Tip na článok
Rímskokatolícky kňaz Anton Srholec

Kňaz Srholec: Predčasná kampaň ma netrápi, horšia je úroveň kandidátov

Opýtali sme sa našich osobností, aky majú názor na predčanú predvolebnú kampaň na Slovensku.

Predvolebná kampaň sa môže podľa zákona začať pätnásť dní pred voľbami, no už dnes je celé Slovensko oblepené kandidátmi na prezidenta. Považujete za správne, že to ministerstvo vnútra toleruje?

Jozef Golonka, Bývalý hokejista

NIE Nielen ministerstvo vnútra, ale ani ostatné ministerstvá nekontrolujú, čo je dané zákonom. U nás sa nedodržiava nikde nič. Vôbec ma to neprekvapuje.

Michal Hvorecký, spisovateľ

NIE Zabrániť tomu sa však teraz nedá. Politické strany sú firmy financované najmä čiernymi peniazmi.

Katarína Zavacká, historička práva

NIE Ak by však premiér a minister vnútra o porušovaní tohto alebo iného zákona tušili, iste by situáciu riešili a zabezpečili nápravu do troch sekúnd. Či nie?

Anton Srholec, rímskokatolícky kňaz

? To by ma až tak netrápilo. Národ má právo vedieť, kto ho bude reprezentovať. Horšia je úroveň kandidátov. Akoby každý Slovák, každá Slovenka museli aspoň raz kandidovať za prezidenta.

Zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

ÁNO

Ministerstvo nemôže zasiahnuť. Ak by tak urobilo, porušilo by ústavu. Jediný orgán, ktorý by sa tým mohol zaoberať, je Ústredná volebná komisia, no tá ešte neexistuje. Zákon pre voľbu prezidenta je starý, deravý a zlý. Navyše, je absurdné, aby kandidáti na taký významný úrad mohli presviedčať voličov len pätnásť dní pred voľbou.

Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg, spisovateľ

NIE

Poslaním ministerstva vnútra nie je niečo tolerovať, ale predovšetkým postihovať. Najmä, keď niekto evidentne porušuje zákon či iné predpisy.

Nikita Slovák, režisér

NIE Mali by ostať len plagáty toho, čo je pripravený pre Slovensko. Syn katolíckych kňazov, hľadač svätého grálu a bojovník proti vlastnej komunistickej strane by mal vyhrať bez volieb. A krásna tvár na plagáte by sa pokojne mohla skvieť aj na transparentoch dúhového pochodu.

VIDEO Plus 7 Dní