Marian Kočner a Pavol Rusko sú vinní v kauze falšovania zmeniek. "To nebolo tak, že sa prokurátorovi niečo prisnilo," povedal dnes sudca, ktorý vyriekol rozsudok. Pojednávanie Senátu Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti prebiehalo dnes v budove Justičnej akadémie v Pezinku.

Súdne pojednávanie začalo vyjadreniami oboch obžalovaných. Ako prvý dostal slovo Marian Kočner, žiada ďalšie svedecké výpovede, ktoré svedčia o jeho nevine. “Nikdy sme žiadne zmenky nefalšovali. Sme nevinní a chceme to dokázať v pokračovaní dokazovania,”povedal. Zároveň uviedol, že nežiada, byť prítomný na vynesení rozsudku. Prokurátor navrhol pre Ruska a Kočnera trest 20 rokov a pre Kočnera aj peňažný trest 300-tisíc eur.

Rovnako, v oveľa emotívnejšom tóne, vystúpil Pavol Rusko, ktorý poukázal, že súd podľa neho neberie na vedomie požiadavku obžalovaných, vypočuť svedkov, ktorých navrhli. “Som nevinný, zmenky vznikli v tom roku, v ktorom sú datované,”uviedol Rusko.

Obaja obžalovaní po svojich vyjadreniach súd opustili. Pavol Rusko počas svojej reči viackrát apeloval na súd, že viac berie na vedomie svedkov obžaloby ako obhajoby. “Čo sme horší ľudia ako Lipšic a Šanta,”rozhorčil sa Rusko, pričom poukázal na prítomnú stranu obžaloby Daniela Lipšica a Jána Šantu.

Vinní

Súd uznal Kočnera s Ruskom za vinných v kauze falšovania zmeniek. Obaja dostali 19 rokov vo väzení s maximálnym stupňom stráženia. Zatiaľ čo Rusko žiaden peňažný trest nedostal, Kočnerovi udelili peňažný trest vo výške 10-tisíc eur.

FOTO zo súdu kauzy zmeniek nájdete v GALÉRII >>

Miliónové zmenky

Odročené pojednávanie Senátu Špecializovaného trestného súdu v kauze falšovania zmeniek TV Markíza a marenia spravodlivosti prebiehalo dnes v budove Justičnej akadémie v Pezinku.

Na predošlom pojednávaní prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Šanta navrhoval obžalovaným Mariánovi Kočnerovi a Pavlovi Ruskovi trest odňatia slobody vo výške dvadsať rokov. V záverečnej reči pred dvoma týždňami poukázal, že obžalovaní neviedli doteraz riadny život, nevidí poľahčujúce okolnosti. Rovnaký trest navrhol obom, keďže sa na skutku podľa jeho slov podieľali pol na pol.

Šanta rovnako vtedy zdôraznil, že obaja konali s priamym úmyslom, koordinovane a po spoločnej dohode v snahe obohatiť sa a získať od vlastníka televízie desiatky miliónov eur.

Kočner s Ruskom podľa obžaloby prokurátora po vzájomnej dohode s obvineným Štefanom Ághom, ktorého trestná vec bola vylúčená na samostatné konanie, vyhotovili štyri sfalšované zmenky. Mali ich predložiť ako prílohy na vydanie platobných rozkazov. Ich hodnota mala predstavovať sumu 69 miliónov eur.

Marian Kočner je obžalovaný aj z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a v kauze spoločnosti Gatex z porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Pavol Rusko je zasa obžalovaný z objednávky vraždy Sylvie Klaus-Volzovej.

FOTO zo súdu kauzy zmeniek nájdete v GALÉRII >>