Ako guvernér Národnej banky Slovenska a člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky má Peter Kažimír výnimočné postavenie a silnú trestnoprávnu imunitu. Napriek tomu ho Úrad špeciálnej prokuratúry obvinil z podplácania. Ešte ako minister financií údajne požiadal prezidenta finančnej správy Františka Imreczeho o urýchlenie konania daňových kontrol vo viacerých podnikateľských subjektoch. O nejaký čas mal za to Kažimír doniesť 50-tisíc eur. Tak to tvrdí František Imrecze, ktorý je spolupracujúci obvinený polície. Guvernér Kažimír to striktne odmieta: „Nemám žiadne informácie a nie som si ani vedomý porušenia zákona, zároveň som nikdy nemal ani žiadny záujem vplývať na akékoľvek konania,“ vyhlásil.

Isté je jedno: Kažimírovým obvinením sa posunul obraz skorumpovanosti štátu aj na celé bývalé vedenie rezortu financií. Od ministra cez štátneho tajomníka, organizačne podriadenú finančnú správu a jej vedenie, kriminálny úrad, až po vedúcich odborov. Ak sa obvinenia potvrdia, je to desivé. Ak však obvinenia stoja na hlinených nohách, opäť len na výpovedi svedkov kajúcnikov, je to ešte desivejšie. Kažimír je dôležitou persónou v európskych ekonomických štruktúrach a jeho kauza je medzinárodne sledovaná.

Mafiánsky štát

Bývalý minister financií, prezident MESA 10, ekonóm Ivan Mikloš nie je dianím zaskočený. „Dnes už môžeme hovoriť nielen o obvinení takmer celého bývalého vedenia finančnej správy a jej Kriminálneho úradu, ale aj o obvinení bývalého vedenia ministerstva financií, keďže obvinený už bol aj bývalý minister financií a jeho štátny tajomník. Svedčí to o tom, že bývalý prezident Kiska mal pravdu, keď tvrdil, že pod vedením Roberta Fica a s prisluhovaním Petra Pellegriniho a ďalších tu vznikol a fungoval mafiánsky štát,“ uviedol Mikloš pre PLUS 7 DNÍ. 

Čo sa týka obvinenia bývalého ministra financií a súčasného guvernéra NBS, je aktuálna aj otázka, či by mal odstúpiť zo svojej prestížnej funkcie. Podľa Mikloša určite áno. „Mal by odísť z funkcie, aby tak aspoň čiastočne znížil reputačné náklady pre krajinu, ktorú v tejto inštitúcii reprezentuje nielen doma, ale aj v zahraničí,“ vyhlásil.

Profesionálna slepota

Ekonóm Ján Šebo konštatuje, že sa vlastne nedeje nič neočakávané. Odvoláva sa pritom na základné ekonomické teórie. „Jedna z teórií public administration hovorí, že ľudia, ktorí sú na rozhodovacích miestach vo verejnej správe, by nemali zotrvávať dlho na jednom mieste. Práve preto, že sa u nich akoby zvyšovalo pokušenie na, nazvime to, nekalé veci alebo sa u nich zvyšuje profesionálna slepota,“ vysvetľuje Šebo. Ide o to, že keď človek zostáva dlhšie na jednom mieste, niektoré veci robí ako rutinu, nie je otvorený novým myšlienkam, znižuje sa mu pozornosť a stráca citlivosť aj na veci, ktoré by na začiatku odsúdil, možno ich toleruje.

Preto by bolo podľa Šeba riešením, ak by riadiaci pracovníci vo verejnej správe plne nabehli na rotačný systém, ktorý je napríklad zavedený v Európskej komisii. „Aj množstvo korporácií má takto nastavený systém. Nedovolia zotrvať napríklad ani na pozícii v strednom manažmente dlhší čas.“

Korupcia na ministerstve financií
Zdroj: PLUS 7 DNÍ

Nižšie dane, menšia korupcia

Obvinenie Kažimíra ne­chce veľmi komentovať ďalší ekonóm, Richard Ďurana z INESS, lebo, ako vraví, je ekonóm a nie právnik. Ak by sa však obvinenia v rezorte u ľudí potvrdili, treba sa podľa neho pozrieť na motív korupčného správania. „Keďže sa bavíme o finančnej správe, kde ide o platenie daní, takýmto motívom býva často snaha vyhnúť sa plateniu daní alebo nejaká daňová optimalizácia. Toto celé sa dá do veľkej miery eliminovať tak, že sa napríklad zníži daň z príjmu právnických osôb či fyzických osôb alebo dokonca aj daň z pridanej hodnoty,“ hovorí Ďurana, podľa ktorého sa tým zníži motivácia mnohých tých, ktorí sa chcú vyvhnúť plateniu vysokých daní.

FOTO Kažimíra, ako prišiel vypovedať na NAKA v GALÉRII

Ako príklad použil zavedenie rovnej dane počas druhej Dzurindovej vlády: napriek tomu, že sa daň znížila, zvýšil sa medziročne výber dane takmer o štvrtinu, čo bol obrovský nárast. „Bola to ukážka toho, že keď sa zníži daň, podnikatelia sa nevyhýbajú do takej miery plateniu daní a daň platia tak, ako majú,“ uviedol Ďurana.