Osem poslancov národnej rady, jeden štátny tajomník, traja primátori a jeden župan sa ocitli v zozname Transparency Slovensko nie preto, že by niečo pre svoje podniky vybavovali. Firmy, ktoré získali v posledných rokoch štátne zákazky, „len“ vlastnia. A to žiadny zákon nezakazuje.

Pokarhá obchodníkov

Nie, nie a nie, rovnako striktne dementuje zapojenie sa do obchodov Boris Kollár. Nepodniká, nerobí biznis a nerozpráva sa o tom s predstaviteľmi ministerstva kultúry, pod ktorý aktivity jeho firiem spadajú. Podľa Transparency Slovensko práve on je ten, ktorého tri firmy uzavreli so štátom najväčšie zákazky. Preobchodovali minimálne 800-tisíc eur.

„Nestarám sa o to, čo moje firmy robia. Zájdem do rádia možno raz za rok aj to kvôli inej veci,“povedal. Fun rádio má podľa neho svojho vlastného riaditeľa a tomu Kollár dôveruje, že robí všetko pre to, aby firma prosperovala. Informáciu o zmluvách so štátom si však všimol.

Každé siedme euro

„Viem, že to to okolo 800-tisíc. Ale myslím, že v roku 2015, keď som ešte nebol v politike to bolo skoro 2,5 milióna. Ide o reklamy na podporu eurofondových alebo európskych projektov, aké sa zadávajú aj iným médiám,“ vysvetľuje. Dodáva, že má chrobáka v hlave, prečo vlastne jeho „obchody“ so štátom klesli v objeme a vraj možno zistí, prečo je to tak.

Šéf Transparency Gabriel Šípoš vraví, že skúmali aj závislosť firiem politikov od štátnych zákaziek. „Najvyššia je u pána Kollára vo Funradiu, kde minulý rok každé siedme zarobené euro šlo zo štátnych zákaziek. Nepriamo od štátu sú vysoko závislé aj zdravotnícke firmy pánov Zelníka či Andreánskeho, a to pri zazmluvňovaní štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou,“konštatoval. 

Mohlo by vás zaujímať: