Tip na článok
Idylka: Takto ohlásili kúpu hotela jeho noví majitelia - zľava Maroš Grund, Erik Mikurčík, Eric
Assimakopoulos a Rudolf Hrubý.

Kedysi boli dobrí kamaráti. Dnes po sebe hádžu špinu cez médiá

Milionári z Esetu sa sporia so spoločníkom o hotel Carlton. Silné slová o okradnutí a podvodoch na jednej strane, obvinenia z nátlaku a korupčného správania na druhej.

Galéria k článku (11 fotografií )
Susedia Mikurčík a Grund bývali spolu na Karloveskom ramene.
Susedia Mikurčík a Grund bývali spolu na Karloveskom ramene.
Rodinné striebro: Cena za Carlton bola
privysoká aj pre dubajského šejka. Zaplatili
ju softvéroví milionári.

Biznisové partnerstvo spolumajiteľov IT gigantu Eset Maroša Grunda a Rudolfa Hrubého s realitným maklérom Erikom Mikurčíkom je nadobro rozvrátené. Môže za to spor o ovládnutie legendárneho bratislavského hotela Carlton, v ktorom každý z troch menovaných mal tretinový podiel.

Majiteľ bez prístupu

„Keby nešlo o ľudí z Esetu, bol by to iba obyčajný obchodný spor, akých je na Slovensku mnoho. Traja spoločníci sa nevedia dohodnúť, ako ďalej, jeden z nich tlačí cez políciu, prokuratúru a vlastné médiá. Pritom stále je šanca dohodnúť sa,“ skonštatoval jeden z hlavných aktérov sporu Erik Mikurčík. S ďalším aktérom sporu Marošom Grundom ho spája okrem priateľstva spoločný biznis.

Maroš Grund
Maroš Grund
photo by Tomas Halasz www.tomash

Grund a Mikurčík sa zoznámili v čase, keď spolu bývali v obytnom komplexe nad Karloveským ramenom. „Grund môže Mikurčíkovi ďakovať za to, že ho, obrazne, vytiahol z jeho ,ajťáckej pivnice‘.“ Začal ho brať do spoločnosti, pritiahol ho k športu. Potom spolu začali podnikať. Založili viacero účelových firiem, na ktoré nakúpili nehnuteľnosti. Vlastnia spoločne luxusné investičné byty v rezidencii Podkolibská, ale aj nebytové priestory v novom komplexe Stein.

„Od začiatku tohto sporu naše vzťahy ochladli. Už sa nestretávame a budeme musieť riešiť náš spoločný biznis,“ hovorí Erik Mikurčík, developér a realitný maklér s kontroverznou povesťou. Stretávame sa s ním práve v hoteli Carlton. Mikurčík ho ešte stále papierovo vlastní, do svojich kancelárií však má zakázaný prístup, zrušili mu pracovné e-mailové adresy a prístup k účtom. Čo iné však mohol čakať, keď urobil krok, o ktorom dnes mnohí ľudia z realitného biznisu tvrdia, že je to mimoriadne nepekná metóda z mafiánskych deväťdesiatych rokov. Zvyšovanie imania bola metóda používaná práve v deväťdesiatych rokoch v situáciách, ktoré sa označovali ako nepriateľské prevzatie spoločnosti.

Rodinné striebro: Cena za Carlton bola privysoká aj pre dubajského šejka. Zaplatili ju softvéroví milionári.
Rodinné striebro: Cena za Carlton bola privysoká aj pre dubajského šejka. Zaplatili ju softvéroví milionári.
Martin Domok

Hotel Carlton vlastní eseročka Carlton Property. V nej bola jediným spoločníkom firma ADS Property, vlastnená v minulosti výhradne Erikom Mikurčíkom. Z tých čias pochádza plná moc pre Tomáša Hvožďaru, ktorý vstúpil na scénu v júni tohto roku. Spoločník ADS Property rozhodol o zvýšení základného imania v Carlton Property z pôvodnej výšky päťtisíc eur na 60-tisíc eur prevzatím nového záväzku na vklad a súhlasil, aby záväzok na nový vklad v Carlton Property prevzal Erik Mikurčík. Výsledkom bolo, že vklad ADS Property, v ktorej boli spolu s Erikom Mikurčíkom vlastníkmi tretinových podielov eseťáci Rudolf Hrubý a Maroš Grund, tvoril päťtisíc eur, zatiaľ čo vklad Erika Mikurčíka bol 55-tisíc eur. Erik Mikurčík tak ovládol viac ako 90 percent hotela.

Čudné signály

Koncom júla sa v bratislavskom realitnom biznise začalo potichu šepkať, že okolo Carltonu sa niečo deje. Znalci z prostredia zaregistrovali, že hotelovú eseročku, ktorú pôvodne vlastnili na tretiny Hrubý, Grund a Mikurčík a jej konateľom bol Mikurčík spolu s manželkou Zuzanou Kalmanovou, ovládol z vyše deväťdesiatich percent sám Mikurčík. -Avšak v rozpore s akoukoľvek logikou koncom júla manželom zrušili konateľstvo a konateľmi sa stali Grund s Hrubým.

Dubajský milionár Al Habtoor: Hotel bol pre neho pridrahý.
Dubajský milionár Al Habtoor: Hotel bol pre neho pridrahý.
Archív

„Pripadá mi to ako pokus o nepriateľské prevzatie a zároveň o obranné kroky eseťákov,“ komentoval situáciu znalec lokálnych pomerov. „Ľudia z Esetu nehnuteľnostiam nerozumejú, to sa v brandži vie. Na to mali práve Mikurčíka. On od začiatku manažoval proces kúpy pohľadávky od Unicredit banky priamo v jej viedenskej centrále. Obišli aj tunajšieho šéfa banky Štrokendla. Obchodné podiely v ADS Property má založené Všeobecná úverová banka (VÚB). ADS vlastnila Carlton Property a celý podiel v Carltone mala založený VÚB. A zrazu, v Carlton Property, ktorá vlastní hotel, sa rozdelil obchodný podiel na 91,67 percenta pre Mikurčíka a 8,33 percenta pre ADS. A Mikurčíkov podiel už nie je vo VÚB založený. Sám som zvedavý, aké to má vysvetlenie,“ dodal zdroj.

Veľké odhalenie

Vysvetlenie prišlo začiatkom septembra, keď Denník N, vo vlastníctve majiteľov Esetu, oznámil, že Rudolf Hrubý a Maroš Grund prišli podvodom o väčšinový podiel v hoteli Carlton. Podľa článku Mikurčík konal bez súhlasu partnerov z Esetu. Ani jedna strana vtedy spor nekomentovala. Mikurčík tvrdil, že prebiehajú mimosúdne rokovania a Hrubý s Grundom avizovali podanie viacerých trestných oznámení, okrem iného pre pokus Mikurčíka o prevedenie dvoch miliónov eur z firemného účtu na jeho vlastný účet a pokus previesť nehnuteľnosť.

S otázkou, aký bude postup spolumajiteľov Hrubého a Grunda, sme sa obrátili na hovorkyňu Esetu Zuzanu Hošalovú. Tá nám napísala, že situácia okolo hotela Carlton nesúvisí s aktivitami spoločnosti Eset. „Jediné, čo v tejto chvíli môžu Maroš Grund a Rudolf Hrubý potvrdiť, je, že situáciu riešia právnou cestou,“ dodala Hošalová.

So žiadosťou o vyjadrenie sme kontaktovali aj Erika Mikurčíka. Ten mal svoje vysvetlenie udalostí. „Už v máji 2015 moja spoločnosť ADS Property oficiálne prejavila záujem o kúpu hotela Carlton. Na túto transakciu som sa pripravoval päť rokov, mal som viaceré možnosti financovania, ale v lete 2015 som projekt prezentoval môjmu kamarátovi Marošovi Grundovi, s ktorým sme mali rozbehnuté a zrealizované viaceré spoločné realitné projekty. Vedel som, že Eset hľadá nové priestory, a tak som Marošovi ponúkol, či nechcú vo firme uvažovať o kúpe Carltonu. Eset ako firma záujem nemal, ale prejavil ho jeden z jeho spoločníkov Rudolf Hrubý. V decembri 2015 potom Maroš Grund spolu s Rudolfom Hrubým vstúpili do mojej spoločnosti ako tretinoví spoločníci. V spoločenskej zmluve akceptovali podmienku, že za prinesenie a manažovanie investície mi ostane tretinový podiel v spoločnosti a všetky podstatné rozhodnutia budeme schvaľovať spoločne. V auguste 2016 potom firma ADS Property po víťazstve v súťaži vstúpila do Carlton Property, konateľmi spoločnosti boli Erik Mikurčík, jeho manželka Zuzana Kalmanová a Ján Bukovský,“ vysvetľuje Mikurčík.

Podľa jeho slov sa však idylka veľmi skoro skončila. Už v novembri 2016 Grund a Hrubý odmietli pôvodnú dohodu a žiadali o prerozdelenie hlasovacích práv a vplyvu. Spory sa vyhrotili v priebehu jari tohto roku. Situáciu komplikoval fakt, že obe spoločnosti boli v mínuse. Carlton Property hospodáril s mínus 43 miliónmi, ADS Property mínus dva milióny. „Hľadalo sa riešenie a v apríli mi Rudolf Hrubý navrhol, že mi dá päť miliónov a vyplatí ma zo spoločnosti. Päť miliónov je pre mňa slušný peniaz - ale kúpa Carltonu bola vrcholom mojej profesijnej kariéry a nemal som v úmysle z projektu takto vycúvať. Preto som na revanš ponúkol Rudolfovi Hrubému, že ho vyplatím a dám mu navrch päťpercentné zúročenie. Rudolf Hrubý túto ponuku neprijal. Šestnásteho júna sme mali sedenie vedenia firmy. Mávali sme ho každý mesiac. A tam pán Hrubý zahlásil, že bude žiadať odvolať konateľov Mikurčíka a Kalmanovú a zvýši základné imanie. S tým som však nesúhlasil,“ hovorí Erik Mikurčík.

O päť dní Mikurčík odstúpil od prevodu obchodných podielov Hrubého a Grunda vo firme ADS Property - dôvodom bolo, že neuhradili kúpnu cenu za podiely. A nasledovalo spomínané zvýšenie základného imania Mikurčíkom.

Obchodný spor či krádež?

Mikurčík následne podal na Okresný súd Bratislava V návrh na vydanie neodkladného opatrenia, ktoré zakazovalo spoločníkom meniť konateľov. Súd takéto opatrenie vydal. Štrnásteho júla sa mali konať valné zhromaždenia oboch spoločností s programom odvolať konateľa Mikurčíka. „Prišiel som tam a oznámil partnerom, že z dôvodu vydaného neodkladného opatrenia nie je možné konateľov zmeniť. Toto rozhodnutie ignorovali a do neskorších zápisníc zapísali, že som sa na valnej hromade nezúčastnil, hoci pozvánku som dostal. A tak sa stali konateľmi Carl-ton Property Grund s Hrubým,“ vysvetľuje Mikurčík, argumentujúc dokumentmi. Nepopiera, že koncom júla sa pokúsil o prevod nehnuteľnosti v prospech firmy Arthur Consulting.

V auguste zasa Grund s Hrubým zvyšujú imanie v ADS Property, odvolávajú Mikurčíka z pozície konateľa a ich pohľadávku v sume 27 miliónov voči spoločnosti prevádzajú na jedného z manažérov Esetu - Milana Masaryka. Do katastra je podaný návrh na založenie hotela v prospech manažéra Masaryka, údajne bez súhlasu banky aj bez súhlasu Erika Mikurčíka.

„Od septembra Carlton stráži ochranka, ktorá ma nevpustila do kancelárie. Spor rieši polícia. Keď som sa chcel dostať do spisu, trvalo to tri týždne, kým mi ho sprístupnili,“ tvrdí Erik Mikurčík. Na námietku, že spôsob, akým sa rozhodol prevziať spoločnosť, sa naozaj podobá na maniere mafiánskych 90. rokov, pokrúti hlavou. „Mafiánske by to bolo, ak by som prepísal majetok na nejakú karibskú firmu. Nič také som neurobil. Majetok je tu, ja som tu, neukrývam sa. To, čo sa deje, je obyčajný obchodný spor troch spoločníkov, ktorí sa nedokážu dohodnúť.“

Zákulisné šepoty

V realitnom zákulisí sa o spore okolo Carltonu vedú horúce špekulácie. Hotel, o ktorý mali svojho času eminentný záujem veľké ryby biznisu, ako je František Hodorovský, podnikateľská dvojica Peter Lukeš a Michal Lazar, ale aj dubajský šejk Khalaf Al Habtoor, je predmetom debát. Dôvodom, prečo spomínané veľké mená odstúpili od kúpy Carltonu, bola príliš vysoká cena. Oficiálne nikdy nebola potvrdená, z medializovaných informácií sa však hovorí o sume zhruba 80 miliónov. Tú boli ochotní dať iba ľudia z Esetu, ktorí rozhodne neboli v realitnej brandži „doma“.

Za svoje peniaze získali spoločníka a hotel, ktorý však z technického hľadiska má svoje zlaté časy za sebou a, slovami ľudí z brandže, „je zrelý na prerábku“. V danej fáze však všetko závisí od ďalšieho vývoja sporu. Podľa úvah ľudí z brandže sa v podobných prípadoch nedá vylúčiť, že spoločník zatlačený do kúta sa rozhodne svoju firmu predať. To však znamená problém. „Áno, už som počul, že za mnou stojí Hodorovský. A Kočner. A možno aj Anton Zajac z Esetu,“ ironizuje situáciu Mikurčík, aby vzápätí tieto špekulácie poprel.

VIDEO Plus 7 Dní