Brutálny útok tínedžerov na jedenásťročnú Andreu nenechal chladnými ani tie najtvrdšie nátury. Zmobilizoval rodičov, mládež i politikov. Kde sa v partii detí zobrala taká obrovská dávka surovosti? Do mladšieho dievčaťa liali alkohol, častovali ho ranami a svoje ohavné konanie zavŕšili aj psychickou potupou: bezvládnu blondínku povyzliekali a zabávali sa na tom, ako si fotografujú jej obnažené telo. Snímky zakrátko putovali internetom. Dostali sa ku kadekomu, k zvedavcom, úchylákom aj k zúfalej matke. Pred očami mala zúbožené telo svojej dcérky, ktorá po incidente skončila opitá a s početnými ranami na detskom oddelení nemocnice na Kramároch. Smutné je, že tí, ktorí najviac volajú po spravodlivosti, sa sami občas správajú ako agresori.

Cynická obhajoba

Toľko emócií Slovensko dlho nezažilo. Po zverejnení správ o beštiálnom čine, ktorý sa odohral v nedeľu druhého januára v opustenom areáli družstva v Miloslavove pri Bratislave, sa na sociálnych sieťach strhol hotový ošiaľ. Kým polícia najprv hovorila o začatom trestnom stíhaní vo veci lúpeže, mládež sa pustila do pátrania. Na Instagrame a iných sociálnych sieťach zhromažďovali dôkazy ako screenshoty z četov či fotografie, nechýbali ani videá, ktoré detský gang natočil. Útok na 11-ročnú Andreu z neďalekých Lehníc totiž nebol podľa viacerých svedectiev jediný. Objavil sa napríklad videozáznam, na ktorom partia výrastkov na čele s hlavnou aktér­kou nedeľňajšieho útoku zbila dospelého muža a náramne sa na tom bavili.

Olej do ohňa vášní prilial otec štrnásťročnej Ely. „Aj moja dcéra bola účastníčkou uvedenej akcie. Bol som na polícii aj pri jej výsluchu a poznám aj obsah výpovedí ostatných desiatich účastníkov. Pôvodne malo ísť o lúpež preto, lebo mladé dievča malo pri sebe šesť eur, ktoré jej niekto odcudzil,“ začal obhajobu svojho potomka na sociálnej sieti. Vysvetlil, že poškodené dievča priviedla do Miloslavova jej sestra, išli kúpiť vodku, na ktorú „jej mladá prispela štyrmi eurami“. Dve eurá si mladá, ako ju Miroslav Sidor vo svojom príspevku viackrát nazval, nechala na vlak a sama popíjala zakúpený alkohol, lebo sa chcela predviesť pred staršími. Keď už dievča prestalo reagovať na okolie, jeho dcéra Ela mu strčila do hrdla prsty, aby sa vyvracalo, a popritom sa mu vyhrnulo tričko. Všetci podľa jeho slov ušli preč, keď mu začala z nosa tiecť krv. Jednoducho sa vyľakali.

VIDEO: Opustené družstvo pôsobí naozaj desivo

Nikoho však jeho slová nepresvedčili. Zakrátko sa objavili informácie, že Miroslav Sidor pracoval kedysi ako vyšetrovateľ na Úrade boja proti organizovanej kriminalite Prezídia Policajného zboru SR. V súčasnosti vlastní eseročku, ktorá má sídlo v ich rodinnom dome v Miloslavove. Na internete kolovala správa, v ktorej sa jeho dcéra po incidente chválila, že sa jej nič nestane, pretože jej otec je JUDr. a mama policajtka.

Ľudia začali plánovať protest pred ich domom, ktorý na seba nenechal dlho čakať. V nedeľu, týždeň po incidente, sa v obci zišlo asi dvesto ľudí. Mnohým mladým však išlo skôr o senzáciu, provokáciu a videá, ktoré mohli opäť zverejňovať na sociálnych sieťach.

Matkina bolesť

Výpoveď poškodenej aj videá ukázali, že nedeľný incident mal od nevinnej pitky ďaleko. Samotná obeť si pamätá, že vyliala kofolu, za čo potom ďalší účastníci do nej liali alkohol a bili ju. A reakcia otca výtržníčky Ely? „Prepáčte, ale to dievča sa smeje, je šťastné, že tu o ňom píšete a že je stredobodom pozornosti. Veď ako je možné, že 11-ročné dievča dovezie dospelá sestra a kúpi mu vodku?“

To sa už Andreina mama nezdržala. „Chcem, aby ste vedeli, že z jednej strany sa nemôžem hnevať na vás, pretože každý rodič bráni zubami-nechtami svoje dieťa, no z druhej strany - naozaj máte pocit, že 11-ročné dieťa sa teší z toho, že je stredobodom pozornosti za daných okolností?! Že by si takto nechalo zničiť život?! Dokážete si vôbec predstaviť, čo sa v takej malej hlave teraz môže odohrávať?!“ napísala komentár na stránku obce. Priznala, že každý deň sa k nej dostávajú hrôzostrašné videá a fotky. „Pri pohľade na to mi už nie je až tak zle z nich, ako samej zo seba!!! Že moje dieťa! Bolo niekde ubité a prosilo o pomoc a ja som mu nedokázala pomôcť!“

Podľa časti zverejnených záznamov jedenásťročná obeť dostala päsťou do tváre od chlapca, iné dievča ju fackalo, sedelo na chrbte a ťahalo za vlasy. Na Instagrame vznikli účty plné nenávistných komentárov a vulgárnych nadávok na adresu spomínaných agresorov, zverejňovali ich fotografie, ale aj rôzne falošné reakcie. Takto chceli zase ďalšie deti získať pozornosť. Vypátrali aj mená účastníkov - Ela, David, Scott, Natália… Najohavnejšie sa vraj správali David a Ela. „Materiály od vás, ako screenshoty a videá, sme odoslali bratislavskej kriminálke,“ informovala na svojom Facebooku Polícia SR. V pondelok zverejnila správu, že prípadom sa už zaoberajú nie seneckí policajti, ale odbor kriminálnej polície Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave. „Vyšetrovateľ bratislavskej krajskej kriminálky začal v tejto súvislosti ďalšie trestné stíhanie vo veci úmyselného trestného činu ublíženia na zdraví spáchaného na chránenej osobe v jednočinnom súbehu s úmyselným trestným činom výtržníctva spáchaného formou spolupáchateľstva,“ upresnila polícia. V priebehu vyšetrovania sa však môže preukázať podozrenie zo spáchania aj ďalších trestných činov.

Stretávková dedina

Ešte nedávno bol Miloslavov pokojná obec. „Viete čo, všetko sa zmenilo, keď sem začalo chodiť veľa ľudí. Minule som išla zo stanice a oni pokrikujú aj po nás, po starších,“ opisuje vyčíňanie mládeže bývalá učiteľka z Kramárov, pani Perpetua. „Keď idem tuto po lese, prinesiem plné vrece fliaš a plechoviek z piva. Nemôžem sa pozerať na ten neporiadok, čo po sebe nechávajú. Keď som sem pred pár rokmi prišla, bolo tu čistučko a teraz sa to pre tých výrastkov pokazilo,“ povzdychne si. O gangu nám porozprávali aj štyria siedmaci, ktorí sa práve vracali zo školy. „Toto je taká stretávková dedina, tu hneď je autobusová zastávka, vlaková stanica, takže aj na tom medializovanom prípade vidieť, odkiaľ odvšadiaľ k nám chodia,“ zamyslí sa jeden z nich. Väčšina aktérov útoku na Andreu bola z okolitých dedín.

„Skoro každý deň vidím nejakú partiu, ako ide na staré družstvo,“ pohotovo reaguje ďalší dvanásťročný chlapec. „Často sa odtiaľ ozýva hudba.“

Elu poznajú z videnia všetci štyria, je o dva roky staršia - deviatačka. „Keď som nastúpil do školy, bola tretiačka a vtedy bola ešte v pohode,“ prizná ďalší chlapec. Nemajú skúsenosti, že by sa v škole dopúšťala šikanovania. Jej výtržnosti sa zrejme odohrávali ďalej od brány vzdelávacej inštitúcie. S kumpánmi z Hviezdoslava a iných dedín staršími o rok-dva. Občas vraj trávili čas aj s miestnym opilcom Duškym, ktorý často posedával či ležal na lavičke v centre Miloslavova.

„Moja staršia sestra sa s ňou v partii kamarátila. Prestala sa však s nimi stretávať, lebo si uvedomila, že to nie je bezpečné miesto,“ reaguje tretí z chlapcov na družstvo, ktoré bolo lákadlom pre nespratných tínedžerov. „Ešte šťastie, že už medzi nimi nebola,“ vydýchne si. Prezradila mu aj to, že partia na družstve pestovala marihuanu.

Obec Miloslavov sa bráni, že na nebezpečenstvo neoprávneného vnikania a pohyb mládeže v areáli družstva pravidelne rodičov upozorňuje. „Výskyt detí v areáli sa už riešil viackrát, ale takýto násilný čin, k akému doš­lo v nedeľu, sa ešte nevyskytol,“ píše na svojej stránke. Aj chlapci, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti, potvrdili, že tam často volali hliadky, ale votrelci vždy stačili uniknúť.

Všetci nesú zodpovednosť

Pred tragickou udalosťou si nezatvára oči ani miestna zá­kladná škola. „Odsudzujeme ju a chceme zodpovedne a šetrne p­ristúpiť k tomu, aby sme eliminovali dôsledky tejto udalosti pre našich žiakov, ktorí sú nešťastnou medializáciou, šírením videí a článkov v online priestore zasiahnutí, prežívajú rôzne pocity a majú mnohé otázky.“ Vyučovanie v novom roku začali pozvoľna. Bez jednej z účastníčok agresívneho skutku, ktorá má momentálne individuálny študijný plán.

Hneď v pondelok žiaci hodinu strávili so psychológmi. „Na pozvanie vedenia školy sme s triedami druhého stupňa robili krízovú intervenciu, zameranú na pomoc, podporu, zvládanie tlaku a stresu. Venovali sme sa stabilizácii emócií, podpore zvládacích mechanizmov a zdrojov, zisťovaniu a pomenovaniu potrieb, ktoré žiaci aj učitelia aktuálne majú. Škole sme navrhli konkrétne riešenia, opatrenia a nástroje na pomoc pre deti a celkové bezpečie,“ vysvetlil nám Marek Madro, riaditeľ internetovej poradne pre mladých IPčko.

Verejnosť je totiž nekompromisná. Niektorí by sa pomstili na mladých útočníkoch, ďalší by posadili za mreže rodičov, iní vinia školu. „Myslím si, že tých, ktorí nesú zodpovednosť, bude viac,“ hovorí detská psychologička Dagmar Kopčanová. „V prvom rade sú to rodičia, ktorí by mali vedieť, kde sa ich dieťa nachádza, akých má priateľov, čo prežíva, či je v pohode a či mu niečo nechýba. Na to, aby sa dieťa rodičovi zdôverilo, by malo mať s ním vybudovaný vzájomný úprimný a dôverný vzťah, ktorý sa nezakladá na trestoch a príkazoch, ale na láskyplnom, rešpektujúcom a chápajúcom prístupe,“ vysvetlila pre PLUS 7 DNÍ. Škola by tiež mala mať podľa odborníčky okrem vzdelávacích povinností aj výchovné. „V súčasnej ťažkej pandemickej situácii však mohla svoju funkciu plniť len vo veľmi obmedzenej miere. Tu sa natíska otázka - a čo verejnosť? Nikto si nevšimol, že po obci sa potulujú podgurážení mladiství, ktorí sa zdržujú v zanedbaných priestoroch?“ pýta sa. Opustený areál predsa má majiteľa a ten ho nezabezpečil. „Spoločenský priestor a ľudia v ňom zostali v tomto prípade v anonymite a nevšímavosti. Kým to nabralo takýto drsný rozmer. Prebudil ich až krutý skutok, ktorý sa nedávno stal,“ dodáva. 

Pornografické deti

Skupina tínedžerov v Miloslavove svoje beštiálne správanie nahrávala na mobily a následne uverejnila na internete. Obnažené bezvládne dieťa bolo iste kúskom pre rôzne živly - od pedofilov až po sadistov. Dokonca niektorí chceli zaplatiť „za videá bez cenzúry“. Ak by takéto záznamy publikoval dospelý, za šírenie detskej pornografie by si posedel v chládku viac než desať rokov. Najmladšia generácia si však často neuvedomuje dôsledky neuváženého narábania s nahotou - s cudzou, ba i vlastnou.

Odbor počítačovej kriminality Úradu kriminálnej polície Prezídia Policajného zboru (PPZ) zaznamenal za posledný polrok nárast počtu detí od šesť do dvanásť rokov, ktoré zverejňujú prostredníctvom najznámejších sociálnych sietí vlastné fotografie a videá s náznakmi detskej pornografie. „Maloletí v spomínaných materiáloch, ako sú fotografie a videá, vystavujú svoje odhalené pohlavné orgány. Nie je zrejmé, že by bola pri fotení alebo natáčaní prítomná dospelá osoba. Niektoré prípady evokujú situáciu, že deti napodobňujú správanie, a teda obsah, s ktorým sa v prostredí internetu mohli stretnúť, alebo ich mohla iná osoba z prostredia sociálnych sietí na takéto konanie nabádať,“ informovala médiá hovorkyňa PPZ Denisa Bárdyová. Rodičia by teda mali venovať zvýšenú pozornosť tomu, ako trávia ich deti čas v online priestore, s kým komunikujú a aký obsah zverejňujú online. 

Na beštiálne správanie tínedžerov zareagovali aj politici:

Predseda parlamentu Boris Kollár

„Pýtam sa, dokedy sa táto spoločnosť bude na to pozerať, že nám šikanujú deti, že nám ich opíjajú, že nám ich mučia, že nám ich bijú a zanecháva to na nich absolútne nezmazateľné stopy, ťažké rany na psychike. Veď také dievča sa môže jedného dňa rozhodnúť spáchať samovraždu, lebo jej fotky chodia po internete…“

„Keď to bude nutné, vyvolám zmenu Trestného zákona, aby takéto deti, ktoré takúto šikanu robia a vykonávajú, skončili v ústavoch.“

Minister vnútra Roman Mikulec

„V tejto chvíli považujem za mimoriadne dôležité nerozdúchavať vášne (obzvlášť v takom citlivom prípade) a nechať políciu robiť si svoju prácu.“

Minister školstva Branislav Gröhling

„V Miloslavove nastala situácia, v ktorej ľudskosť a rešpekt človeka k človeku boli zatlačené do úzadia krutosťou, násilím, bolesťou a nedôstojnosťou. Odsudzujem tento čin, pretože násilie, útoky a neúcta nemajú v našej spoločnosti miesto. Zároveň ma mrzí medializácia, bulvárnosť a zneužitie sociálnych sietí na šírenie agresivity a ďalšieho nepokoja v našej krajine.“

Prezidentka Zuzana Čaputová

„Aj tento prípad nám pripomína, že sa naša spoločnosť nachádza v mimoriadne náročnej situácii, keď badať nárast agresivity a napätia. Musíme ju spoločne prekonať, okrem iného stavať na dobrých medziľudských vzťahoch a vzájomnom rešpekte v rodinách, v komunitách, v školách, na pracoviskách, v celej našej spoločnosti.“

FOTO V GALÉRII