Tip na článok
Ivan Kmotrík: Veľkopodnikateľ chce postaviť štadión za približne šyridsať miliónov eur.

Kmotrík sa chce do výstavby štadiónu pustiť sám, štát sa o finančnú spoluúčasť netrhá

Národný futbalový štadión dostal zelenú. Nikto zatiaľ nevie, či ho podporí aj štát.

Galéria k článku (5 fotografií )
Kmotrík vyhlásil, že pre svoj Slovan štadión postaví a predpokladaná cena by sa mala pohybovať okolo štyridsať miliónov eur.
Veľkolepý: S novým štadiónom má vyrásť aj administratívne centrum či stovky bytov.
Veľkolepý: S novým štadiónom má vyrásť aj administratívne centrum či stovky bytov.

Národný futbalový štadión v Bratislave dostal od úradníkov zelenú. Termín dostavby je podľa schváleného stavebného povolenia jasný - leto 2016. Futbalový svätostánok bude stáť na Tehelnom poli na mieste niekdajšieho štadióna Slovana Bratislava, ktorý postavili v rokoch 1939 až 1942 a za loptou tam behali najväčšie hviezdy futbalu z polovice minulého storočia. Okrem štadióna s kapacitou 20 500 miest však má na Tehelnom poli vyrásť aj administratívne centrum, nákupné stredisko, hotel a služobné byty či apartmány.

Futbalový Kmotrík

Do budovania štadióna sa zatiaľ pustila vplyvná osobnosť slovenského futbalu - podnikateľ Ivan Kmotrík. Pôvodne sa okolo štadióna motala finančná skupina J&T, ktorá verejne vyhlasovala, že do projektu vloží svoje peniaze, ale potrebuje pomoc od štátu. Nakoniec z biznisu ticho vycúvali. Alebo sa budú skôr držať v úzadí?

Oficiálne teda všetka ťarcha bude na Kmotríkovi. Slovenský veľkopodnikateľ zo Skalice vlastní skupinu firiem okolo Grafobalu, televíziu TA3 a miluje futbal. Preto si kúpil Slovan Bratislava aj so starým ihriskom na Tehelnom poli. Pozemky pod štadiónom mu pritom prenajalo mesto Bratislava v roku 2006 na päťdesiat rokov za symbolické euro. Kmotrík neskôr vyhlásil, že pre svoj Slovan štadión postaví a predpokladaná cena by sa mala pohybovať okolo štyridsať miliónov eur.

Schátraný štadión: Torzo štadióna dnes nijako nepripomína jeho slávne futbalové časy. Foto: TASR

Pštrosy v piesku

Postaviť v Bratislave na slovenské pomery megaštadión plánovala už prvá vláda Roberta Fica. V roku 2009 vtedajší premiér dal vyčleniť až sedemdesiatmiliónovú dotáciu na nový štadión. Nakoniec peniaze neodišli, lebo projekt sa natiahol a prišli voľby. Teraz už je Fico opatrnejší.

„Štát si nemôže dovoliť zaplatiť jednorazovo 40-45 miliónov eur na výstavbu štadióna,“ tvrdil koncom minulého roka premiér. Dodal však, že riešením by bolo rozdeliť splátky na viacero rokov. Už vtedy Fico hovoril o presne takej istej sume, akú spomínal až neskôr Ivan Kmotrík. „Sme veľmi blízko dohode,“ konštatoval v septembri 2012 Dušan Galis, bývalý reprezentačný tréner, dnes poslanec za Smer a splnomocnenec vlády pre mládež a šport.

Teraz, keď Kmotrík môže oficiálne stavať, sa však nikto nemá k odpovedi, ako sa vlastne financovanie dohodlo a koľko zaplatí štát. Úrad vlády nám odporučil obrátiť sa s otázkami ohľadom financovania na ministerstvo školstva alebo na Dušana Galisa. Rezort školstva odpísal: „Nepoznáme projekt, preto sa nevieme k tomu vyjadriť.“

Dušan Galis je na tom podobne. „Neviem. Pri žiadnych rokovaniach som nebol. Vždy som sa zasadzoval, aby sme mali Národný futbalový štadión. Keď máme Národné divadlo, tak prečo nie aj štadión. A je určite lepšie, keď sa medzištátne zápasy budú hrať v Bratislave ako niekde v Maďarsku, keď by sme nesplnili medzinárodné kritériá,“ hovorí dnes Galis. Kto teda za štát rokuje s Kmotríkom, je štátne tajomstvo.

Minimálne však rezort školstva nehovorí pravdu, keď tvrdí, že o projekte nemajú žiadne informácie. Týždenník PLUS 7 DNÍ má k dispozícii list ešte z apríla minulého roku, v ktorom rezort školstva potvrdzuje Kmotríkovi, že nemá žiadne námietky voči zaslanému projektu Národného futbalového štadióna. Aj hlavné mesto je všetkými desiatimi za výstavbu, hoci samotná metropola je pri financovaní v ofsajde, lebo rekonštrukcia zimného štadióna ho stiahla do obrovských dlhov.

„Pán Kmotrík mi predstavil hlavnú myšlienku, že sa chce za vlastné peniaze pustiť do výstavby štadióna pre Slovan, ktorý by mohol mať parametre aj Národného futbalového štadióna. Ja som vyslovil takejto myšlienke podporu,“ uviedol svojho času bratislavský primátor Milan Ftáčnik.

Veľkorysý

Nový štadión má byť skutočne veľkorysý. Okrem tribún pre vyše 20-tisíc divákov a 994 parkovacích miest má na Tehelnom poli vyrásť hotel, kancelárske priestory v sedemnásťposchodovej výškovej budove, obchodné centrum a služobné byty pre futbalistov Slovana, obslužný personál a funkcionárov. Dovedna až 314 bytov v relatívne lukratívnom prostredí. Po započítaní zhruba dvadsiatich percent nebytových priestorov to vychádza priemerne na 80 štvorcových metrov na jeden byt.

Územný plán mesta pritom s bytmi pôvodne nepočítal, ale ich označením za služobné môže Kmotrík obísť obmedzenia. Podobne, ako sa Jurajovi Širokému podarilo postaviť vedľa nového Zimného štadióna Ondreja Nepelu vlastný hotel. Nazvali to športovo-spoločenské centrum a všetko bolo v poriadku.

Mimochodom, rekonštrukcia zimného štadióna pre majstrovstvá sveta v hokeji 2011 nakoniec stála až 97 miliónov eur, čo je dvojnásobok oproti pôvodným plánom. Štyridsať miliónov eur zaplatil štát a zvyšok mesto Bratislava. Každý pracujúci na Slovensku tak na štadión prispel sedemnástimi eurami a navyše, pracujúci Bratislavčan si k tomu ešte môže prirátať ďalších stodvanásť eur.

Na Tehelnom poli

Národný futbalový štadión by mal nahradiť doterajšiu arénu.Kapacita: 20 500 divákov Okrem hlavného vyhrievaného ihriska bude mať dve tréningové plochy, jednu s umelou a druhú s prirodzenou trávou Obchodné centrum: 36 obchodov - 13 600 m2 Administratíva: 17 poschodí - 19 700 m2 Obytná funkcia: 314 bytov, spolu 31 700 m2 Garáže: 994 parkovacích miest Obstavaný priestor: 570 625 m3Zastavaná plocha: 182 474 m2 Termín dokončenia: júl 2016 Autor architektonického návrhu: Expoline, s. r. o., Bratislava - Ing. arch. Karol Kállay

VIDEO Plus 7 Dní