Marian Kočner tvoril so štátnou tajomníčkou ministerstva spravodlivosti Monikou Jankovskou, s oligarchom Smeru Norbertom Bödörom a so sudcom Okresného súdu Bratislava I Vladimírom Sklenkom harmonickú zostavu.

Z Kočnerovej Threemy vyplýva, že uvedená skupinka sa snažila obohatiť rôznymi spôsobmi. Za priaznivé verdikty na súdoch či polícii vyberali takzvané depozity. Bez okolkov pritom uvádzali konkrétne sumy. Štvorica pri svojej činnosti fungovala nadmieru organizovane. Takmer každý deň si popriali dobré ráno a pustili sa do „práce“.

Ich „tmeličom“ bol Kočner, ktorý pôsobil smerom k Jankovskej a ku Sklenkovi dominantne, k Bödörovi zas skôr podriadene a úslužne. Nie div! Potreboval jeho konexie na polícii a v strane Smer, najmä u vtedajšieho premiéra Roberta Fica a ministra vnútra Roberta Kaliňáka.

FOTO harmonickej zostavy Kočnera, Jankovskej, Bödöra a Sklenku v GALÉRII >>

Vianoce za 40

So Sklenkom mal Marian Koč­ner rozohratých viacero akcií. V súdnom spore o majetkový podiel v lukratívnej budove na Hviezdoslavovom námestí sa podľa ich rozhovoru priklonili na jednu zo strán. Kočnera na spor upozornil jeho advokát Andrej Šabík. „Ide o dom na rohu Hviezdoslavovho námestia a je to u Vlada. Mám nejaké návrhy, ako s tým naložiť, aby prispel Červený pes na dobrú vec,“ napísal Šabík.

Koč­ner ihneď kontaktoval s dotazmi Sklenku. O dva dni už sudcovi s radosťou oznamoval ponuku: „Vybavil som Ti Vianoce na Hviezdoslavovom námestí za 40.“ Sklenka sa dobrej správe potešil, no nevedel, pre koho vlastne rozhodnúť. „A teraz ako? Žalobe vyhovieť alebo zamietnuť?!“ pýtal sa Kočnera. „Šabík vyhráva,“ oznámil mafiánsky podnikateľ. „O.k.,“ potvrdil Sklenka.

Celá vybavovačka nabrala rýchly spád. U Šabíka Kočner zisťoval, či je depozit zložený a či môže Sklenkovi potvrdiť „40“. Následne Kočner svojmu partnerovi v talári víťazoslávne oznámil: „Depozit 40 na dom Hviezdoslavovo nám bol práve zložený.“


Kočner si svojho kumpána na súde rozmaznával. Zadovážil mu mobilný telefón, objednávku pre manželkinu firmu za „11“ a „vianočné“. Aby podporil jeho autoritu a obľúbenosť na pracovisku, nakúpil vianočné balíčky, ktoré Sklenka rozdal zamestnancom súdu. „Kedy si vezmeš Hviezdoslava? Zajtra, o. k.?“ pýtal sa ho Kočner koncom novembra 2017. Sudca súhlasil.

DOM NA HVIEZDOSLAVOVOM NÁMESTÍ Spor o túto nehnuteľnosť mal riešiť Kočner so sudcom Sklenkom.
Zdroj: JULIUS DUBRAVAY

Na treťom pojednávaní

Čo sa týka dnes už bývalej štátnej tajomníčky ministerstva spravodlivosti Moniky Jankovskej, tá, ako je známe, vybavovala pre Koč­nera súdny spor o zmenku televízie Markíza za osem miliónov na Okresnom súde Bratislava V. Sudkyňa Zuzana Maruniaková nakoniec rozhodla v Kočnerov prospech napriek tomu, že nedala skúmať pravosť zmenky.

Nebolo to však Jankovskej jediné eldorádo. V súčinnosti s Kočnerom a so Sklenkom riešili kauzu pod názvom Vodári. Súkromná spoločnosť v nej žalovala Slovenský vodohospodársky podnik a ministerstvo životného prostredia o náhradu škody za vyše 14,2 milióna eur za neuskutočnený projekt malej vodnej elektrárne. Sklenka sa viac ráz Kočnera pýtal, či sa už licitovalo o cene. Jankovská situáciu preverila a potvrdila, že to, čo bolo dohodnuté, je splnené. „Depozit?“ uisťoval sa Koč­ner. „Zloženie u Hrachovej,“ dodala Jankovská.

Hrachovou vo svojej komunikácii nazývali Jankovskej sestru, sudkyňu Krajského súdu v Bratislave Andreu Haitovú. Marian Kočner ihneď zvestoval Sklenkovi, ktorý v tom čase zastával funkciu podpredsedu okresného súdu a zodpovedal za obchodný úsek: „Vodári zložili depozit 100.“ O tom, či ide o 100 eur alebo 100-tisíc, hádam ani špekulovať netreba.

Potom už medzi sebou dohodli, že Sklenka vytýči tri pojednávania a na treťom rozhodne. Na druhý deň Kočner Sklenku definitívne informoval: „Monika mi včera odovzdala depozit vodárov.“ Situácia sa vyvinula tak, že v júni 2018 zobral súd Mariana Kočnera do väzby vo veci falšovania zmeniek. Z biznisu teda zrejme nič nebolo. Sklenka nakoniec rozhodol až o rok v prospech štátu.

Depozit zložený, vec bude vybavená

Úplne inú zložku mal na starosti Norbert Bödör. Marian Kočner sa na tohto vplyvného muža z pozadia Smeru spoliehal. Zisťoval od neho informácie z polície, posielal správy policajným funkcionárom a bol informovaný aj o vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, ktorú si podľa prokuratúry Kočner objednal.

Cez nitrianskeho mocipána sa podľa Threemy snažil aj ovplyvňovať trestné stíhania. Na Bödöra sa obrátil v decembri 2017 v súvislosti s Agrofarmou Červený Kameň neďaleko Trenčína. Pred políciou mali spočiatku ochrániť spolumajiteľku firmy, na ktorú podali jej spoločníci trestné oznámenie. „Toto ma oslovil kamoš, je to nejaká jeho rodina, asi ju chcú začať stíhať. Vie sa poďakovať do kila,“ napísal Bödörovi. Ten o pár dní reagoval slovami, že „voči tej panej sa to zastaví“, no s dôvetkom: „Ak teda platí to...“

HANBA V TALÁRI Sudca Vladimír Sklenka mal mať blízko k Marianovi Kočnerovi.
Zdroj: ARCHÍV

Podľa šifrovanej komunikácie Kočner ihneď vedel, čo má Bödör na mysli, a dá vedieť, keď „to“ bude mať v ruke. Vzápätí sa obrátil na pôvodného žiadateľa. „Vec je vybavená, treba to kilo. Hneď,“ urgoval. Ešte v ten deň dostal potvrdzujúcu odpoveď. O pár minút už dával Bödörovi zelenú. „Môžeš to spustiť. Depozit (za kamošovu tetu) zložený. Prídeš ešte zajtra alebo v piatok? Nech Ti to dám,“ pýtal sa Kočner.

Oligarcha sa rozhodol inak: „Nie, to nechaj u seba, keď sa to vyrieši.“ Podnikateľ z mafiánskych zoznamov odvtedy priebežne Norbertovi Bödörovi záležitosť ohľadom Červeného Kameňa pripomínal. Aj to, že pani zložila kauciu 100. Ten mu garantoval, že vec bude vybavená.

Z Kočnerových vyjadrení je zrejmé, že čoskoro zavetril, že za agrofarmou sa skrýva pomerne veľký niekoľkomiliónový majetok. „Teta bude požívať našu ‚ochranu‘, takže sa vieme pozrieť aj na tú celú vec,“ písal. Plánoval odvolať dvoch konateľov, ktorí boli so spolumajiteľkou v spore, a s jej pomocou uvrhnúť firmu do konkurzu. Preveroval známosti na trenčianskom súde, zisťoval informácie o spolumajiteľoch firmy i o ich právnych zástupcoch. Nakoniec, v polovici marca 2018, tri týždne po vražde Jána Kuciaka, dospel k záveru sebe vlastnému. „Moji ľudia sa v tejto situácii nechcú naťahovať s inou zložkou (miestnou). Je na to zlá doba, čo platilo pred dvomi mesiacmi, neplatí dnes. Všetci sa boja. Tak­že asi ostane jediná možnosť - vyje.ať odtiaľ majetok a potom riešiť trestné. Modus operandi ako Technopol,“ napísal svojmu zatiaľ neznámemu kontaktu.

Ficov morálny „skvost“

Moniku Jankovskú chcel Smer najskôr pretlačiť z pozície štátnej tajomníčky za členku Súdnej rady. Keď tento plán zlyhal, zrútil sa jej svet. Bytostne nenávidela svoju nadriadenú, ministerku Luciu Žitňanskú. Odrazu uzrel svetlo sveta nápad, zriadiť úrad zastupovania štátu v súdnych sporoch. A Jankovskú postaviť do jeho čela. V koalícii sa o to mal postarať Robert Fico a pripomínať mu to mal Norbert Bödör. Ten sa podľa Threemy s Jankovskou stretol u Kočnera doma.

Štátna tajomníčka mala s Koč­nerom jasnú predstavu o náplni nového úradu. „Kokos, ešte máš štátne spory? Rýchlo postúp pohľadávky. Treba vyhrať prvý stupeň. Rýchlo predať a potom štát vyhrá,“ smiala sa skutočná služobníčka ľudu Jankovská. Kočner jej kontroval: „Štát prehrá max jeden spor raz za 3 roky. Veľký. Náš.“ Jankovská myslela aj na padreho, ako Bödöra volali. „A teda dúfam, že SBS bude Bonul,“ nadhodila.

Aktuálne majú Jankovská a Sklenka pozastavený výkon funkcie sudcov. Polícia ich vyšetruje s ďalšími osobami pre podozrenia z prijímania úplatkov, zo zločinu zneužívania právomocí verejného činiteľa a zasahovania do nezávislosti súdu, ako aj z prečinu podplácania. U nich doma však doteraz nikto na dvere nezaklopal.

FOTO harmonickej zostavy Kočnera, Jankovskej, Bödöra a Sklenku v GALÉRII >>

 

Prečítajte si tiež: