Talian roky žijúci na východe Slovenska Diego Roda  sa po prvýkrát preslávil pred pár rokmi v súvislosti s haváriou jeho luxusného La Ferrari v Budapešti. Po vražde novinára Jána Kuciaka sa jeho meno spájalo s talianskou mafiou a miliónovými agrodotáciami, ktoré dostával na svoje firmy. Rodina Rodovcov totiž na Slovensku pôsobí už niekoľko desaťročí a za ten čas si vybudovala slušné impérium. Počnúc kravínmi a obrovskými poliami a povestnými luxusnými autami končiac.

Hneď po vražde Jána Kuciaka tohto taliana obvinili z toho, že patrí k vplyvnej rodine talianskej mafie ‘Ndrangheta pôsobiacej v Talianskej Kalábrií. Talian tieto obvinenia kategoricky popieral, ako aj možné prepojenia a záujem na tom, aby Ján Kuciak zomrel. "Nie som mafián. Som riadny podnikateľ!"tvrdil vtedy rázne. Toto spájanie svojho mena považoval za účelové a urážlivé a ekonomicky likvidačné. Takisto odmietal všetky obvinenia spájané s korupciou a ekonomickou trestnou činnosťou.

Pravdou je, že tak ako jeho zaťa Nina Vadalu, aj jeho vzali kukláči na výsluch v súvislosti s vraždou novinára a strávil aj noc v cele policajného zadržania. Povestný bola aj Ninov vzťah k bývalej štátnej radkyni Márii Troškovej a aj preto sa na týchto talianskych podnikateľov pozeralo ako na korupčníkov, ktorí majú "ťah" na tie najvyššie miesta.

Zatiaľ čo Diega Rodu hneď po vypočutí prepustila na slobodu, jeho zať sa spoza mreží tak skoro nedostane. Len pred pár dňami ho totiž mali talianske súdy odsúdiť nie za korupciu, ale za tvrdý obchod s drogami.

Rodina Rodovcov sa tak dostala do hľadáčika verejnosti a na pranier sa dostali miliónové dotácie na pôdu, ktoré jeho podniky a družstvá od štátu získavali. Prehovorili aj zamestnanci niektorých jeho podnikov, ktorí sa sťažovali, že im riadne nevyplácal mzdy. Každý poukazoval na to, že má drahé Ferrari. Aj preto sa dožadovali vyplatenia toho, čo im mal dlhovať a aj vyšších platov.

Po týchto kauzách sa Talian stiahol do úzadia a na prvý pohľad sa zdalo, že odišiel zo Slovenska. Opak je však pravdou. Kde v súčasnosti tento milovník luxusných áut podniká a kde nájdete jeho firmy sa dozviete v najbližšom vydaní týždenníka Plus 7 dní