Izraelský portál Israelnationalnews.com priniesol článok s titulkom “Tajomstvo slovenského prezidenta.” Popisuje v ňom, ako sa Andrej Kiska úprimne vyznal zo svojho obdivu k židovskému národu, jeho zomknutosti a pracovitosti. Slovenský prezident je na štátnej návšteve Izraela, ktorý označil za partnera a priateľa, od ktorého môže Slovensko nabrať veľa inšpirácií.

Židovské sny

Andrej Kiska predstavil hosťom počas slávnostnej večere na jeho počesť kúsok svojho životného príbehu: “Keď som mal 27 rokov, odišiel som do USA a moja žena s deťmi zostali doma. Keď som si nedokázal nájsť prácu ako inžinier, zamestnal som sa na benzínovej pumpe. Môj šéf bol ukrajinský Žid a tam som videl, ako veľmi je židovská komunita zomknutá.”

Skutočné prekvapenie však prišlo až na záver Kiskovho príbehu: “Keď som sa vrátil späť na Slovensko, položil som si otázku – prečo by som sa nestal Židom?,” píše Israelnationalnews.com. Portál ďalej neuvádza, či prezident prezradil aj to, či sa nejako reálne snažil konvertovať na židovskú vieru. Jeho slová však na prítomných hostí i novinárov evidentne zapôsobili.

Zdroj inšpirácie

“Skutočne som obdivoval židovskú komunitu a mala veľký vplyv na môj život,” cituje izraelský portál ďalšie slová Andreja Kisku. Hlava štátu tiež dodala, že ho veľmi inšpiruje židovský prístup k problémom: “pracujete so skutočným zanietením, aby ste našli riešenia a viete, že to dokážete.”

Andrej Kiska tiež ocenil Izrael ako technologického lídra a veľkého inovátora, čo komentoval aj prezident židovského štátu Reuven Rivlin: “Izrael musel prekonať nedostatok prírodných zdrojov, limitované územie a množstvo geopolitických problémov. Najlogickejším riešením sa stali investície do inovácií. Tak sme sa stali popredným hráčom v oblasti high-tech technológii na svete.”