Vianoce za mrežami

Na snímke je krabica s vianočnými ozdobami, ktoré z papiera, vo väzenskej cele vytvoril Marian Kočner.
Zdroj: MIROSLAV MIKLAS

Sú to piate sviatky, ktoré strávi Marian Kočner v cele. Tento rok sa mu však bude ľahšie dýchať. Režim v cele sa mu totiž zmenil. Bol preradený z tretej nápravnovýchovnej skupiny s najprísnejším vnútorným bezpečnostným režimom do voľnejšieho oddelenia.
Aktuálne už nie je umiestnený na samotke, spolu s ním obýva celu iný väzeň, malo by ísť o muža z Ukrajiny. Kočner má povolené tiež dlhšie prechádzky na čerstvom vzduchu, návštevy sa s ním nemusia rozprávať cez sklo. Zistili sme, že najčastejšie ho navštevujú advokáti, dcéry mali povolené návštevy raz za mesiac.

Tohtoročné Vianoce už Koč­ner nemusí tráviť zavretý medzi štyrmi stenami s jedlom podaným cez okienko, ale môže sa zapojiť do vianočného programu leopoldovskej väznice, kde si odpykáva trest vyše tisíc ľudí.

Kráti si dlhé chvíle

Kočner za mrežami nepracuje, celý deň podľa našich zistení študuje svoje spisy a sleduje politické dianie. Neunikne mu žiadna politická diskusia a číta aj noviny. Politiku potom zvykne glosovať vo forme básní, hoci je zrejmé, že autor roka z neho nebude. Dva z jeho výtvorov, kde hodnotil jednak ministrov a jednak dianie v polícii, sme zverejnili pred časom. Do jednoduchých rýmov sa snažil vložiť iróniu.

Kočnerova najnovšia záľuba - výroba vlastnoručne vyrobených vianočných ozdôb - už iróniou poznačená nie je. S darčekom pre blízkych sa naozaj pohral. Ešte aj škatuľa, v ktorej sú zabalené, je vyzdobená ladiacim farebným papierom a na nej je nalepená pohľadnica Santa Clausa či Mikuláša s prianím šťastných Vianoc. Vnútri je naukladaných sedemnásť ornamentov vyrobených z farebných papierových pásikov. 

Nie je to prvý raz, čo Kočner vyrábal ozdoby. Už vlani zdobila spoločný stromček leopoldovských väzňov ligotavá vianočná hviezda z celofánu, ktorú zmajstroval práve on.

Kauzy Kočnera

Vo februári 2020 bol odsúdený za falšovanie zmeniek televízie Markíza na devätnásť rokov, rozsudok nie je právoplatný. Vo vyšetrovacej väzbe bol však už od júna 2018. Aktuálne prebieha obnovený proces v kauze vraždy novinára Kuciaka a jeho snúbenice. Proti Kočnerovi sa vedie aj niekoľko trestných stíhaní v súvislosti s neoprávnenými vratkami DPH.