Tip na článok

Keď talent nestačí. Ako byť najlepší, keď na to nemáš peniaze?

Moderná gymnastika je krásny a náročný šport, štát ho však podporuje minimálne

Galéria k článku (19 fotografií )
Súťaž: Moderná gymnastika nie je len drina, ale aj estetika.
Súťaž: Moderná gymnastika nie je len drina, ale aj estetika.
Súťaž: Moderná gymnastika nie je len drina, ale aj estetika.

Pre divákov sú skutočným lákadlom. Dych sa mnohým zatají už v momente, keď štíhle, dlhonohé krásky ladnými pohybmi dôstojne dokráčajú pred publikum a zaujmú polohy, pri ktorých obyčajného smrteľníka začne bolieť celé telo. Pripomínajú hadie ženy, ponúkajú však oveľa viac. Moderné gymnastky, dievčatá, ktoré od útleho detstva trávia hodiny a hodiny na tréningoch, aby túto námahu zúročili na súťažiach či vystúpeniach.

Počas nich ohurujú divákov a porotcov nielen svojou ohybnosťou, precíznosťou, ale aj zručnosťou, keďže zvládnuť musia zostavy s niekoľkými náčiniami - loptou, obručou, kužeľmi, so stuhou a švihadlom. Moderná gymnastika kedysi aj na Slovensku, presnejšie v Československu, patrila k obľúbeným a populárnym športom. Dnes sa o nej hovorí pomenej. Raz darmo, žiadne veľké peniaze sa v tomto športe netočia ani politici si na nej kampaň nerobia, a tak sa dostala do úzadia.

Nie je šport ako šport

Na výstavbu futbalových štadiónov odklepla vláda v posledných rokoch desiatky miliónov eur. Podporila, samozrejme, aj vznik či modernizáciu iných športovísk, napríklad hokejových. Lenže na Slovensku je množstvo ďalších odvetví, ktoré zostávajú bez väčšieho záujmu našich najvyšších činiteľov.

Za jeden z takýchto možno pokojne označiť modernú gymnastiku.

Aj v tomto športe máme pritom veľké detské talenty, ktoré žnú slušné úspechy. Dokonca na medzinárodnej scéne. Súťažiť medzi európskou a svetovou elitou by však nemohli, nebyť doslova heroického nasadenia tréneriek a klubových šéfok zháňajúcich finančné prostriedky kade-tade. A, samozrejme, rodičov, ktorí musia siahnuť poriadne hlboko do rodinného rozpočtu, ak chcú, aby sa ich dcéra mohla gymnastike naplno venovať. Lebo aj zahraničné súťaže musia platiť z vlastného, ak sa nejaký sponzor nenájde.

Mnohí rodičia sa veru občas dostanú do poriadnej dilemy, keď majú dcére zaplatiť účasť na majstrovstvách sveta alebo Európy. O to viac, ak ide o skutočný talent, ktorý pravidelne nosí zo súťaží medaily. Takéto položky totiž zhltnú stovky eur. Nie jeden talent skončil práve na tom, že rodičia si jeho podporu jednoducho dovoliť nemohli.

Ako žobráci

„Moderná gymnastika na Slovensku a v iných okolitých krajinách? Nerobte si žarty. Je ťažké porovnávať neporovnateľné,“ hneď nás s istou dávkou irónie zruší Erika Brandnerová. V roku 1990 zakladala a dodnes predsedá klubu modernej gymnastiky Danubia v Bratislave. Patrí medzi najväčšie a najúspešnejšie nielen v hlavnom meste, ale aj na Slovensku. Je liahňou mladých nádejných gymnastiek. Od svojho vzniku Danubia vychovala niekoľko majsteriek Slovenska, slovenských reprezentantiek, ktoré sa zúčastnili na majstrovstvách Európy a sveta. Napriek tomu gro činnosti Eriky Brandnerovej okrem trénovania tvorí najmä zháňanie peňazí a sponzorov na fungovanie klubu.

Zo štátneho rozpočtu, respektíve z peňazí Slovenského zväzu modernej gymnastiky nedostávajú kluby žiadne prostriedky. „My žobreme v štátnych aj neštátnych inštitúciách o každé euro, vypisujeme žiadosti o sponzoring, granty, dary, zapájame sa do projektov a programov. Podobne ako náš klub sa pokúšajú získať peniaze aj ostatné. Výsledok je, samozrejme, neistý a závislý od aktuálnych podmienok inštitúcií, ich možností, vyčlenených prostriedkov a podobne. Samozrejme, sme vďační za každú podporu a vážime si ju, ale toto všetko nám berie mnoho energie a času, o ktoré potom logicky ukracujeme nielen zverenkyne, ale aj naše rodiny,“ hovorí Erika Brandnerová.

Čo sa týka onoho spomínaného porovnania s okolitými krajinami, tam je podľa nej moderná gymnastika úplne inak vnímaným športom a má aj podstatne inú podporu, možnosti na rozvoj, podmienky. Existujú tam školy, do ktorých sa sústreďujú deti, tréningové centrá s plnou materiálnou vybavenosťou a krásnymi halami. „Len na ilustráciu - ak chceme v Bratislave usporiadať súťaž, máme k dispozícii jednu halu, ktorá vyhovuje podmienkami, napríklad výškou stropu, keďže gymnastky vyhadzujú náčinie, veľkosťou i existenciou hľadiska. Ak ideme napríklad na súťaž do susedného Česka, takmer v každej väčšej dedine je minimálne jedna hala s vhodnými podmienkami. My sa musíme vtesnať do jednej s volejbalom a futbalom. A ak je niektorý víkend voľný, môžeme si aj súťaž zorganizovať, samozrejme, sami,“ opisuje Erika Brandnerová.

Ťažko v reprezentácii

O fungovaní modernej gymnastiky na Slovensku vie svoje aj reprezentantka Sára Olejárová. To, že súťaže si musí hradiť sama, v tom lepšom prípade si časť sumy len priplatí, už ani nekomentuje. Čo však niesla naozaj ťažko, bola skutočnosť, že mladé dievčatá nemajú vytvorené podmienky na prípravu. „Keď si to porovnáte s Ruskom alebo s celou východnou Európou, všade sú gymnastické školy, kde trénujú desať hodín denne. U nás treba všetko skĺbiť s normálnou školou, a to je občas problém, najmä na strednej. Reprezentačné tréningy boli aj počas týždňa, ale pre školu sa tam nedalo chodiť. V škole to nechceli povoliť,“ približuje Sára.

Aktuálne už študuje na vysokej, situácia sa preto zlepšila, a tak spolu so sestrou Tamarou občas pomôže mame Erike Brandnerovej aj pri tréningu malých talentov, na ktoré je radosť pozerať. Vysmiate dievčatká predvádzajú cviky, z ktorých diváka začnú bolieť kĺby. S týmto náročným športom začínajú už v škôlke. V telocvični trávia desiatky hodín týždenne, často do neskorších večerných hodín. Im to však nevadí. Mohli by vraj pokojne aj viac. Napriek počiatočným slzičkám, lebo moderná gymnastika hlavne v začiatkoch poriadne bolí, ich tento šport nesmierne baví. Určite viac ako nudné vysedávanie v škole. „No musíme tam chodiť a dobre sa učiť, lebo trénerka sa nás pýta aj na známky,“ vysvetľujú dôležito malé gymnastky.

Erika Brandnerová sa nad sťažnosťami malých zverenkýň pousmeje. No zo svojich nárokov popustiť nemieni. Škola je dôležitá. „Je na škodu, že gymnastika sa nevníma ako ideálny základ všestranného rozvoja dieťaťa, základ, ktorý by sa mal podporovať bez zaváhania. Pri takomto prístupe by možno aj veľa iných športov mohlo napredovať inak,“ myslí si.

Námaha, ktorá stojí za to

Na Slovensku bolo v roku 2016 zaregistrovaných 21 klubov modernej gymnastiky, ktoré mali spolu 917 členov. Najviac ich pôsobí v Bratislave, kde funguje päť klubov so 486 členmi.

Kedy je vhodné s modernou gymnastikou začať, čo je pri nej dôležité, ale aj o tom, či patrí medzi finančne náročné športy, sme sa porozprávali so zakladateľkou jedného z klubov ERIKOU BRANDNEROVOU.

Ako vznikla myšlienka založiť klub modernej gymnastiky DANUBIA?

Všetko sa začalo úplne nevinne. V roku 1990 som bola mladá, nenápadná študentka, ktorá sa práve presťahovala do panelákovej Petržalky. Vždy s hlavu plnou nápadov, ktoré neboli celkom obyčajné, a infikovaná láskou k deťom, k pohybu a športu, s osobnými skúsenosťami v tanci a v gymnastike. V Petržalke bolo v tomto čase detí ako smetí, ale krúžkov a aktivít pre ne málo. Doba akosi nepriala ich rozvoju. Chápali sa ako socialistický prežitok a hromadne sa rušili. A tak som začala obiehať petržalské školy, škôlky, kde som vysvetľovala, motivovala, ukazovala, propagovala modernú gymnastiku. Námaha nevyšla nazmar. Vznikli prvé detské gymnastické a tanečné krúžky.

Je o modernú gymnastiku medzi deťmi záujem?

V Bratislave je pomerne veľký záujem o gymnastiku, avšak nezriedka prvotný záujem a zapálenie prichádza do rozporu s ochotou absolvovať množstvo tréningových hodín, bez ktorých to nejde. Nie každé dieťa má šťastie na rodičov, ktorí sú ochotní obetovať sa a vodiť ho na tréningy, kým to nezvládne samo. Mnoho talentovaných detí sa každoročne prihlasuje, žiaľ, mnoho z nich nevydrží, lebo jednoducho rodičia nemajú možnosti, podmienky, trpezlivosť. Dnes žijeme čudnú dobu. Každý sa ponáhľa, každý veľa pracuje a každý chce všetko hneď. To však nejde.

Kedy, v akom veku dieťaťa je najlepšie s týmto športom začať?

Gymnastky začínajú s tréningmi skoro, od 4-5 rokov. V tomto veku väčšina detí už dokáže samostatne pracovať bez prítomnosti rodiča a vhodne reagovať na pokyny pedagóga. Dieťa má zvládnuté základy pohybovej koordinácie tela, na čo sa dá vhodným cvičením nadviazať. Gymnastika svojou všestrannosťou je ideálnym základom pre všestranný rozvoj dieťaťa. Aj keby sa v budúcnosti z detí nestali gymnasti, základy z tohto športu im prinesú správne návyky, disciplínu a systém nielen v tréningu, ale aj v škole, v živote.

Po akom čase vie tréner odhadnúť, či je dieťa skutočný talent? Tréner so skúsenosťami vie predikovať možnosti dieťaťa, posúdiť jeho talent aj možnosti a perspektívy. Talent je veľkou výhodou dieťaťa. Je určite dôležitý, nepodieľa sa však na úspechu ako jediný. Za úspechom talentovaného dieťaťa treba vidieť hlavne každodennú drinu pod profesionálnym odborným trénerským vedením. Preto sme nezriedka opatrní pri poukazovaní na talenty.

A máme na Slovensku talenty?

Za takmer 30 rokov svojej trénerskej práce som stretla mnoho výnimočne talentovaných, krásnych a šikovných detí, ktoré mali všetko, čo gymnastika potrebuje. Žiaľ, mnoho z nich nikdy svoj talent nezúročilo. Niektoré pre svoju pohodlnosť iné pre zlé podmienky, či už sociálne, alebo materiálne.

Je moderná gymnastika finančne náročnýšport?

V prvom rade treba povedať, že peniaze vynaložené na šport a rozvoj dieťaťa sú určite vynaložené účelne. Ani gymnastika nepatrí medzi športy, ktoré by sa dali nazvať lacnými. Deti absolvujú nielen tréningy, ale aj sústredenia, súťaže. Tam treba cestovať, spať, jesť... Na súťaže potrebujú súťažné oblečenie, dresy, ktoré stoja niekoľko stovák, na každú zostavu iný. Ale ak deti nepôjdu na súťaž, bude im chýbať motivácia. Hry a výhry sú skvelou motiváciou a posúvajú deti dopredu.

Možno hovoriť o podpore modernej gymnastiky zo strany štátu, ak to porovnáme napríklad s futbalom či hokejom?

Asi nie. Moderná gymnastika dostáva určité dotácie zo štátneho rozpočtu, ktoré sú však podstatne nižšie ako napríklad vo futbale, ide o pomer 100-tisíc eur k 8,8 milióna eur. V gymnastike sa netočia žiadne veľké peniaze, žiadne stávky, je to hlavne šport detí a mladých dievčat a asi aj preto je nezaujímavý.

V minulosti bolo o modernej gymnastike akosi viac počuť, viac ju bolo vidieť. Je to iba môj pocit alebo sa tento šport na Slovensku naozaj zatláča do úzadia?

O modernej gymnastike sa kedysi vedelo aj vďaka tomu, že Československo malo v roku 1965 majsterku sveta Hanu Sitňanskú. Verím, že aj teraz je mnoho ľudí, ktorí vedia o tomto športe veľa a nedopustia, aby zapadal prachom. Budú modernú gymnastiku propagovať a motivovať nové a nádejné talenty, aby sa jej venovali. Všetko je však o ľuďoch. A možno by mohli zohrať pozitívnu úlohu aj médiá. Deti predsa chcú to, čo vidieť v televízii, o čom sa píše, to je pre deti viac zaujímavé a príťažlivé.

Klub modernej gymnastiky DANUBIA sa v roku 1997 rozrástol a začal sa venovať aj tancu a tanečnému štýlu show dance. V tejto súvislosti bol založený sesterský klub s názvom Halo Halo. „Keďže show dance je štýl, ktorý spája nielen viacero tanečných žánrov od džezu cez balet a moderné štýly, ale má veľa spoločné aj s gymnastikou, dokázali sme využiť gymnastické zručnosti detí aj v tanci,“ predstavuje Erika Brandnerová. Práve v show dance žne Halo Halo veľké úspechy. S doterajším ziskom sedem titulov majstrov sveta a 8 titulov majstrov Európy je najúspešnejším klubom v show dance na Slovensku.

VIDEO Plus 7 Dní