Na našu otázku, že predsa podľa uznesenia vlády o letoch vládnych špeciálov by mohla prezidenta na palube sprevádzať, odpovedal: „Áno, máte pravdu, ak by prezident chcel, mohla by s nami chodiť. Je to len na ňom.“ Aká je teda pravda? Môže prezident vládnym špeciálom voziť nielen manželku, ale aj dcéru či syna? A má uhrádzať lety do Popradu?

Bez úhrady

Nechali sme si právnikom vysvetliť Uznesenie vlády SR 411/2006 k návrhu zásad vykonávania letov lietadiel v policajných službách. Podľa jeho vyjadrenia prezident nie je oprávnený používať lietadlo "len" v súvislosti s plnením osobitných pracovných povinností ako to je pri bežných štátnych úradníkoch, ale je oprávnený - rovnako ako predseda vlády a predseda NRSR - používať lietadlá v súvislosti s výkonom ústavných funkcií, bez obmedzenia, a hlavne bez úhrady priamych prevádzkových nákladov.

Prezident je vo funkcii celých päť rokov, delenie na súkromný či služobný čas tak u neho neplatí. Ani kritika, že by mal zaplatiť lety počas cesty domov do Popradu. Podobne môžu špeciál využívať aj premiér Robert Fico či predseda parlamentu Andrej Danko.

O tom či poletí, rozhoduje hlava štátu

„To, že prezident alebo premiér môže používať lietadlo bez obmedzenia, potvrdzuje aj skutočnosť, že zásady ani neupravujú postup, ako by mal prezident tieto náklady uhradiť,“ myslí si právnik. Dokonca tvrdí, že o tom, či let bude alebo nebude, rozhoduje samotný prezident. „Takže ak takúto kompetenciu má, nemôže ísť o neoprávnený let.“ Súčasne však platí, že sa nemusí obracať ale ani vyhovárať na ministra vnútra, lebo je v jeho kompetencii o lete rozhodnúť.

Môže Kiska voziť dcéru?

V článku 3. uznesenia sa uvádza, že: „Najvyšší predstavitelia štátu, predstavitelia Slovenskej republiky a predstavitelia iných štátov alebo medzinárodných organizácií oprávnení použiť štátne lietadlá podľa článku 2 odseku 2 môžu byť sprevádzaní ďalšími osobami (zástupcovia médií, podnikatelia a podobne) so súhlasom prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR, predsedu vlády SR alebo ministra, ktorý o použití štátnych lietadiel rozhoduje."

Takže, ak by si zobral prezident na palubu špeciálu dcéru alebo syna, tak je to jeho právo, takisto ako keď prezidenta sprevádza manželka.