Tip na článok
Adam Žampa: Lyžiar pred časom pohrozil, že bude reprezentovať inú krajinu. Na snímke na zimnej olympiáde v Soči, kde získal piate a šieste miesto.

Kde skončili peniaze určené na prípravu mladých lyžiarov?

Bývalé vedenie slovenských zjazdárov je podozrivé z falšovania oficiálnych dokumentov. Podľa všetkého sa sfalšovalo oficiálne vyúčtovanie časti dotácie.

Galéria k článku (7 fotografií )
Marino Mersich: Pod jeho vedením vraj úsek alpského lyžovania falšoval vyúčtovanie dotácie.
Proti prijatiu rozpočtu lyžiarskej asociácie bol aj Timotej Zuzula, tretí sprava.
Tomáš Žampa protestoval proti prijatiu rozpočtu lyžiarskej asociácie.

Slovenská lyžiarska asociácia má ďalší problém. Po tom, ako sa podarilo upokojiť situáciu okolo možného odchodu úspešného reprezentanta Adama Žampu do Ruska, musí vedenie slovenských lyžiarov vysvetľovať zvláštne narábanie s financiami určenými na prípravu talentovanej mládeže.

Všetko nasvedčuje tomu, že sa sfalšovalo oficiálne vyúčtovanie časti dotácie. Hoci nešlo o horibilnú sumu, aj tento prípad dokazuje, že v slovenskom lyžovaní zrejme nebolo všetko v poriadku. A to sa neskončili kontroly ministerstva školstva, daňového úradu a inšpektorátu práce, ktoré prebiehajú v Slovenskej lyžiarskej asociácii.

Falošné vyúčtovanie

Slovenský olympijský výbor poskytol Slovenskej lyžiarskej asociácii celkovo 9 400 dolárov, vyše 8 700 eur, na prípravu vybraných pretekárov, ktorí mali v januári tohto roka reprezentovať našu krajinu na XII. zimnom európskom olympijskom festivale mládeže vo Vorarlbersku a v Lichtenštajnsku.

Peniaze pridelil vo dvoch etapách. Prvých 75 percent z celkovej sumy, čo je približne sedemtisíc dolárov, poslal lyžiarom vlani v novembri. Asociácia ich následne rozdelila medzi úseky, ktoré plánovali vyslať pretekárov na podujatie. Nominácia účastníkov bola známa 6. januára tohto roka.

Do Vorarlberska a Lichtenštajnska išlo osem zástupcov alpského lyžovania, dvaja snoubordisti a sedem bežcov na lyžiach. V polovici februára tohto roka zaslala Slovenská lyžiarska asociácia vyúčtovanie spomínanej 75-percentnej časti balíka. Na základe týchto údajov jej mal olympijský výbor vyplatiť zvyšnú časť peňazí.

Ukázalo sa však, že vo vyúčtovaní za úsek alpského lyžovania, ktorý dostal v prvej etape zhruba 3 300 dolárov, približne tritisíc eur, čosi nesedí. Väčšina pretekárov totiž žiadnu dotáciu nedostala. Odhaliť to sa podarilo len náhodou.

Čítajte viac:

Potrebujú Rusi Žampu? O vlastné talenty sa nemusia báť

Pomohla náhoda

Keďže Slovensko je malá krajina, tréner jedného z účastníkov mládežníckej olympiády Richard Ďurica sa po čase medzi rečou dozvedel, že dotáciu na prípravu dostal aj jeho zverenec Matej Prieložný, a dokonca ju využil. Zúčastnil sa predsa na tréningovom kempe.

Všetko je potvrdené čierne na bielom, Matejovým podpisom na prezenčnej listine, čiže na jednom z dokumentov, ktorý bol súčasťou vyúčtovania dotácie.

Prezenčnú listinu zo sústredenia svojimi autogramami údajne spečatili okrem Mateja siedmi zjazdári. Fakt, že o pridelenej dotácii sa dozvedeli náhodou, nám potvrdil samotný Ďurica.

„Náhodou sme sa od ľudí, ktorí pracujú v Slovenskom olympijskom výbore (SOV), dozvedeli, že do lyžiarskej asociácie došli nejaké peniaze. Začali sme sa teda zaujímať.

Pýtali sme sa, či asociácia peniaze dostala, či ich poslala aj na úsek alpských disciplín. Napokon nám potvrdili, že poslali a že to bolo vyúčtované formou akéhosi sústredenia, ku ktorému bola pridaná prezenčná listina,“ vysvetľuje Ďurica. Tá však bola podľa neho fiktívna.

„Boli na nej uvádzané mená ľudí, ktorí sa na sústredení nezúčastnili. Boli tam ich podpisy, ktoré však boli sfalšované, bol tam aj podpis môjho zverenca. Kde skutočne skončili peniaze určené pretekárom, neviem. Zatiaľ to nikto nikomu nevysvetlil,“ upozorňuje tréner.

Vraj peniaze nechceli

O sporné machinácie pri nakladaní s peniazmi sa medzičasom začal zaujímať Slovenský olympijský výbor. Jeho prezident František Chmelár vyzval 19. marca tohto roka vedenie Slovenskej lyžiarskej asociácie, aby vzniknutú situáciu vysvetlilo.

V liste adresovanom jej šéfovi Františkovi Repkovi napísal, že vo vyúčtovaní „sme našli nezrovnalosti súvisiace s účasťou šiestich pretekárov na tréningových kempoch uvedených vo vyúčtovaní.

Máme podozrenie, že spomínaní športovci sa na týchto kempoch nezúčastnili a, navyše, u niektorých boli sfalšované podpisy na prezenčnej listine“.

Chmelár dal Repkovi zároveň vedieť, že ak sa podozrenia potvrdia, peniaze pridelené na zjazdové lyžovanie bude treba vrátiť. Prezident Slovenskej lyžiarskej asociácie poskytol vysvetlenie, ktoré by pobavilo nejedného športovca, keby nešlo o vážnu vec. Repka dal olympijskému výboru vedieť, že asociácia nebola zmluvne zaviazaná rozdeliť dotáciu medzi pretekárov rovným dielom.

Hoci pôvodne tak chceli urobiť, a teda ôsmim zjazdárom plánovali prispieť na prípravu rovnakou sumou, nemohli im nič vyplatiť, keďže väčšina z nich nepredložila doklady potrebné na vyúčtovanie.

Navyše, keď ich vyzvali, aby doklady predložili, športovci odkázali, že o dotáciu záujem nemajú, respektíve, že nič nepredložia. Preto peniaze rozdelili iba medzi zodpovedných športovcov, ktorí si plnia záväzky.

Na záver Repka konštatoval, že ak napriek všetkému nadobudne Slovenský olympijský výbor pocit, že peniaze pridelené zjazdárom treba vrátiť, urobia tak. Čo iné im napokon zostáva.

Mali sme klamať?

Nad oficiálnym vyjadrením prezidenta Slovenskej lyžiarskej asociácie zostáva rozum stáť. Nielenže v podstate potvrdil, že k falšovaniu zrejme došlo. Do zvláštnej situácie dostal aj samotných lyžiarov. Verejnosť už roky počúva, v akej zlej finančnej situácii sú, a oni, aspoň podľa šéfa lyžiarskej asociácie, pokojne odmietnu ponúknutú dotáciu.

„Nepoznám na Slovensku športovca, ktorý by sa vyjadril, že o štátnu dotáciu nemá záujem! Vedenie lyžiarskej asociácie sa snažilo vzniknutú situáciu zachraňovať tým, že obvolávalo ľudí.

Najprv chceli, aby klamali a podpísali vyhlásenie, následne si od nich pýtali bločky na vyúčtovanie. Lenže oni povedali, že ich oklamali a nebudú podporovať takéto praktiky pri účtovaní,“ vysvetľuje tréner Ďurica.

Šéf lyžiarskej asociácie Repka sa k celej záležitosti nateraz nechce vyjadrovať. „Vec je v štádiu riešenia. Vyúčtovanie sme zaslali na základe podkladov z úseku alpských disciplín, čakáme na oficiálnu odpoveď Slovenského olympijského výboru, čo bude od nás ešte požadovať. Potrebujem vedieť konkrétne výhrady a potom to začnem preverovať,“ poznamenal.

Na pripomienku, že konkrétne výhrady sú už známe, reagoval, že ich musí mať písomne doručené priamo od olympijského výboru. „Konkrétne mi musia poslať podnet, ktorý pretekár je tam vyúčtovaný, ale nikde nebol.

Na základe toho si ja potom preverím, či je podnet oprávnený. Keď oprávnený bude, budem na to reagovať. A budem reagovať jasne a zrozumiteľne, lebo ak sa také niečo stalo, tak to nie je v poriadku,“ ubezpečil nás Repka.

Výmena vedenia

Najviac masla na hlave v tejto veci má však dnes už bývalé vedenie úseku alpských disciplín, na čele ktorého stál donedávna Talian Marino Mersich. Z postu ho odvolali delegáti mimoriadnej členskej schôdze úseku drvivou väčšinou hlasov 18. apríla.

Deň predtým ešte stihol ako člen predsedníctva Slovenskej lyžiarskej asociácie zdvihnúť ruku za jej tohtoročný rozpočet. Jeho značnú časť, takmer 400-tisíc eur, tvorí štátna dotácia. Samotné rokovanie predsedníctva bolo emotívne, keďže s prijatím rozpočtu nesúhlasila takzvaná reformná skupina úseku alpských disciplín.

Viedla ju právnička Monika Maršáleková, ktorá spolu s ďalšími prítomnými vyzvala vedenie asociácie, aby počkalo s prijatím rozpočtu, kým si zjazdári nezvolia nové vedenie, čo bolo dvadsaťštyri hodín. Podporil ju aj Tomáš Žampa, otec a tréner lyžiara Adama Žampu, i Timotej Zuzula, otec a tréner lyžiarky Veroniky Velez-Zuzulovej.

Maršáleková zároveň oboznámila členov vedenia Slovenskej lyžiarskej asociácie s kauzou falšovania podpisov. Poniektorí síce zostali v rozpakoch, no nikto z vedenia nemal potrebu opýtať sa pána Mersicha na podrobnosti.

Pár minút predtým pritom hovoril zástupca bežcov na lyžiach o tom, aké zlé meno má lyžiarska asociácia na verejnosti a že je to z hľadiska marketingu neúnosné. Hlavného aktéra prípadu, ktorý rozhodne nevylepšuje imidž lyžiarom, však nekonfrontoval. Keď sa na Mersicha neskôr obrátili novinári, len mávol rukou.

Od 18. apríla má však úsek alpských disciplín nové sedemčlenné vedenie. Jeho predseda je bývalý lyžiar Michal Rajčan. „Situácia v Slovenskej lyžiarskej asociácii je po 18. apríli pokojná. Dá sa povedať, že po mimoriadnej členskej schôdzi nabieha najmä úsek alpských disciplín na konštruktívnu vlnu, a teda by sa mali normalizovať aj procesy v rámci celej asociácie,“ tvrdí prezident asociácie Repka.

Zostáva veriť, že to tak vydrží a slovenské lyžovanie nebude zažívať podobné situácie ako pred časom, keď bratia Žampovci zvažovali, že budú reprezentovať inú krajinu.

VIDEO Plus 7 Dní