Nie každý, kto v našich veľhorách zahynie, má v nich aj symbolickú pripomienku. Márne by ste hľadali meno horolezca storočia Pavla Pochylého či známeho spisovateľa a cestovateľa Františka Keleho. Čo vlastne o umiestnení rozhoduje?

Aké sú podmienky

Symbolický cintorín vznikol s myšlienkou pozbierať tabuľky obetí roztrúsené po celých Vysokých Tatrách a sústrediť ich na jedno dôstojné miesto. S mottom Mŕtvym na pamiatku, živým pre výstrahu. Časom pribudli aj tabuľky obetí, ktoré zahynuli vo svetových horstvách, ale boli nejako spätí s našimi veľhorami. Väčšinou ide o Slovákov, ale aj Čechov a Poliakov. Správca im na to vyhradil jeden kamenný blok.

Záchranársky kút: Medzi obete hôr patria aj tí, ktorí v nich chodia iných zachraňovať.
Záchranársky kút: Medzi obete hôr patria aj tí, ktorí v nich chodia iných zachraňovať.
Zdroj: Milan Vranka

Záchranársky kút: Medzi obete hôr patria aj tí, ktorí v nich chodia iných zachraňovať. Foto: Milan Vranka

Všetky žiadosti posudzuje Kuratórium Symbolického cintorína. „Nie je problém, že by sme nejakú žiadosť zamietli, ak spĺňa požadované technické podmienky,“ hovorí Maroš Petrík, člen kuratória a námestník riaditeľa Štátnych lesov TANAP, ktoré cintorín spravujú. „Celý schvaľovací proces je rýchly.“

Potvrdzuje to známy prípad, keď v júni 2013 teroristi zastrelili pod pakistanskou osemtisícovkou Nanga Parbat slovenských himalájistov Petra Šperku a Antona Dobeša. Už v októbri toho roka pribudli pod Ostrvou tabuľky s ich menami. Niekedy to však trvá aj niekoľko rokov. Závisí to od tých, ktorí žiadosti podávajú. Je to najmä rodina, najbližší pozostalí, ale aj spolulezci, kamaráti.

Najväčšou položkou je výroba spomienkovej tabule. Symbolický cintorín je od roku 1970 národná kultúrna pamiatka, preto kuratórium odporúča ako materiál sivú zliatinu, bronz, mosadz, hliníkové zliatiny. Iné materiály pre ich krátku trvanlivosť, krehkosť a estetickú hodnotu sú neželané. Za pripevnenie sa platí jednorazový poplatok 66 eur, potom už nič. Mnohé tabuľky pripomínajú umelecké dielo.

Odporúčané: Symbolický cintorín je od roku 1970 národná kultúrna pamiatka, preto kuratórium odporúča ako materiál sivú zliatinu, bronz, mosadz, hliníkové zliatiny.
Odporúčané: Symbolický cintorín je od roku 1970 národná kultúrna pamiatka, preto kuratórium odporúča ako materiál sivú zliatinu, bronz, mosadz, hliníkové zliatiny.
Zdroj: Milan Vranka

Odporúčané: Symbolický cintorín je od roku 1970 národná kultúrna pamiatka, preto kuratórium odporúča ako materiál sivú zliatinu, bronz, mosadz, hliníkové zliatiny. Foto: Milan Vranka

Na druhý pokus

Tabuľa nesmie prekročiť odporúčanú veľkosť o viac ako dvadsať percent. S tým mali skúsenosť členovia tragickej slovenskej expedície na Everest 1988. Tabuľa, ktorú dali vyhotoviť na pamiatku nezvestných Dušana Becíka, Petra Božíka, Jaroslava Jaška a Jozefa Justa, bola väčšia. Po jej odmietnutí kuratóriom Symbolického cintorína ju umiestnili v areáli bratislavského krematória. Stadiaľ ju niekto ukradol, bola zo vzácneho kovu, zostali trčať iba šrauby. Na desiate výročie nezvestnosti z iniciatívy Slovenského horolezeckého spolku JAMES predsa len pribudla ich tabuľa aj vo Vysokých Tatrách, kde horolezecky vyrastali a Jaro Jaško sa pod tatranskými končiarmi i narodil. Spolu so Psotkovou tabuľou patria k najvyhľadávanejším.

Zahraničný blok: Tabule horolezcom zo Slovenska aj z iných krajín, ktorí prišli o život vo svetových horstvách.
Zahraničný blok: Tabule horolezcom zo Slovenska aj z iných krajín, ktorí prišli o život vo svetových horstvách.
Zdroj: Milan Vranka

Zahraničný blok: Tabule horolezcom zo Slovenska aj z iných krajín, ktorí prišli o život vo svetových horstvách. Foto: Milan Vranka

Obetí z radov horolezcov je však veľa, a tak horolezecký spolok iniciatívu necháva na kluby, spolulezcov a priateľov, ak tak neurobia rodiny. „Nechceme vytvárať precedens a otvárať následné diskusie, prečo tomu tabuľu áno a tomu nie. Myšlienka cintorína pod Ostrvou je však výborná,“ zdôrazňuje šéf SHS JAMES Igor Koller.

Kele chýba

Návštevníci Symbolického cintorína hľadajú najmä známe mená. Napríklad František Kele. Horolezec, cestovateľ a spisovateľ zomrel nešťastne po páde z turistického chodníka pred dvoma rokmi. Mal 78 rokov. Jeho tabuľu však zatiaľ nenájdete. Napokon, nejedna tabuľka pribudla až po mnohých rokoch. Stano Lednár zahynul pri výstupe na Matterhorn v roku 1967. Tabuľu mu osadili priatelia po 47 rokoch - roku 2014.

František Kele: Z ciest po svete sa rád vracal do milovaných Vysokých Tatier, v nich našiel i smrť.
František Kele: Z ciest po svete sa rád vracal do milovaných Vysokých Tatier, v nich našiel i smrť.
Zdroj: Milan Vranka

František Kele: Z ciest po svete sa rád vracal do milovaných Vysokých Tatier, v nich našiel i smrť. Foto: Milan Vranka

„Otcovi sme dali urobiť krásny pomník na cintoríne v Devínskej Novej Vsi,“ vraví spisovateľka Táňa Keleová-Vasilková. „Uvažujeme aj o symbolickej tabuľke vo Vysokých Tatrách. Paradoxne, nedlho pred tým, ako sa mu to stalo, sme boli spolu na Symbolickom cintoríne. Dokonca si pamätám, že sme o tom, či by tam chcel mať tabuľu, hovorili. Ale potom mám v hlave úplný blok, vôbec si neviem spomenúť, aký bol je názor. Možno aj to nás pribrzdilo.“

František Kele bol autorom mnohých, najmä cestopisných kníh a okrem dcéry Táne písala jeho manželka Ľudmila. Táňa sa zo smútku zo straty otca vypísala vo svojom najnovšom románe Si ako slnko. „Tento príbeh nie je o mne a o mojom ockovi a zároveň aj trochu je,“ priznáva. „Predovšetkým je to príbeh všetkých dcér, ktoré tragicky prišli o svojich otcov a nevedeli sa s tým vyrovnať… Je smutný, pretože som ho - po dlhšej prestávke - písala ako prvý po tom, čo od nás ocko odišiel. Vpísala som doň svoj žiaľ, smútok, bolesť. Súčasne však ide o príbeh plný zvratov, prekvapení a lásky.“

Kontroverzie aj po smrti

Možno vám pri návšteve chýbala i tabuľa venovaná Ivanovi Gálfymu, ktorého celý profesionálny život bol spojený s horami a najmä Vysokými Tatrami. Dlhoročný náčelník Horskej služby na Slovensku a vedúci prvých našich himalájskych expedícií zomrel po ťažkej chorobe a Symbolický cintorín je miestom venovaným obetiam hôr. Hrob má na smokoveckom cintoríne, kde stojí aj pamätník venovaný horským vodcom a záchranárom.

Horolezec storočia: Kontroverzný Pavel Pochylý vyvoláva kontroverzie aj po smrti. Na Symbolický cintorín však jeho meno patrí.
Horolezec storočia: Kontroverzný Pavel Pochylý vyvoláva kontroverzie aj po smrti. Na Symbolický cintorín však jeho meno patrí.
Zdroj: Z knihy Poprava pod Nanga Parbatom

Horolezec storočia: Kontroverzný Pavel Pochylý vyvoláva kontroverzie aj po smrti. Na Symbolický cintorín však jeho meno patrí. Foto: Z knihy Poprava pod Nanga Parbatom

Márne by ste však hľadali spomienku venovanú legendárnym bratom Ondrejovi a Pavlovi Pochylým, ktorí zahynuli v roku 2000 v oblasti Malého Kežmarského štítu, a teda pod Ostrvu patria. Ich priatelia dali pripevniť tabuľu na Chatu pri Zelenom plese. Následná snaha inštalovať pripomienku aj na Symbolický cintorín sa stretla s podmienkou kompetentných - najprv nech odstránia tabuľu z chaty, veď cintorín vznikol práve preto, aby tabule neboli roztrúsené po horách. K dohode nedošlo.

Do konca roka

Od 1. novembra do 15. júna platí vo Vysokých Tatrách uzávera chodníkov. Výnimkou sú tie, čo vedú na chaty. Na Symbolický cintorín sa môžete vybrať ešte do konca roka. Ak to snehové podmienky na cintoríne dovolia. Od 1. januára aj preň platí sezónna uzávera.