Tip na článok
Rímskokatolícky kňaz Anton Srholec

Kňaz Srholec: V Sýrii ide aj o našu budúcnosť

Slovenských osobností sme sa opýtali či by podľa nich Slovesnko malo podporiť vojenskú operáciu v Sýrii?

Myslíte si, že Slovensko by malo podporiť vojenskú operáciu v Sýrii?

Anton Srholec, rímskokatolícky kňaz

ÁNO Je to rozhodnutie vážne, ťažké, v každom prípade ponesieme zodpovednosť. Nemôžeme tvrdiť: „Nehas, čo ťa nepáli!“ Ide tam aj o nás, o našu budúcnosť. Ak dovolíme vyrásť totalitným režimom, dajú sa pospolu a je to len otázka času. Som váhavý, nerozhodný, ale skorej za.

Miroslav Cipár, výtvarník

NIE Vojna je najhoršie z riešení. Hoci aj mier môže byť pre niekoho nepríjemný, každé iné riešenie ako vojna je lepšie.

Milan Kňažko, herec

? Nemožno sa nečinne prizerať na vyvražďovanie nevinných ľudí. Na druhej strane, ak zlyhali všetky diplomatické možnosti, rázne riešenie možno podporiť iba na základe spoľahlivých a overených informácií.

Katarína Zavacká, historička práva

? Ako mám odpdvedať áno alebo nie, ak neviem, čo chcú Spojené štáty a Francúzsko robiť po plánovanom bombardovaní Sýrie?

Zuzana Wienk, pôsobí v mimovládnom sektore

?

Rozhodnutie v tejto otázke rada delegujem na odborníkov. Na jednej strane je pre dôveryhodnosť zasahujúcich dôležité, aby boli dôvody zásahu pravdivé. Na druhej strane, váhanie so zásahom už raz svet uvrhlo do svetovej vojny.

Daniel Brogyányi, fotograf a výtvarník

NIE

Cvičenie americkej armády by malo prebiehať na území Spojených štátov.

Jozef Golonka, bývalý hokejista

NIE Čo sa my máme starať do vecí, ktoré nie sú úplne jasné? Nevieme presne, kto to zavinil. Osobne si myslím, že teroristické organizácie majú všetky zbrane k dispozícii a niekto im ich musí dodávať.

Emma Tekelyová, moderátorka a spisovateľka

NIE

Pre bežného smrteľníka je situácia v Sýrii málo čitateľná. Je však isté, že ide o podporovaný medzinárodný konflikt, ktorý má riešiť Bezpečnostná rada OSN. Postoj Slovenska k zabíjaniu, predovšetkým jeho odmietnutie, je len v rovine morálnej a ľudskej.

VIDEO Plus 7 Dní