Kontakty a vplyv Mariana Kočnera nesiahali len do justície, prokuratúry, polície a špičiek vládnej strany Smer. Svojich ľudí mal s najväčšou pravdepodobnosťou aj medzi významnými lekármi. Tí mu údajne vybavovali vyšetrenia a nadštandardnú zdravotnú starostlivosť pre jeho blízkych a známych na počkanie. Vyplýva to z komunikácie, ktorú zaistila polícia v Kočnerovom mobile pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej.

Kontroverzný podnikateľ je obžalovaný, že si tento ohavný skutok objednal. V zachytených správach sa nachádza aj šokujúci rozhovor medzi Kočnerom a vtedajším riaditeľom Národného onkologického ústavu (NOÚ) Jozefom Dolinským, ktorý mu radí, akou finančnou sumou sa má revanšovať známemu prednostovi neurochirurgie!

Určoval termíny, zisťoval informácie

Kočner mal okolo prsta obmotaných viacero známych lekárov a riaditeľov nemocníc. Prípad šéfa Nemocnice svätého Michala Mariana Križka už prenikol na verejnosť. Križko pomáhal Kočnerovi s prípravou biznisu. Nemocnica si od mafiánskeho podnikateľa prenajala priestory vo vedľajšej budove. Tú Kočner získal za podivných okolností.

V rokoch 2015 a 2016 mu však bol podľa všetkého ešte bližší riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský. Na Kočnerovo želanie nebol problém v expresne krátkom čase vybaviť akékoľvek vyšetrenie. Magnetická rezonancia, na ktorú bežní ľudia čakajú mesiace, bola pre neho nachystaná za pár dní. Niekedy dokonca v termíne, ktorý si sám zvolil! V spoločných správach Kočner a Dolinský spomínajú diagnózy, priebeh chorôb a mená iných pacientov. Tie my, samozrejme, v ďalšom texte vynecháme.

„Jozef, prosím ťa ten termín MRI pre T…… Na piatok, asi 10.30. Chce nielen hlavu, ale od pása hore,“ písal v júni 2016 Kočner Dolinskému. O dva dni neskôr, čo bol deň vyšetrenia, to zrušil. Dolinský nepanikáril: „Nech sa mi ozve, všetko mu zariadime,“ odpísal Kočnerovi.

O tri dni už žiadal o vyšetrenie pre inú osobu. „Bolo by možné M….. urobiť MR hlavy? Čím skôr, prosím,“ nástojil mafiánsky podnikateľ. „Áno, samozrejme, dám vedieť,“ oznámil pohotovo Dolinský. Inokedy sa Kočner rozhodol ísť sám na vyšetrenie. „Dalo by sa, prosím, na zajtra vybaviť pre mňa jedno sono brucha?“ pýtal sa. Šéf NOÚ neodmietol: „Určite áno…“

KAUZA S ONKOLIEKMI Meno Jozefa Dolinského širšia verejnosť zachytila koncom roka 2015, keď Slovensko šokoval škandál okolo kšeftovania s onkoliekmi v Národnom onkologickom ústave.
Zdroj: ARCHÍV

V jednom prípade Kočner ťahal od Dolinského informácie o zdravotnom stave známeho privatizéra Slovnaftu. Zaujímalo ho, či má nejaký zdravotný problém. „Nie - napokon je o. k. Zápal pľúc mal. Pssst,“ prezradil bez akýchkoľvek rozpakov Dolinský.

Marian Kočner v decembri 2015 riešil aj zdravotný stav svojej známej. Chcel, aby ju operoval profesor Juraj Šteňo, prednosta neurochirurgie na Kramároch. Najskôr sa obrátil na jeho synovca, ortopéda Borisa Šteňa. „Ahoj, Boris. Posielam základné údaje. Poprosil by som ťa vybaviť pre pacientku (veľmi mi na tom záleží) čo najskoršie prijatie a následnú špeciálnu starostlivosť,“ znela Kočnerova správa.

O päť dní už dotyčná ležala na operačnom stole. „Pekné dobré ráno, pán profesor. Pacientka je pripravená na operačný výkon,“ písal ráno Koč­ner tentoraz už Jurajovi Šteňovi a pripojil obdivnú ódu na jeho prácu. Profesor poďakoval za duševnú podporu.

Päť ho neurazí, sedem je úplne o. k.

Pár hodín po spomínanej operácii Kočner zisťoval u kamaráta Dolinského, ako sa má profesorovi odvďačiť. „Môžeš mi ešte poradiť? Aký je asi cenník za ten dnešný výkon?“ pýtal sa riaditeľa onkologického ústavu, ktorý s odpoveďou dlho neotáľal. „Neviem. Podľa mňa 5 ho neurazí. Čo myslíš?“ odpísal podnikateľovi, na čo ten prikývol: „Tak som myslel. 5-7.“

Čo presne číslami 5 a 7 aktéri tohto zaujímavého rozhovoru mysleli, ťažko povedať, ale môžeme sa domnievať, že išlo o výšku finančnej sumy, ktorú by bolo vhodné profesorovi posunúť. Reč pritom asi nebola o piatich či siedmich stovkách eur, ale o tisíckach.

Jozef Dolinský ako vedúca persóna jednej z najelitnejších nemocníc v krajine diskusiu o peniazoch ďalej rozvinul. Z kontextu rozhovoru aj načasovania je zrejmé, že by mohlo ísť o Juraja Šteňa. „Je to profesor. Prípadne mu ponúkni podporu pri vydaní knihy, zariaď mu kanceláriu, ak hrá golf - daj mu členstvo... Nejaký takýto benefit. Sedem je úplne o. k... si myslím. Daj mu budget - a ponúkni, že spôsob využitia necháš na ňom. Nech si vyberie,“ dával podnety Dolinský. Marian Kočner mal jasno. „Len som chcel vedieť, či to bude dosť, nech nie som za ko..ta. Dám mu cash a poviem, že to je príspevok na knihu,“ uza­vrel napokon.

PROFESOR Známy neurochirurg Juraj Šteňo komunikáciu s Marianom Kočnerm nepoprel, vylúčil však, že by od neho niekedy dostal všimné.
Zdroj: ARCHÍV

Nič mimoriadne

Profesor Juraj Šteňo dnes tvrdí, že o peniazoch od Kočnera nič nevie. „Neviem, akú zachytenú komunikáciu máte na mysli. Žiadnu komunikáciu s pánom Kočnerom, kde by čo i len naznačil, že mi chce čokoľvek dať, som neviedol, nemám čo tajiť a som ochotný v prípade potreby kedykoľvek poskytnúť svoj pracovný aj súkromný telefón, a to nový aj starý, príslušným orgánom. Žiadny úplatok som od pána Kočnera rozhodne neprijal,“ tvrdí Juraj Šteňo. 

Bývalý riaditeľ NOÚ Jozef Dolinský sa k svojmu výkladu o výške „budgetu“ pre profesora do uzávierky nevyjadril. V ústave dnes pracuje ako primár oddelenia klinickej onkológie.

V nasledujúcich mesiacoch po inkriminovanom rozhovore s Dolinským o „všimnom“ kontaktoval Kočner profesora Šteňa. Bez problémov mu písal aj v nedeľu. Raz zisťoval informácie o zdravotnom stave priateľa svojej dcéry, inokedy chcel žiadanku na vyšetrenie, magnetickou rezonanciou, pričom profesor sa po­dľa komunikácie čomusi takému nebránil. „Dobrý večer, pán Kočner, príďte zajtra okolo 9.00, vybavíme aj termín,“ odpísal Juraj Šteňo podnikateľovi z mafiánskych zoznamov.

A ako dnes známy neurochirurg vníma komunikáciu a záležitosti, ktoré pre Mariana Kočnera vybavoval? „Medzi tisíckami pacientov, ktorým som pomohol, boli aj blízki pána Kočnera, o nič mimoriadne ma nežiadali ani som ‚nevybavoval‘ pre nich nič mimoriadne,“ tvrdí profesor Juraj Šteňo. Termín na vyšetrenie magnetickou rezonanciou sa zrejme za niečo mimoriadne neráta. Ktovie, či to rovnako vníma aj množstvo obyčajných ľudí, ktorí na vyšetrenia musia čakať dlhé mesiace.

Prečítajte si tiež: