Tip na článok
Stane sa prezidentom Andrej Kiska (vľavo) alebo Robert Fico?

Kiska verzus Fico: Toto sú plusy a mínusy prezidentských kandidátov

Celoživotný politik alebo podnikateľ s charitou za chrbtom? Nájdite si, kto vám viac vyhovuje.

Vo finálovom súboji o Prezidentský palác sa stretnú dva úplne rozdielne typy politikov. Jeden profesionál, ktorý sa angažoval už od mladosti a v dospelom živote len menil jednu funkciu za inú, no v praktickom živote vyslovene amatér.

Druhý kandidát je, naopak, politický greenhorn, ale s úspešným podnikateľským snom, ktorý časť zarobených peňazí daroval na rozbeh charity. Jeden peniaze bral od iných a rozdával ich ako zo svojich, druhý ich zarábal, zamestnával ľudí a neskôr svoje peniaze rozdával.

Jeden úspešne ovládol celú krajinu sľubovaním istoty ľuďom. Druhý rozprávkovo zbohatol na tom, že prinášal ľuďom televízory, nábytok, práčky, jednoducho všetko, čo si nemohli dovoliť kúpiť za hotové peniaze. Robert Fico a Andrej Kiska.

Ing. Andrej Kiska

PLUSY

podnikateľ z praxe rozumie ekonomike filantrop finančne zabezpečený nezaťažený kauzami nestraník založil firmy na splátkový predaj (hoci niekto ho za to obviňuje z úžerníctva)

MÍNUSY

politický zelenáč neznámy v kritických situáciách skôr pasívny ako agresívny komunikačne trochu neobratný koketoval s viacerými náboženstvami je druhýkrát ženatý

JUDr. Robert Fico, CSc.

PLUSY

prirodzený líder technológ moci šikovný komunikátor politicky zbehlý sebavedomý právnik dokáže spraviť tisíc kľukov

MÍNUSY

politický dinosaurus s tieňom škandálov polarizuje spoločnosť milovník luxusu náklonnosť k brunetám bol či nebol v byte Gorily nerozumie ekonomike

Kiska: Katolík s výhradou

Kiska je pôvodne katolík, ktorý prešiel cez ateizmus, štúdium judaizmu, východné náboženstvá, až sa, ako vraví, vrátil k Bohu. Protikandidát ho obviňuje zo spojenia so scientológmi. Kiska to popiera, popierajú to aj predstavitelia scientológie, napriek tomu sa to rýchlo uchytilo.

Fico: Bol či nebol?

Fico sa dva roky úspešne vyhýba odpovedi na otázku, či bol v „gorilom“ byte na Vazovovej ulici, kde šéf Penty mal dohadovať veľké kšefty. Podľa prepisu z odpočúvania si Fico počas návštevy vypýtal kolu. „Nezaťahujte ma do kauzy druhej Dzurindovej vlády,“ je jeho štandardná odpoveď s tým, že aj keby tam bol, tak neurobil nič zlé.

Kiska: Introvert

Vystupovanie na verejnosti Kiskovi až tak veľmi nesvedčí. Pôsobí ustráchane až hanblivo. Myšlienky a posolstvá formuluje veľmi opatrne, zoširoka a všeobecne. Je možné, že mu ľudia nebudú rozumieť, až skĺzne do bezobsažných fráz. Alebo dostane krídla a bude kvetnato tárať tak, ako každý dobrý politik.

Fico: Vzorný manžel?

Vminulosti manželku bránil pred novinármi, no už dlhé roky sa po jeho boku objavuje iba sporadicky. Na korčule chodil a na letisku sa objímal s právničkou Zuzanou Kupcovou, minulý rok sa zase bozkával v aute so svojou asistentkou Jankou Halászovou. Poslanec parlamentu Štefan Kuffa rozdiel medzi Ficom a Kiskom vysvetlil nasledovne: „Keď niekto podvádza svoju manželku so sekretárkou, tak odpoviem na to toľko. Prvý kandidát žije stále s prvou manželkou a stále manželstvo zachováva. Ale druhý kandidát sa rozviedol a znovu oženil.“

Fico: Právnik

Fico je vyštudovaný právnik, čo v úrade prezidenta môže byť veľká výhoda. Na druhej strane, pri zastupovaní Slovenska pred európskym súdom nevyhral ani jeden spor. Je však možné, že iba vyfasoval beznádejné prípady. Jeho vláda presadila niekoľko protiústavných zákonov a prehrala spor o zákaz zisku zdravotných poisťovní, čo doteraz Slovensko stálo 25 miliónov eur.

Kiska: Bohatý

Je finančne zabezpečený. Spolu s bratom a ďalšími spoločníkmi predali firmy Quatro a Triangel v roku 2006 za 56 miliónov eur. Do politiky teda nejde, aby zarobil zhruba desaťtisíc eur mesačne, ako mal doteraz prezident. Navyše prisľúbil, že v prípade úspechu vo voľbách venuje celý svoj plat na dobročinné ciele. Riziko skorumpovania či vydierania je teda nižšie. Ako priznal, najdrahšie hodinky, ktoré vlastní, dostal od manželky a stáli 1 300 eur.

Fico: Politický dinosaurus

S Bélom Bugárom a Pavlom Hrušovským patrí Fico medzi najdlhšie pôsobiacich aktívnych politikov. V politike ho už máločo prekvapí, no na druhej strane sa za ním ťahá množstvo škandálov a podozrení. Ako dlhoročný premiér nesie svoj podiel spoluzodpovednosti za zmiznuté milióny z verejných peňazí. Je nemalou mierou zodpovedný za nelichotivý stav krajiny.

Kiska: Zelenáč

Andrej Kiska je politický greenhorn. Prichádza z oblasti podnikania a charity. Nie je zaťažený žiadnymi škandálmi ani korupciou. Na druhej strane, politická neskúsenosť môže z neho urobiť iba smiešnu figúrku v Prezidentskom paláci a nie morálnu autoritu, ktorou by chcel byť.

Fico: Neobratný diplomat

Robert Fico síce pozná popredných zahraničných politikov a má na nich telefónne číslo, ale často sa v diplomacii správa ako slon v porceláne. Naposledy poprel základný zmysel NATO. „Už dnes nie je doba, keď by sa štáty mali pridávať k nejakému inému štátu, ktorý bol napríklad napadnutý v rámci NATO,“ uviedol Fico. Článok päť Charty NATO pritom tvrdí opak. Je povinnosťou členských krajín pomôcť inému členovi. Možno má Fico pravdu, že politici sa dohodli o nepoužití vojenskej sily, ale nahlas by sa to nemalo hovoriť.

Fico: Bohatý či chudobný?

Za celú svoju politickú kariéru zarobil zhruba 133-tisíc eur. Napriek tomu vlastní niekoľko kusov vzácnych hodiniek, jedny dokonca v hodnote až 20-tisíc eur, býva v obrovskom byte s oficiálnym nájmom vyše tritisíc eur, čo sú tri štvrtiny jeho oficiálneho príjmu. Má chatu na Záhorí, ktorá prešla drahou rekonštrukciou. Rád naznačuje, že rozumie ľuďom, ktorí zarábajú minimálnu mzdu.

Fico: Katolícky ateista

Ako sa priznal v predvolebnom videu, vyrastal v katolíckej rodine a absolvoval aj sväté prijímanie a birmovku. Na druhej strane vo svojej prihláške do komunistickej strany napísal, že je prísny ateista. To, že neverí v Boha, zopakoval aj v rozhovore pre Domino Fórum o desať rokov neskôr. Teraz na otázky viery neodpovedá. Tvrdí, že je to jeho prísne súkromná záležitosť.

VIDEO Plus 7 Dní