Razie v priestoroch patriacich Kočnerovi vykonala NAKA v polovici októbra. Prehliadky súviseli s násilnou trestnou činnosťou a zúčastnil sa ich aj samotný Kočner. Ten  je aktuálne vo väzbe kvôli obvineniu z falšovania zmeniek. V tomto týždni sa objavili informácie o jeho prevoze z Leopoldova do väznice v Banskej Bystrici.

Kšefty s politikou

Gorila je údajný spis Slovenskej informačnej služby, ktorý sa na internete objavil v decembri 2011. Rozoberal úzke prepojenie biznisu s politikou. Už dávnejšie sa hovorilo, že SIS síce odposluchy z Gorily zlikvidovala, no podľa viacerých zdrojov niekde sa môže nachádzať ilegálna kópia záznamu.  

Jednou z hlavných postáv údajného spisu mal byť šéf finančnej skupiny Penta Jaroslav Haščák, ktorý sa mal v rokoch 2005 a 2006 stretávať v byte na Vazovovej ulici v Bratislave s politickými špičkami. Pravosť zverejnených informácií sa doteraz nepodarilo potvrdiť. 

Kauza nebola dodnes riadne prešetrená. V spise sa nachádzajú aj informácie o údajnom financovaní strán SDKÚ-DS, Smer-SD, KDH a SMK. 

Spis Gorila sa točí hlavne okolo bývalého ministra hospodárstva Jirka Malchárka, ktorý sa k existencii nahrávok pre SME odmietol vyjadriť. Líder KDH Alojz Hlina na sociálnej sieti upozornil, že už pred šiestimi rokmi hovoril o tom, že nahrávky existujú a mafiáni nimi vydierajú politikov.

K nahrávke sa vyjadrila aj spoločnosť Penta, podľa ktorej sa v ich stanovisku ku kauze Gorila nič nemení. "K najdôležitejším obvineniam, vzťahujúcim sa k našej skupine, sme zverejnili fakty na stránke www.kauzagorila.sk. Za kľúčové v celej kauze považujeme to, že aj keď od začiatku vyšetrovania úzko spolupracujeme s orgánmi činnými v trestnom konaní na objasnení všetkých skutočností, akékoľvek podozrenia z korupčného správania predstaviteľov skupiny Penta sa nepotvrdzujú. Nevidíme preto žiadny dôvod komentovať klebety o údajných nahrávkach z nelegálneho odpočúvania a zapájať sa tak do spravodajských hier a konšpirácií," povedal hovorca Penty Gabriel Tóth

Prečítajte si tiež: