Meno Iva Hricika sa v súvislosti s Mariánom Kočnerom doteraz spomenulo len okrajovo. Nedávno ho médiá spojili s predajom bytov v komplexe Urbanic v centre Bratislavy. Kontroverzný podnikateľ Kočner prišiel k objektu začiatkom roka 2017, ako ináč, za zvláštnych okolností cez svoju eseročku Správa a inkaso pohľadávok.

O vyše roka sa pre ekonomickú trestnú činnosť dostal do vyšetrovacej väzby a kompetentné orgány mu postupne zablokovali majetok. Lenže nie lukratívnu budovu na Cintorínskej ulici v Bratislave. Novým konateľom firmy Správa a inkaso pohľadávok sa začiatkom tohto roka stal Ivo Hricik, ktorému sa podarilo predať už niekoľko bytov v uvedenom komplexe. Nie je pritom vylúčené, že takto získané peniaze putovali rodine Mariána Kočnera. Samotný Hricik v tejto súvislosti stručne uviedol, že postupuje výlučne v súlade so zákonom. A basta!

Viac sa k téme vyjadrovať nechcel. Ani s odstupom času. Lenže to by možno aj mal, keďže jeho osoba nie je zaujímavá, iba čo sa aktivít v prospech Mariána Kočnera týka. Za povšimnutiahodnú možno označiť aj jeho minulosť. Podľa našich informácií ide o muža, ktoré­ho v Českej republike považovali za súčasť gangu okolo tamojšieho mafiána Radovana Krejčířa, za čo ho súdy nižších stupňov odsúdili. Momentálne Hricik ešte čaká na verdikt českého najvyššieho súdu, kde podal koncom minulého roka dovolanie.

Kočnerov kôň

V Bratislave tohto 50-ročného bývalého vojaka z povolania pozná zrejme len úzky okruh ľudí. Keď však zájdete do obce Donovaly pri Banskej Bystrici a spomeniete meno Ivo Hricik, domáci okamžite zbystria pozornosť. V tomto najmä lyžiarskom stredisku, kde sa už zopár rôčkov stretáva slovenská smotánka, ho totiž považujú za tichého, ale silného koňa Mariána Kočnera. Dozerá tam na jeho hotely či, inými slovami, na zariadenia, ktoré kedysi patrili kontroverznému podnikateľovi. Lebo dnes už oficiálne nepatria, pretože, ako je známe, postupne ich prepísal, previedol - nazvime to, ako chceme - na spriaznené firmy a osoby, nuž a popritom vraj obral štát o pár miliónov eur.

Hotely v správe: Zariadenie, ktoré na Donovaloch spájajú s Mariánom Kočnerom, má v správe firma Iva Hricika.
Hotely v správe: Zariadenie, ktoré na Donovaloch spájajú s Mariánom Kočnerom, má v správe firma Iva Hricika.
Zdroj: MATEJ KALINA

Ale reč je teraz o inom, o Ivovi Hricikovi, ktorý má vskutku dôležitú úlohu - je správcom týchto budov. Konkrétne ide o Sport Hotel a Hotel Residence, ale na starosti má aj donovalské apartmánové domy, z ktorých jeden vlastní súčasný podpredseda Národnej rady Martin Glváč. Hricik správu uvedených objektov zabezpečuje prostredníctvom firmy TOP - Správa,  s. r. o., ktorá by mala s jeho ďalšou eseročkou, M TCH, oficiálne sídliť v budove na Námestí SNP v Banskej Bystrici. Na adrese uvedenej v Obchodom registri sme však žiadnu Hricikovu spoločnosť nenašli, a to ani v podobe obyčajnej menovky na poštovej schránke. „Nie, o žiadnej takej firme som v živote nepočul, a to by som asi mal, keďže podpisujem nájomné zmluvy. A možno by som o tom mal vedieť aj vtedy, ak si našu adresu niekto uvádza v Obchodnom registri, ale neviem. A to je vôbec možné?“ čudoval sa správca budovy, kde si oficiálnu adresu uvádzajú spoločnosti Iva Hricika.

Okrem neexistujúceho sídla však v spojitosti s jednou z jeho firiem zaujme jej pozadie. Ide o eseročku M TCH, ktorá v minulosti niesla názov MOBIGEM. Založili ju v októbri 2010, pričom Ivo Hricik bol v tom čase jej konateľom. Jediným spoločníkom bola česká akciová spoločnosť s rovnomenným názvom. Práve cez túto firmu, ktorá v čase vzniku slovenskej dcéry sídlila v Opave, sa dostávame k zaujímavým osobám. Tie spojili Iva Hricika s obávaným českým mafiánom Radovanom Krejčířom.

Obávaný gang

Predsedom predstavenstva MOBIGEM-u u našich západných susedov bol v októbri 2010 Radko Nauš. Práve toho muža tamojšie médiá označili v minulosti za brata Iva Hricika. Urobili tak v súvislosti s veľkou kauzou, ktorá v Českej republike prepukla v roku 2005 a bola dôvodom úteku Radovana Krejčířa z jeho luxusnej pražskej vily na Seychely a neskôr do Juhoafrickej republiky. Tento kontroverzný podnikateľ údajne v rokoch 2002 až 2005 stál na čele gangu fungujúcom ako organizovaná zločinecká skupina. Okrem iného vraj vytunelovala štátny podnik Čepro a Krejčíř vraj v súvislosti s týmto prípadom plánoval vraždu colníka.  O čo v kauze išlo a akú úlohu v nej zohral Ivo Hricik?

Aj apartmány: Ivo Hricik sa stará o tieto objekty, z ktorých jeden vlastní podpredseda NR SR Martin Glváč.
Aj apartmány: Ivo Hricik sa stará o tieto objekty, z ktorých jeden vlastní podpredseda NR SR Martin Glváč.
Zdroj: MATEJ KALINA

Podľa českých médií Radovan Krejčíř s obchodným riaditeľom Čepra Martinom Pechanom vytvorili fiktívnu pohľadávku dvoch súk­romných firiem voči štátnej spoločnosti asi za tri miliardy korún. V rokoch 2003 a 2004 vymáhali peniaze súdnou cestou. Čepro však o tejto skutočnosti nič nevedelo, pretože obžalovaní presvedčili pracovníčku z podateľne štátnej firmy, aby súdne zásielky vedeniu zatajila. Krejčíř chcel vraj od Čepra vymáhať ďalšie dve miliardy korún. V celom prípade figurovali i falošné peniaze, ktoré údajne zhabal podplatený colník na úhradu údajného colného dlhu. Colník mal potom s peniazmi ujsť, takže zhabané peniaze by boli považované za pravé. Podľa obžaloby chcel Krejčíř neskôr dať colníka zavraždiť. Jeden z členov gangu sa však zľakol a v júni 2005 vec oznámil polícii. Krátko nato Radovan Krejčíř utiekol.

V jeho organizovanom desaťčlennom gangu boli podľa českých médií okrem iných bratia Ivo Hricik a Radko Nauš. Hricik sa mal starať o Krejčířove firmy a údajne tiež falšoval peniaze, ktoré mali byť použité v časti prípadu spojeného s colníkom. Kauza sa vliekla neuveriteľne dlho. Radovana Krejčířa napokon mestský súd a neskôr aj Vrchný súd v Prahe v marci 2018 odsúdil na súhrnný trest odňatia slobody v trvaní 15 rokov. Do toho boli zahrnuté aj skoršie verdikty za ekonomickú trestnú činnosť. Čo sa týka Iva Hricika, toho Vrchný súd v Prahe v marci 2018 odsúdil pôvodne na súhrnný trojročný trest odňatia slobody s podmienečným odkladom na päť rokov. Proti tomto rozhodnutiu však podal dovolanie na Najvyšší súd ČR, čo nám potvrdil jeho hovorca Petr Tomíček. „Pán Ivo Hricik naozaj podal dovolanie Najvyššiemu súdu ČR. Dovolanie bolo zaevidované 17. decembra 2018. Najvyšší súd zatiaľ vo veci nerozhodol,“ doplnil Tomíček.

Kto je Radovan Krejčíř?

Tento najskôr podnikateľ, dnes mafián na úteku sa podľa portálu ČT24 narodil 4. novembra 1968 v Českom Těšíně. Vyštudoval na Ekonomickej fakulte Vysokej školy banskej v Ostrave. Po skončení školy začal podnikať. Postupne sa z neho stal miliardár. Na prelome tisícročia však Krejčířa začali stíhať pre ekonomickú trestnú činnosť. V júli 2005 zmizol do zahraničia. Podarilo sa mu utiecť policajtom počas domovej prehliadky v prípade tunelovania štátnej firmy Čepro.

Krejčíř Radovan - český miliardár
Krejčíř Radovan - český miliardár
Zdroj: Blesk

Ako sa neskôr ukázalo, Krejčíř z Česka utekal po trase Černošice u Prahy - Poľsko - Ukrajina - Turecko - Spojené arabské emiráty - Seychely, pričom v úvode úteku použil na svoju prepravu bicykel. Na Seychelských ostrovoch si zriadil občianstvo a po čase tam za ním prišla aj manželka a syn. V apríli 2007 pricestoval Krejčíř pod falošnou identitou do Juhoafrickej republiky, kde ho postupne začali spájať so závažnými zločinmi. Od novembra 2013 sedí v tamojšom väzení, kde si odpykáva 35 rokov za pokus o vraždu, únos, mučenie a obchodovanie s drogami. Prípad sa týka únosu a mučenia Bhekiho Lukheleho, brata miestneho drogového dílera, ktorý údajne zmizol i s 25 kilogramami pervitínu. Krejčíř účasť na zločinoch odmieta.

V Juhoafrickej republike ho spájajú s množstvom ďalších zločinov vrátane vrážd. Česká republika sa domáha jeho vydania od roku 2007. Bezpečnostné opatrenia okolo Krejčířa vraj stoja Juhoafrickú republiku v prepočte milióny českých korún. Tamojšie úrady ich museli prijať v súvislosti s jeho pokusmi o útek z väznice. V Českej republike Krejčířa súdili za pokus o vytunelovanie štátneho podniku Čepro a prípravu vraždy colníka, za čo, ako sme už spomínali, dostal súhrnný 15-ročný trest. Ešte predtým totiž padli právoplatné rozsudky za podvody s akciami Teplární Otrokovice, vytunelovanie firmy Technology Leasing a daňový únik firmy M5.