Rýchle rozhodnutia

Na začiatku stála akási pôžička v hodnote 10 miliónov korún, niečo vyše 330-tisíc eur. Ešte v roku 2005 ju mal istý Emil Sisák, blízky to človeka Mariána Kočnera, poskytnúť konateľovi spoločnosti Sprint - Press Jánovi Hybáčkovi. O deväť rokov neskôr, po smrti spomínaného pána Hybáčka, došla na jeden z okresných bratislavských súdov zmenková žaloba. A hoci priamo súvisela s uvedenou pôžičkou, voči firme Sprint-Press ju nepodal Emil Sisák, ale spoločnosť International Investment Development Holding.

Patrí Mariánovi Kočenrovi, ktorý sa touto cestou domáhal vyplatenia 1,3 milióna eur. No a okresný súd mu celkom rýchlo vyhovel. Rovnako tak urobil aj krajský súd, na čo ešte minulý rok upozornil Denník N. Keďže však Sprint-Press uvedenú čiastku odmietol vyplatiť hrozilo, že Kočnerova ruka siahne na lukratívnu budovu, ktorú táto súkromná firma vlastní v historickom centre Bratislavy.

Neumožnené zastupovanie

Do hry však vstúpila advokátska kancelária, ktorú na zastupovanie splnomocnila jediná zamestnankyňa spoločnosti Sprint-Press. Nuž a vtedy sa veru začali diať veci! Okresný aj krajský súd totiž rozhodli, že pracovníčka nebola oprávnená advokátsku kanceláriu najať. Podľa ich názoru to môže urobiť len konateľ spoločnosti. Lenže ten, ako sme už spomenuli, bol po smrti. To však súdom vôbec neprekážalo! Zastupovanie firmy Sprint-Press advokátskou kanceláriou jednoducho neuznali, z čoho následne vyplynuli ďalšie nezákonné postupy.

Spor na začiatku

Upozornil na to Najvyšší súd SR, ktorý v uplynulých dňoch rozhodol, že súdy nižších stupňov poriadne pochybili. A to hneď v niekoľkých veciach, okrem iného aj čo sa zastupovania týka ! Preto vrátil celý spor na úplný začiatok. Ako napokon celá vec dopadne nevedno, jedno je ale isté. Najvyšší súd nenormálny stav, kedy by po smrti konateľa spoločnosti na Slovensku nemohli robiť žiadne právne úkony, teda ani podávať daňové priznanie, alebo brániť sa v súdnych sporoch, vrátil do normálnych koľají.

Viac sa dočítate v najnovšom čísle PLUS 7 DNÍ