek tomu získavali viac a viac informácií. Serbin nakoniec v obžalobe zo skutku obvinil spolu 13 ľudí, ktorí mali či už zosnovať, alebo vykonať samotný únos. Medzi nimi aj Ivana Lexu či aj neskôr známe tváre ako Michala Hrbáčka a Ľuboša Kosíka. Zasiahol však Vladimír Mečiar svojou amnestiou, ktorú vyhlásil v marci a neskôr obmenil v júli 1998, preto sa hovorí o Mečiarových amnestiách v množnom čísle.

O takomto osude ani nesníval. Tvrdá rana pre Mečiara!​

Mečiar ich mohol vyhlásiť, pretože Michalovi Kováčovi sa začiatkom roka skončilo funkčné obdobie. Ešte predtým, v decembri 1997, však stihol udeliť milosť v kauze Technopol. Týkala sa nielen jeho syna, ale aj Mariána Kočnera. Béla Bugár vysvetľoval tento postup v diskusii s Mečiarom tým, že inak by mladý Kováč, vzhľadom na vyšetrovanie Technopolu, nemal pas, a teda by sa nedostal do Nemecka, kde vraj chcel dobrovoľne vypovedať.

FOTO Vladimír Mečiar na dôchodku nezaháľa: Jeho nový džob vás šokuje!

Kováčove ruky: Takto ho doráňali putá od únoscov. Podľa nikdy nepodanej žaloby ho páchatelia v aute bili, opili whisky a dávali mu elektrické šoky. Traumu mal dlhé roky.
Kováčove ruky: Takto ho doráňali putá od únoscov. Podľa nikdy nepodanej žaloby ho páchatelia v aute bili, opili whisky a dávali mu elektrické šoky. Traumu mal dlhé roky.
Zdroj: ARCHÍV

Svedkovia a smrť

Z únosu – právne, zavlečenia do cudziny - sa stala najväčšia záhada slovenských dejín. Našli sa však aj svedkovia ochotní vypovedať. Najväčšie podozrenie na SIS vrhla výpoveď Oskara Fegyveresa, mladého „sledovača“ tajnej služby. Ten vypovedal, že sa na únose zúčastnil v rámci služby, a opísal jeho priebeh. Po podaní výpovede ušiel do zahraničia. Spojku mu robil jeho kamarát a bývalý policajt Róbert Remiáš. Ten zomrel príšernou smrťou ešte v apríli 1996, keď jeho auto vybuchlo na Karloveskej ulici. Vybuchlo dvakrát. Prvá rana mala byť slabšia.

Mečiarovo nečakané gesto: Takto si uctil Kováča!

Po dvoch až troch minútach nasledovala silná explózia. Remiáš v aute zhorel za živa. Aj vyšetrovanie tejto udalosti odišlo do stratena. Keď vtedajší poslanec František Mikloško označil prípad za „prvú politickú vraždu na Slovensku od roku 1989“, tlačový tajomník ministerstva vnútra Peter Ondera reagoval vyhlásením, že „tím kriminalistov dospel k predbežnému záveru, že k explózii došlo následkom poruchy na plynovom pohone auta“. Remiáš však už predtým tvrdil tretiemu vyšetrovateľovi únosu v poradí, že ho sledujú.

Zazobané deti privatizérov: Podnikajú a žijú z Mečiarových miliárd

Ten to odmietol zaznamenať a vyčítal mu, že ho nechce skontaktovať s Fegyveresom. Neskôr prítomnosť nástražného výbušného systému potvrdili expertízy. Z činu obvinili Jozefa Roháča, alias Potkana, a Imricha Oláha. V roku 2006 však ich obvinenie zrušili. Už krátko po Remiášovej smrti sa začali šíriť informácie, že v prípade môže ísť o drogy.

„Ak bol príčinou vraždy iný motív, tak by mali byť k dispozícii aj dôkazy. O žiadnych neviem. S určitosťou viem, že Remiáš bol najlepším priateľom Fegyveresa, ktorého chceli za každú cenu dostať na Slovensko a docieliť zmenu jeho výpovede. Remiáš bol práve ten, kto tomu zámeru prekážal,“ vyjadril sa aj k týmto fámam prvý vyšetrovateľ nehody Peter Vačok v rozhovore pre aktuálne.sk vlani v apríli. Prípad smrti Róberta Remiáša je opäť otvorený. Po viac ako dvadsiatich rokoch je však výsledok otázny.

Viac informácií o výmenách vyšetrovateľov aj amnestiách, ktoré vyšetrovanie zastavili, vám prinesieme v nasledujúcich vydaniach PLUS 7 DNÍ.