Roky neobývaná prezidentská vila pri Slavíne by mohla byť opäť sídlom hlavy štátu. Podľa kancelárie Andreja Kisku je však nevyhnutná kompletná rekonštrukcia takmer za 600-tisíc eur, aby spĺňala aspoň základné štandardy prezidentského bývania. Kiska teraz býva sám v štátnom štvorizbovom byte. Rodinu má stále v Poprade.

Prezidentskú vilu obýval zatiaľ iba Rudolf Schuster, ktorý ju kúpil od Východoslovenských železiarní. Odišiel z nej pre pokazený kotol. Ivan Gašparovič sa do nej odmietol nasťahovať s tým, že je malá, a tak mu štát preplácal náklady na bývanie vrátane upratovačky a satelitu v jeho súkromnom dome v Limbachu.

Trochu lepšie

Opraviť vilu bude potrebné doslova od základov. Na rekonštrukciu je vypísaná od polovice mája verejná súťaž. „Pôdorys rezidencie je malý a veľkú časť zaberá schodisko. Niektoré priečky sa budú posúvať. Izby nie sú až také dôležité. Dôležitá je spodná časť, kde dnes nie je priestor na prijímanie návštev, stolovanie, i kuchyňa je veľmi malá,“ vysvetľuje Kiskov hovorca Roman Krpelan.

Vymieňať vraj budú okná i strešnú krytinu, ktorá dosluhuje. Oprava neminie ani zašlú fasádu. Vymenia kúrenie, pre ktoré vilu opustil Rudolf Schuster.

„Po rekonštrukcii by mala rezidencia prezidenta spĺňať základný štandard na prijímanie návštev,“ tvrdí Krpelan. Stále však bude podľa neho menej reprezentatívna ako okolité vily veľvyslancov.

Rozpadnutá

Vila, ktorá susedí s pamätníkom Slavín, chátra od roku 2004, keď ju opustil Rudolf Schuster. Býval v nej iba tri roky. Polorozpadnuté parkety, zničené steny a zlá strecha z nej robia skôr lákadlo pre bezdomovcov. Tí sa však do nej nedostanú. Skrýva sa totiž za hustým stromoradím a najmä masívnym betónovým plotom, ktorý so zbúraním základov starého domu v záhrade stál 182-tisíc eur.

Do vily sa dá dostať jedine s povolením prezidentskej ochranky, ktorá je však naň skúpa. Napriek opakovanej žiadosti nám ju zamietli. Iba nedávno do nej pustili denník Sme.

Čítajte viac:

Kiska zdedil mastné dlhy! Do prezidentského paláca sa chystá exekútor

Rezešovské dedičstvo

Trojpodlažná vila prerobená „v podnikateľskom baroku deväťdesiatych rokov“ sa údajne na prvýkrát nepáčila ani Schusterovi. Prezidentská kancelária ho však napokon presvedčila a v roku 2000 ju kúpili za 1,2 milióna eur od Východoslovenských železiarní, ktoré v tom čase ovládal klan Rezešovcov.

Napriek tomu, že väčšiu plochu ako miestnosti v nej zaberajú schodiská a chodby, bývalý prezident na ňu spomína v dobrom. „Pre mňa to bol raj oproti tomu, ako sme žili pod strechou v Grassalkovichovom paláci. Tam bolo v lete vyše 40 stupňov,“ hovorí dnes Schuster, ktorý v tom čase často spomínal dvojplatničku v podkroví Prezidentského paláca.

Hoci jeho nástupca ju pokladal za nevhodnú na reprezentáciu štátu, Schuster spomína, že tam prijímal aj oficiálnych hostí. „Mal som tam prezidentov a bolo to v poriadku,“ vysvetľuje Schuster.

Zároveň nesúhlasí, že by kuchynky boli primalé a nezvládli by návštevu. Nesťažuje sa ani na relatívne malé izby. „Dalo sa tam bývať bez problémov. Je to pekné miesto. Žili sme tam s manželkou a niekedy s nami bola aj dcéra,“ dopĺňa Schuster.

Kiskovo rozhodnutie vilu opraviť ho teší. „Bolo by škoda nechať ju chátrať. Radšej ju mali využívať na iné účely,“ uzatvára exprezident Schuster.

Radšej doma

Vilou ohrdol Ivan Gašparovič. Jeho manželka si na začiatku prvého volebného obdobia poťažkala, že jedáleň je primalá a celá rodina by sa tam nepomestila. A tak Gašparovič býval ako prezident doma v Limbachu. Oficiálne návštevy tam však neprijímal.

Gašparoviča riešenie s vilou na Slavíne počas desiatich rokov vo funkcii netlačilo. Podľa jeho bývalého hovorcu Marka Trubača sa istý čas uvažovalo o prístavbe k vile, kde by boli aj reprezentačné priestory.

„Bolo na to vyčlenených 20 miliónov korún, ale vrátili sme ich do štátneho rozpočtu,“ vraví Trubač. Krátko pred koncom druhého Gašparovičovho funkčného obdobia chceli vilu predať.

Utŕžené peniaze mali ísť do obnovy kaštieľa v Rusovciach, kde bol plánovaný aj prezidentský apartmán. Plány však nevyšli. Gašparovičovi to takto možno aj vyhovovalo.

Platená televízia z daní

V roku 2013 týždenník PLUS 7 DNÍ upozornil, že exprezident si „v súlade so zákonom“ dáva platiť vyše tisíca eur za vlastné bývanie v Limbachu. Úradníci sa najprv bránili zverejniť, čo všetko mu štát prepláca pod pojmom „právo bezplatného užívania primerane vybaveného bytu“.

Nakoniec vysvitlo, že Kancelária prezidenta v skutočnosti uhrádzala hlave štátu vodné, stočné, elektrinu, internet i platenú televíziu Skylink za 135 eur, okrem toho upratovacie služby.

Iba za upratovanie v opustenej vile na Slavíne, ale aj u Gašparovičovcov doma štát zaplatil ročne 12 600 eur. Ak by Gašparovič predsa len býval v štátnom byte či vo vile na Slavíne, tak by nárok na preplácanie nákladov na dom v Limbachu stratil.

Čítajte viac:

Gašparovičovi platíme internet a drahú televíziu: Pozerá nemravnosti?

Drahé udržiavanie

Podľa kancelárie Andreja Kisku opustená vila doteraz stála daňových poplatníkov 200-tisíc eur. Len jej udržiavanie. Kiska momentálne dochádza domov do Popradu za rodinou každý víkend - lietadlom.

Každý mesiac síce rozdá desiatim rodinám svoj čistý plat vo výške približne 5 213 eur, no iba jedna jeho cesta do Popradu vládnym špeciálom za predpokladu, že tam na neho piloti nečakajú, ale vracajú sa do Bratislavy, môže stáť asi 4 800 eur.

S rodinou?

Slovensko pri Kiskovi nemá klasickú prvú dámu. Martina Kisková sa totiž s manželom na oficiálnych akciách ukazuje veľmi zriedkavo. S deťmi ostala bývať v rodinnom dome v Poprade. Prezident Kiska tak v štátnom štvorizbovom byte so 127 štvorcovými metrami, s veľkými terasami rodinnú atmosféru nemá.

„Je to tam také chladné,“ poťažkal si samotný Kiska v rozhovore pre náš týždenník ešte v decembri 2014. Jeho žena sa nepresťahovala ani do rodinnej vily v Ivanke pri Dunaji, kde Kiska býval do vlaňajšieho novembra. Či za manželom príde pani prezidentová do vynovenej rezidencie na Slavíne, je otázne.

Bez domova

Slovenskí prezidenti nemajú, na rozdiel od mnohých iných hláv štátov, vlastnú rezidenciu v podstate od vzniku Slovenskej republiky. Nájsť samotné pracovné sídlo prezidenta chvíľu trvalo.

Michal Kováč, prvá hlava štátu, sa sťahoval z koniarne Bratislavského hradu do Primaciálneho paláca a až odtiaľ do Grassalkovichovho paláca, ktorý je oficiálnym sídlom prezidenta dodnes.

Druhý prezident, Rudolf Schuster, býval istý čas v byte priamo v paláci. Preslávila ho známa dvojplatnička, ktorú dostal od podporovateľov HZDS, keď sa posťažoval, že nemá ani na čom variť. Rezidenciu získal až v roku 2001 kúpou vily na Slavíne. Využíval ju však len do roku 2004.

Ivan Gašparovič býval vo vlastnom dome dvadsať kilometrov od Bratislavy. Vo svete sú však mnohé preslávené rezidencie hláv štátov. Biely dom vo Washingtone pozná asi každý, podobne ako ruský Kremeľ.

Niektorí prezidenti však luxus nevyhľadávajú. José Mujica, bývalá uruguajská hlava štátu, býval v skromnom dome, skoro chatrči na okraji Montevidea.