Tip na článok
Miesto činu: Pani Jana podozrivej požičala od roku 2012 do februára 2015 tisíce eur. Dlžníčka jej vrátila iba mizivú časť na troch stretnutiach, po ktorých veriteľka skončila v nemocnici s nezistenou diagnózou. Takmer prišla o život.

Káva so zadlženou dôchodkyňou vyšla tri ženy draho. Skoro sa otrávili!

U ľudí, ktorým žena zo Šiah dlhuje desaťtisíce eur, sa objavili príznaky otravy atropínom.

Galéria k článku (5 fotografií )
Liek i jed: Atropín sa používa napríklad v očnom lekárstve na rozšírenie zreničiek aj ako protijed pri skonzumovaní muchotrávky tigrovanej. Smrteľná dávka pre človeka je 0,1 gramu.
Príznaky otravy atropínom: Vyvoláva halucinácie, môže sa prejaviť agresivitou, mimovoľnými pohybmi, suchom v ústach. V ťažších štádiách spôsobuje poruchy vedomia a srdcového rytmu. Pri predávkovaní človek upadá do kómy a zomiera - opísal nám primár Anas Ismail zo šahanskej nemocnice.
Nežije v luxuse: Kde sa teda podeli desaťtisícky eur, ktoré pani G. od ľudí vymámila? Splácala nimi vysoké úroky veriteľom alebo je za tým niečo iné?

Zápletka ako v románe Agathy Christie či skôr v seriáli Inšpektor Colombo, kde od začiatku poznáme vinníka. Lenže svojrázny inšpektor dokázal pozbierať dôkazy tak, že zločinca napokon usvedčil. V záhadných aférach v Šahách a okolí sa polícia nevie zorientovať. Vo všetkých prípadoch pritom figuruje tá istá osoba.

Na prvý pohľad nepôsobí nebezpečne. Životaschopná šesťdesiatnička si vie získať ľudí natoľko, že jej ochotne odovzdajú peniaze, dokonca na ňu prepíšu svoj majetok. Výpovede ľudí, s ktorými sme sa stretli, však hovoria aj o oveľa nebezpečnejšej hre tejto ženy.

„Pokúsila sa ma otráviť. Dala mi do kávy atropín a takmer som zomrela. A nie som jediná, ktorú chcela takto zneškodniť, aby nemusela vracať dlžoby,“ hovorí jedna z oklamaných žien. Spojila sily s ostatnými podvedenými a prišli na šokujúce veci.

Agresívna a v kŕčoch

Keď pani Jana začne rozprávať svoj príbeh, naozaj máme pocit, akoby sme sa ocitli v prešpekulovanej detektívke. „Asi pred troma rokmi ma pani G. vyhľadala a poprosila o peniaze. Vraj ich dobre investuje. Hoci som ju nepoznala, mala som o nej dobré referencie, predtým pracovala ako vedúca pracovníčka v banke, takže som jej dôverovala,“ priznáva naša spoločníčka.

Postupne jej dala tisícky eur. Vlani ju však začalo hnevať, že dotyčná stále otáľa s vrátením pôžičky. „Začala som na ňu viac tlačiť, tak sme si dohodli stretnutie na 16. februára tohto roku, aby mi vrátila aspoň malú čiastku. Najskôr však zistila, či budem v kancelárii sama.

Uvarila som kávu a keď som dopila, začala sa mi krútiť hlava a bolo mi zle. Môj stav sa stále zhoršoval. Zavolala som známemu, ktorý pracuje neďaleko,“ spomína na osudný deň pani Jana.

Keď konečne kamarát dorazil, našiel v kancelárii dezorientovanú ženu. Ležala na pohovke v bolestiach, v nohách mala kŕče. A jej veriteľka? Sedela oproti v kresle a dívala sa. „S odstupom času mám pocit, že sa vyslovene vyžívala, že ma vidí v takom stave,“ myslí si Jana.

Do šahanskej nemocnice ju priviezli už v bezvedomí. „Až neskôr som sa dozvedela, že som sa správala agresívne, metala som sa, vykrikovala nezmysly a museli ma priviazať k posteli.

Namerali mi tlak 240 na 120. Urobili mi cétečko hlavy, neukázalo žiadny výron do mozgu, aj ostatné vyšetrenia hlavy boli negatívne. Napriek tomu to kvalifikovali ako mozgovú príhodu. Keď však videli, že o dva dni som bola fit, pozerali sa na mňa ako na zázrak,“ opisuje Jana. Odišla domov bez uspokojivého vysvetlenia jej náhlych zdravotných problémov.

Skúsila to znova

„O dva týždne som sa opäť ocitla v nemocnici. Zase som pila kávu s tou hyenou,“ krúti hlavou. Samozrejme, ani vo sne by jej nenapadlo, že žena, ktorej požičala peniaze a pôsobí tak priateľsky, by jej mohla ublížiť.

„Naposledy, tretí raz, sa to stalo na Zelený štvrtok. Vypila som s ňou kávu a pobrala sa z práce domov do neďalekej dediny. Stihla som ešte zaparkovať auto a rýchlo som volala manželovi, že mi je zase zle,“ spomína Jana. Počas cesty do nemocnice v aute vykrikovala, dokonca chcela z neho vyskočiť.

„Primárka s neurologičkou boli zúfalé, keď ma znovu uvideli. Zase nasledovali rôzne testy a všetky boli negatívne.“ Zaúradovala náhoda. Janin známy, tiež lekár, zistil, že v nemocnici ležia ešte dve ženy s rovnakými záhadnými príznakmi. Šokujúcejšie bolo zistenie, že všetky tri poznajú pani G. a požičali jej peniaze.

Nepijú s ňou a sú fit

Pani Jana bola pôvodne jediná, ktorá chcela o celej afére s nami hovoriť. Aj keď si s odstupom času uvedomuje, že naivne uverila neznámej žene, chce predovšetkým varovať iných. „Je veľmi nebezpečná,“ pripomína.

Napokon nám svoje príbehy vyrozprávali aj ďalšie dve obete - opäť úspešné ženy. „Poznala som ju dlhé roky, lebo aj ja som robila vo finančnej sfére,“ hovorí prvá z nich.

„V minulosti som jej párkrát požičala peniaze, vrátila ich. Aj preto som jej pred dvoma rokmi postupne požičala takmer štyridsaťpäťtisíc eur. Vždy mala nejaké vysvetlenie, na čo ich potrebuje - napríklad, že má možnosť kúpiť lacnejšie dom a potom ho drahšie predať.“

Kedy sa začali u nej objavovať nečakané zdravotné problémy? „Vtedy, keď som chcela od nej peniaze späť. Zavolala ma začiatkom tohto roka k sebe na kávu, odchádzala som oslabená, potácala som sa. Vtedy to prešlo pomerne rýchlo.

Druhý raz som tiež prišla k nej, ponúkla ma kávou a orechovým koláčom. Čakala ma cesta do Bratislavy, ale ešte som sa zastavila na mestskom úrade. Pocítila som sucho v ústach, vypila som asi dva litre vody.

Nevedela som ovládať svoje pohyby a tŕpol mi jazyk. Myslela som, že som dostala alergiu na tie orechy v koláči, hoci predtým som nič také nemala,“ opisuje pani Z.

Najhorší stav však zažila cez veľkonočné sviatky. Pani G. vylákala svoju známu k sebe na návštevu pod zámienkou, že má problémy so synom. Uvarila jej kávu. Keď ju vypila, začal jej tŕpnuť jazyk a žiadalo sa jej piť veľa vody. Až manžel pani G. ju odviezol domov.

Lenže peklo pokračovalo - žena strácala nad sebou kontrolu, vyhadzovala zo skríň veci, neudržala sa na nohách a vôbec o sebe nevedela. V takom stave ju našla jej mama a dokonca k nej prišla aj pani G.

„Ale nechala ma napospas osudu, len sa na mňa pozerala. Mame tvrdila, že som opitá, hoci som alkohol vôbec nepila. Moja mama zavolala pohotovosť. Kým prišla sanitka, vybrala úspory, aby mohla zaplatiť lekárovi. Ostatné peniaze nechala na stole, lebo pani G. tvrdila, že veď sa nestratia. Ale v tom chaose využila chvíľu a peňaženka s 1 700 eurami zmizla,“ hovorí.

Nasledoval podobný scenár ako pri pani Jane. Ani v prípade pani Z. si lekári nevedeli rady - mali podozrenie na mozgovú príhodu, ale testy vyšli negatívne. Ani v žalúdku jej nič nenašli.

Tretia zo žien poznala pani G. ako dlhoročnú rodinnú priateľku svojej mamy. Ako k údajnej otrave došlo v tomto prípade? „Navštívila ma v práci. Poprosila ma, aby som jej niečo prefotila. Na stole som mala uvarený čaj a keď som sa vrátila, dopila som ho.

Cestou na mestské zastupiteľstvo mi prišlo veľmi zle. Druhý raz sa zopakovala podobná situácia s čajom - tiež ma poslala po nejaké veci a po vypití prišli nevoľnosti,“ opisuje. Skončila v nemocnici, kde zistila, že nie je sama, komu sa zvláštnym spôsobom po stretnutí s G. zhoršil zdravotný stav. „Odvtedy som v poriadku - už som s ňou nič nepila,“ dodáva poškodená žena.

Zahrali divadielko

„Predtým sme sa nepoznali. Ale po prepustení sme sa stretli, dali hlavy dokopy a narafičili na tú ženu búdu,“ hovorí Jana. Stalo sa to 16. apríla.

„Prvé, čo povedala, keď prišla, bolo - dáme si kávu. Doniesla nejaké zaváraniny a poslala ma s nimi von do auta. Dopriala som jej dostatok času. Keď som sa vrátila späť, stále ma nútila piť tú kávu. Vyhovárala som sa, že je horúca a ona ma stále sledovala, či už pijem.

Nakoniec som ju dala vypiť kolegyni. S ňou som však už bola dohodnutá. Pani G. chytila hysterický záchvat. Moja kolegyňa zohrala divadielko, že jej je z kávy zle. Potom sme ju odniesli na políciu, aby ju podrobili toxikologickej expertíze,“ rozpráva.

Bol to atropín?

Advokát pani Jany na krajské riaditeľstvo Policajného zboru (KR PZ) v Nitre odovzdal vzorku moču, krvi, vlasov a kávy poškodených osôb. „Vzorky mali podrobiť expertíznej toxikologickej analýze,“ spresňuje Jana. Na polícii nám potvrdili, že trestné oznámenie skutočne prijali. Akokoľvek neuveriteľne znie príbeh, poškodené ženy boli očividne v ohrození života a nemohli nad tým mávnuť rukou.

„Dvadsiateho apríla 2015 polícia začala trestné stíhanie vo veci pre trestný čin ublíženia na zdraví. Vyšetrovanie pokračuje, v auguste tohto roku pribral vyšetrovateľ znalca z odboru zdravotníctvo a farmácia, odboru toxikológia a v septembri znalca z neurológie. Tieto znalecké posudky zatiaľ neboli vypracované,“ povedala nám hovorkyňa KR PZ v Nitre Renáta Čuháková.

Medzitým sa pani Jana spojila s lekármi a inými odborníkmi a začala pátrať na vlastnú päsť. Príznaky, ktoré sa u nej i ostatných spomínaných žien objavili, podľa nej nápadne pripomínajú otravu atropínom. Túto látku obsahuje durman obyčajný či ľuľkovec zlomocný.

„Kedysi sa používala pri šamanských rituáloch. Vyvoláva halucinácie, bludy, môže sa prejaviť agresivita, mimovoľné pohyby, rozšírené zrenice, sucho v ústach. V ťažších štádiách spôsobuje poruchy vedomia, poruchy srdcového rytmu. Pri predávkovaní človek upadá do kómy a zomiera,“ opísal nám primár oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Anas Ismail zo šahanskej nemocnice.

K spomínaným dámam sa nechcel vyjadriť, ale na základe príznakov, ktoré sme mu opísali, pripustil, že mohlo ísť o intoxikáciu organizmu. Špecialisti napokon v káve naozaj atropín našli. Chýba však dôkaz, že ho do nej dala známa šahanská dlžníčka.

Pátranie na vlastnú päsť

Celý príbeh i presvedčenie žien, že ich dôchodkyňa chcela otráviť, znie neuveriteľne. Navyše, zďaleka to nie je všetko. Pani G. nemá v Šahách a okolí najlepšiu povesť. Ľudia poukazujú napríklad na to, že sa záhadným spôsobom stala majiteľkou domu v Tešmaku.

Doživotné právo bývania tam však má jeho pôvodná majiteľka Anna Ráková, ktorú vraj mala pani G. opatrovať, rovnako ako jej príbuzných. Tí však už nie sú medzi živými. A v dedine pri Šahách sa hovorí kadečo.

Kohokoľvek sme sa pýtali na pani G., okamžite spozornel. „Vôbec sa o Rákovú nestarala, len brala jej dôchodok,“ povedala nám staršia pani.

Tridsiatnička Timea zase tvrdí, že keby jej mama občas nezašla starú paniu pozrieť a nepriniesla jej jedlo, ktovie, čo by s ňou bolo. „Ale nefoťte ma. Bojím sa, aby mi nedala niečo do kávy. Lebo aj príbuzní Anikó Rákovej zomreli za čudných okolností,“ hovorí nám.

Mimochodom, blízkym priateľom údajnej travičky je lekár, ktorého pred dvoma rokmi zadržali za ohrozovanie sestričky zbraňou. Keďže tá bola zároveň jeho družkou, žalobu napokon stiahla a lekár naďalej ordinuje. Pán doktor tiež vlastní nehnuteľnosť po cudzom človeku.

Falošné oné

Pani G. býva na šahanskom sídlisku. Chceli sme ju navštíviť, ale nenašli sme ju doma. Nakoniec sme sa s ňou spojili telefonicky. Spočiatku príjemnú paniu naše otázky ohľadom trestných oznámení a podozrenia znervóznili.

„Prosím vás pekne, nechajte to na pokoji. Nechcem k tomu nič povedať, lebo to sú falošné všelijaké oné. Nie som ochotná sa k tomuto vyjadriť,“ reagovala na podozrenie z otravy svojich kamarátok.

„O pani Rákovú som sa nestarala, zabezpečila som jej opatrovateľku,“ priznala. Prečo teda stará pani na ňu prepísala dom? „O tom sa nechcem baviť, dopočutia,“ náhle ukončila hovor.

Polícia rozprávkam neverí

Orgány činné v trestnom konaní si však nevedia rady. Levický vyšetrovateľ Zoltán Mészáros dokonca pred pár dňami poslal poškodenej Jane znalecký posudok, ktorý vyvracia otravu atropínom.

„Podľa uvedených príznakov išlo o náhlu cievnu príhodu, ktorá sa pri adekvátnej liečbe do niekoľkých hodín upravila,“ píše sa v posudku. Podľa našich informácií vyšetrovateľ podozreniam troch žien, ktoré svedčili proti pani G. ohľadom údajnej otravy atropínom, príliš neverí.

„Chcel vyšetrovanie zastaviť. Prekvapilo ho, že si chcem dať urobiť ďalší súdnoznalecký posudok,“ hovorí pani Jana. V príbehu je príliš veľa nejasností rovnako ako zaujímavých okolností a prepojení.

V Šahách je pani G. jednoducho známa firma. Nielen tým, že si požičiava peniaze - nevedno na čo - od súkromných osôb, preslávila sa aj finančnými zbierkami na stavbu kostola pri Budapešti či v Rumunsku.

„Peniaze od nej už asi neuvidím, lebo je veľmi zadlžená. Aj na ten dom v Tešmaku po pani Rákovej je už exekúcia,“ hovorí pani Jana a ukazuje nám výpis z katastra nehnuteľností, ktorý to potvrdzuje. „Ide mi predovšetkým o to, aby som pred touto nebezpečnou osobou varovala iných ľudí.“

Vľúdni psychopati

Môže zúfalá situácia, ako sú finančné problémy, človeka zmeniť natoľko, že sa pokúsi ohrozovať život iných ľudí? „Hraničné situácie mobilizujú správanie človeka. Veľmi silnou frustráciou môže byť práve nedostatok finančných prostriedkov. Je to sociálny a emocionálny stres, ktorý môže vyvolať dvojaké reakcie - boj alebo únik,“ vysvetľuje psychologička Ingrid Kiszelyová.

„Väčšina ľudí hľadá riešenia týchto situácií v spoločensky akceptovateľných rovinách a hraniciach. Keď sa jedinec podujme ohroziť zdravie alebo život iných ľudí v snahe získať výhody alebo finančný prospech, hovoríme o ťažkej osobnostnej patológii, ktorá je daná aj génmi, vývinom, výchovou, prostredím, a podľa doterajších poznatkov psychológie a medicíny je takáto forma psychopatie liečbou ťažko ovplyvniteľná,“ opisuje odborníčka.

Často sa však necháme oklamať príjemným a sebavedomým vystupovaním takého človeka. „Patologické osobnosti sú presvedčené o svojich psychických schopnostiach a sile svojho spoločenského vplyvu alebo o svojej moci ovládať situáciu iných ľudí,“ objasňuje psychiater Artúr Ivančík.

„Väčšinou ide o človeka silne odolného proti stresu a frustrácii, ktorý dokáže manipulovať druhých, má sklon k riskantnému konaniu a je veľmi ctižiadostivý a impulzívny. Absentuje u neho strach z následkov svojho konania, pocity viny aj pocit empatie, súcitu a ľútosti, ale, paradoxne, vie skvele predstierať vľúdnosť, ochotu pomáhať i celú škálu pozitívnych emócií,“ dodáva

VIDEO Plus 7 Dní