Nárok na vyplatenie peňazí zo zmeniek, o ktorých nemala TV Markíza potuchy, sa objavil sčista jasna. Televízia, ktorej hrozí, že zmenky bude musieť vyplatiť, spochybnila ich autenticitu aj na civilnom súde. Obrátila sa na políciu, ktorá vydala uznesenie o začatí trestného stíhania za zločiny falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnená výroba peňazí a cenných papierov a marenie spravodlivosti spáchané v spolupáchateľstve.

Uznesenie NAKA: O začatí trestného stíhania vo veci.
Uznesenie NAKA: O začatí trestného stíhania vo veci.
Zdroj: archív

Menujú ich

V uznesení, ktoré sa nám dostalo do redakcie sa píše, že stíhanie vo veci NAKA začala: „preto, že PhDr. Pavol Rusko a Marián Kočner v presne nezistenom čase a na neznámom mieste, najneskôr dňa 07.04.2016, kedy bola v Bratislave notárom Miloslavom Kováčom spísaná notárska zápisnica …..zabezpečili vyhotovenie štyroch sfalšovaných zmeniek s deklarovaným, avšak v skutočnosti nezodpovedajúcim dátumom vystavenia 11.06.2000…“

Rusko: Je to nezmysel

Pavol Rusko: Priznal, že miliónové zmenky podpísal.
Pavol Rusko: Priznal, že miliónové zmenky podpísal.
Zdroj: MATEJ KALINA

Pavol Rusko s Mariánom Kočnerom neboli v prípade obvinení. Podľa Pavla Ruska je už začatie stíhania vo veci nezmyselné, čo sa podľa neho ukáže rovnako, ako nedávne obvinenie, že objednal vraždu kolegyne. „Ešte som nebol vypovedať,“ povedal nám Rusko, no dodal, že očakáva, že ho onedlho predvolajú.

Neskúmali pravosť

Zmenky sú predmetom súdneho sporu, v ktorom sa Kočnerova firma Správa a inkaso zmeniek domáha ich preplatenia. TV Markíza je v zmenkovom spore poškodeným v druhom rade. Jej právny zástupca Tomáš Kamenec sa domnieva, že všeobecné súdy by mali počkať na výsledok trestného konania. „Je zjavné, že orgány činné v trestnom konaní majú v danej veci určité podozrenie. Domnievame sa, že je to dôvod na prerušenie konania," uviedol pre TASR Kamenec. Podľa toho by mohol byť pre súd zaujímavý výsledok znaleckého skúmania zmeniek, ktoré prípadne zrealizuje polícia. Koncom apríla tohto roka totiž Okresný súd Bratislava V v jednom z prípadov rozhodol, že bývalý riaditeľ TV Markíza Pavol Rusko a v druhom rade aj samotná televízna spoločnosť sú povinní preplatiť zmenku v hodnote 8,3 milióna eur spoločnosti Správa a inkaso zmeniek Mariána Kočnera. Toto rozhodnutie ešte nie je právoplatné, keďže televízia oznámila, že sa voči nemu odvolá.