Ďalší z prípadov korupcie na súdoch odkrytých policajnými akciami Búrka a Víchrica sa týka kauzy malej vodnej elektrárne (MVE) v obci Nový Život. Nenápadná dedinka leží neďaleko Bratislavy na Žitnom ostrove a v jej tesnej blízkosti preteká Malý Dunaj. Pred rokmi sa tam usadil vplyvný konkurzný právnik Zoroslav Kollár, ktorý v jej časti Tonkovce ešte donedávna vlastnil kaštieľ s rozľahlým anglickým parkom.

Luxusné rodinné sídlo, ktoré šedá eminencia našich súdov zrekonštruovala za takmer 10 miliónov eur, v lete prepísal na svojho 19-ročného syna Martina Kollára. Z vyšetrovania korupcie na súdoch vyplýva, že sa aktuálne väzobne stíhaný Zoroslav Kollár primotal spoza závesu aj do sporu o MVE. Na Malom Dunaji sa totiž od roku 2011 snažila postaviť zdroj energie za približne tri milióny eur spoločnosť Prvá produkčná.

Zaujíma sa mimozemšťan

Firma patrí podnikateľovi blízkemu SNS Martinovi Patákovi. Plánovaná investícia rokmi prerástla do súdneho sporu o 14,3 milióna eur so štátnym Slovenským vodohospodárskym podnikom, (SVP). Milióny Patákova spoločnosť pýtala od štátu ako náhradu škody za zmarenú investíciu. Na kauzu okolo vodárov a Zoroslava Kollára sa cez uniknutú komunikáciu Threema vypytoval toxický podnikateľ a mafián Marián Kočner.

Kollára v nej volali prezývkami Zoro, Pomstiteľ alebo emotikonom mimozemšťana. „Vodári, začína byť horúci spis. Už sa zaujíma aj 👽,“ písal Kočnerovi v decembri 2017 skorumpovaný sudca Vladimír Sklenka, ktorý dnes spolupracuje s políciou. „A zabudol som ti povedať, že 👽 strašne začal tlačiť na vec Vodári,“ pripomenul Sklenka ešte raz o pol roka neskôr.

Zloženie u Hrachovej

V kauze vodári sa najprv spomínal depozit, teda odmena pre sudcu za správny rozsudok, vo výške 40-tisíc eur. Žalobu Patákovej firmy na štátny podnik naozaj rozhodoval sudca Vladimír Sklenka a o kauzu sa zaujímala aj bývalý štátna tajomníčka rezortu spravodlivosti Monika Jankovská. Aj tá už dlhšiu dobu sedí vo väzbe za mrežami. V spore o 14,3 milióna eur stál Kočner s Jankovskou proti záujmom Zoroslava Kollára. Kočner sa jej dokonca pýtal na vyplatenie úplatku. „Zloženie u Hrachovej,“ odpísala mu vtedy ešte štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti.

Hrachovou prezývali Jankovskej sestru - sudkyňu Krajského súdu v Bratislave Andreu Haitovú. Mafián Kočner následne napísal Sklenkovi, že „vodári zložili depozit 100.“ Sudca sa s ním potom handrkoval o to, koľkokrát kauzu odročí a kedy o žalobe rozhodne. Sklenka mal podľa Kočnerových inštrukcií pôvodne rozhodnúť pre súkromnú firmu. V čase, keď Kočner putoval do väzby, ale Sklenka zobral od sudcu Molnára úplatok 20 tisíc eur a rozhodol v prospech štátu.

Úplatok v knihe

Verdikt na Okresnom súde Bratislava I napokon padol minulý rok vo februári, teda v čase, keď už Kočner dlhší čas sedel vo väzbe pre kauzy zmeniek televízie Markíza. V spore mal po zásahu krajského sudcu Richarda Molnára, mimochodom vybavovača Zoroslava Kollára, napokon navrch štátny podnik. Vďaka policajnej akcii Víchrica dnes vieme, že „zákonný sudca JUDr. Vladimír Sklenka žalobu zamietol, o čom informoval obvineného JUDr. Richarda Molnára. Následne sa obaja stretli pred budovou Justičného paláca v Bratislave, kde JUDr. Molnár v knihe Európske právo zabalenej do igelitovej tašky odovzdal JUDr. Sklenkovi prisľúbenú finančnú hotovosť vo výške 20.000 eur“.

Sklenka mal ako úplatok prisľúbených aj ďalších 20-tisíc eur, keď celý spis pôjde na Krajský súd, kde momentálne aj skutočne leží. Prvá produkčná sa totiž proti Sklenkovmu verdiktu odvolala. Vodárov, ako Kočner volal SVP, v obchodnom spore zastupoval neznámy advokát Tomáš Kulák. „Advokát Tomáš Kulák, ako právny zástupca žalovaného, po predchádzajúcej dohode s JUDr. Vladimírom Sklenkom a JUDr. Richardom Molnárom vypracoval predmetný rozsudok pre zákonného sudcu a tento mu následne poskytol na USB kľúči prostredníctvom JUDr. Molnára,“ spomína v obvineniach k policajnej Víchrici špeciálna prokurátorka Valéria Simonová.

Obvinený

Zaujímavé je, že advokátovi Kulákovi mal pôvodne štátny podnik okrem hodinovej odmeny vyplatiť aj podiel zo zachránenej sumy žaloby vo výške 10 percent, ak by SVP celý spor vyhral. To znamená, že jeho odmena by bola až 1,43 milióna eur. „Táto podielová odmena bola ešte v rannom štádiu prvostupňového konania znížená verejne dostupným dodatkom zmluvy na 2 percentá, to znamená, že by mohla dosiahnuť výšku maximálne okolo 285-tisíc eur a to až po právoplatnom rozhodnutí vo veci samej v prospech klienta,“ spresňuje pre PLUS 7 DNÍ Kulák.

Na nedostatok financií sa ale sťažovať nemusí. Vodári mu doposiaľ za zastupovanie a právne analýzy v tomto prípade vyplatili dokopy takmer 183-tisíc eur. Advokát je v celej kauze Víchrica, podobne ako Zoroslav Kollár, ku ktorému ma Tomáš Kulák blízko, obvinený za zasahovanie do nezávislosti súdov. Tomáš Kulák detaily prípadu “vodári“ nekomentuje, pretože „poskytnutím týchto informácii verejne by som mohol ovplyvňovať svedkov, ktorí by mohli byť v tomto konaní vypočutí. Z uvedených dôvodov sa nebudem vyjadrovať ani k položeným otázkam“.

Galériu k článku nájdete TU

Mohlo by vás zaujímať: