Zbývalého zápasníka a syna majiteľa najvplyvnejšej esbéesky Norberta Bödöra sa stáva jedna z hlavných postáv okolo Mariana Kočnera. Medializovaná komunikácia medzi nimi poukazuje na to, že mali vplyv na prokuratúru, políciu, ale aj lídra Smeru Roberta Fica. O ich prepojení a vzájomnej komunikácii čo-to naznačujú aj pred vyše rokom nafotené zaparkované autá spomínaných pánov pred nitrianskym hotelom Zlatý kľúčik.

Kto ťahal za nitky?

Kontroverzný podnikateľ, ktorý obýval s manželkou luxusnú vilu na Kolibe a od júna 2018 je za mrežami, sa rád prezentoval ako človek, ktorý pozná všetkých dôležitých ľudí. Spolupráca s Koč­nerom obvineným z objednávky vraždy dnes asi nikomu na sympatiách nepridáva.  Kamoš - aj takto Koč­ner v mailovej komunikácii oslovoval nitrianskeho podnikateľa. Ich vzťah bol natoľko blízky, že si Kočner dokonca podľa policajných zdrojov pýtal údaje o Kuciakovi priamo od Bödöra. „Je zrejmé, že Norbert Bödör viackrát zabezpečoval pre Kočnera lustrácie v policajných evidenciách,“ píšu podľa Denníka N v úradnom zázname policajti. Bödör odmieta, že by mal niečo s vraždou Jána Kuciaka, nepriznal sa ani k lustrovaniu novinárov. Prípad stále ešte vyšetruje inšpekcia ministerstva vnútra.

Kontroverzný: Marian Kočner sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe pre kauzu zmenky televízie Markíza. Jeho meno sa spomína aj v súvislosti  s objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Kontroverzný: Marian Kočner sa nachádza vo vyšetrovacej väzbe pre kauzu zmenky televízie Markíza. Jeho meno sa spomína aj v súvislosti s objednávateľkou vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej.
Zdroj: Archív

Pre koho títo páni sledovali novinárov, dosiaľ nie je úplne jasné. Kočner mal síce maniere mafiánskeho bosa, no zjavne bol len poskok, ktorého ovládajú vplyvnejší ľudia. Vplyv nitrianskeho klanu Bödörovcov sa zas ukazuje vo svetle, ktorého dôsledky si ani dnes ešte nevieme domyslieť. Roky podnikajú na Slovensku, majú kontakty na politické a policajné špičky, no bežnému človeku meno tejto rodinnej firmy až dosiaľ veľa nehovorilo. Cielene sa totiž vyhýbali akejkoľvek medializácii. A hoci aj nebohý Ján Kuciak mapoval personálne prepojené firmy, ktoré získavali dotácie a štátne zákazky za milióny eur, pričom poukázal na vplyvnú nitriansku skupinu, až teraz vychádzajú na povrch informácie o ich skutočnom vplyve na políciu, prokuratúru a súdy.

Ficovi kamoši?

Bez priameho vzťahu na politické špičky by tento úspech zjavne nedosiahli. Na ich vzťah s lídrom Smeru Robertom Ficom poukázal ešte pred rokmi ako prvý práve týždenník PLUS 7 DNÍ. Šéf Bonulu a Norbertov otec Miroslav sa k ich stretnutiu pred rokom vyjadril pre Hospodárske noviny: „Pozýval som viacerých politikov, myslím vtedajšiu koalíciu. Neprišli, a tak sme dostali nápad, že pozveme opozíciu. Robert Fico bol vtedy líder opozičnej strany. Prišiel aj s dvoma poslancami, pozrel si našu firmu. A urobil si obraz o tom, že SBS nie sú len výpalníci či strážnici s pelendrekmi, ale že esbéesky robia vysokozodpovednú, náročnú a vôbec nie jednoduchú prácu. Spýtam sa takto - koho z verejne činných osôb zavoláte opakovane, aby pozdravil vašich zamestnancov na novoročnom večierku?“

Kto koho naozaj vyhľadal, sa asi nedozvieme, podľa ľudí blízkych Smeru mohol byť kontaktom medzi Ficom a nitrianskym oligarchom napríklad aj Miroslav Výboh. Ale tiež viacerí z nitrianskych podnikateľov a zo smeráckych politikov ako trebárs jeho osobný priateľ Ľubomír Jahnátek. Samotný Miroslav Bödör na otázku, ktorých politikov okrem Fica ešte pozná, priznal, že v regióne, v ktorom žije a pracuje, všetkých. „Ak sa pýtate na Glendu a Richtera, tak aj ich.“ Pozná sa aj s Kaliňákom, no s Ficom si vraj netyká. S tým si je podľa našich informácií bližší práve jeho syn Norbert.

Líder Smeru: Robert Fico predniesol špeciálnu reč pre zamestnancov Bonulu na súkromnej firemnej
akcii v Nitre.
Líder Smeru: Robert Fico predniesol špeciálnu reč pre zamestnancov Bonulu na súkromnej firemnej akcii v Nitre.
Zdroj: Archív

Po tom, ako líder Smeru Robert Fico predniesol špeciálnu reč pre zamestnancov Bonulu na súkromnej firemnej akcii v Nitre, začala esbéeska na zákazkách štátu zarábať desiatky miliónov eur. Opakovane síce čelila kritike, že mnohé štátne zákazky získavala nečestne a úspechy firmy Bonul v štátnych tendroch sa často pripisovali známostiam na vysokých miestach. Neotriasli nimi ani pikantérie o poľovačkách majiteľa firmy Miroslava Bödöra so svojím dlhoročným priateľom vtedy ešte ministrom Jahnátkom. Koho by už potom prekvapilo, že súkromná esbéeska Bonul v minulosti strážila volebnú centrálu vládnej strany Smer?

Expremiér si roky zjavne rozumie nielen s Norbertom, ale aj s Marianom. Pri stretnutí Fica a mladého Bödöra zrejme nezohral Kočner žiadnu úlohu, fakt je, že skúsený politik a Kočner sa už v tom čase osobne poznali. Kočner sa pre PLUS 7 DNÍ priznal, že s Ficom si potykal pred rokmi na Donovaloch. Ten bol dokonca jeho priamym susedom v Bonaparte. Keď sme sa Kočnera pred rokmi pýtali, či by premiérovi nepomohol zo šlamastiky a neprenajal mu svoj byt, aby to pri sťahovaní od Bašternáka nemal ďaleko, zareagoval pobavene:. „To je z blata do kaluže… Ja som nielen daňový podvodník, aspoň podľa kváziekonóma Rajtára, ale aj mafián, podľa neexistujúceho zoznamu, čo potvrdil Spišiak.“

Pár dní pred vraždou Kuciaka

Štvorhviezdičkový hotel Zlatý kľúčik sa už roky teší nielen záujmu médií, zabávať a inkognito stretávať sa sem chodili predovšetkým ľudia zo Smeru. Od roku 2011 bol v Bonule takmer varený-pečený Robert Fico, v roku 2016 tam oslavoval poslanec za Smer Jozef Valocký a na jeho oslave sa zúčastnil aj vtedy ešte policajný prezident Tibor Gašpar.  Hotel pod Zoborom sa spája s nitrianskym klanom minimálne odvtedy, čo si Norbert Bödör pred rokmi uplatnil naň záložné právo. Práve Ján Kuciak z notárskeho registra záložných práv zistil, že Bödör mal na hotel záložné právo za viac ako milión eur. V archíve PLUS 7 DNÍ sme našli fotky, na ktorých vidno, ako pár dní pred vraždou Kuciaka parkuje vládne auto práve pred spomínaným hotelom. S kým sa v ňom Fico stretol, sme sa napriek položeným otázkam nedozvedeli. „Predseda vlády sa tak ako každý rok zúčastnil na spoločenskej akcii firmy Bonul, ktorá je najväčším zamestnávateľom v regióne. Na podujatí, ktoré bolo v Divadle Andreja Bagara v Nitre, ocenil ústretový prístup tejto spoločnosti k zvýšeniu príplatkov za prácu v noci, a to napriek tomu, že podstatná časť jej činnosti sa vykonáva práve v noci,“ znela vtedy odpoveď z tlačového odboru Úradu vlády. Po vražde Jána Kuciaka zas aktuality.sk zachytili pred neslávne známym hotelom zaparkované biele Bentley Mariana Kočnera. V tom istom čase parkovalo podľa portálu aktuality.sk pred hotelom aj Audi Q7, ktoré patrí bezpečnostnej firme Bonul. „Po­dľa očitého svedka doň nastupoval jej majiteľ Miroslav Bödör,“ píše portál.

Vypovedal na polícii

A hoci nič nenasvedčuje tomu, že by sa vražda Jána Kuciaka a jeho snúbenice spájala s Bonulom, fakt je, že bývalý zápasník Norbert Bödör bol už v súvislosti s vraždou vypovedať na polícii. Prihlásil sa dobrovoľne, malo to však chybičku krásy. Kukláči Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) totiž plánovali akciu na jeho zadržanie. NAKA ho totiž chcela vypočuť pre údajné podozrenie zo spolupráce pri sledovaní novinárov. Policajtov prekvapilo, ako je možné, že mal o svojom plánovanom zadržaní presné informácie. Rozhorčený zostal aj policajný šéf Milan Lučanský, ktorý sa dokonca domnieval, že ho chce niekto takto diskreditovať. Kto a prečo informáciu vyniesol, objasnené nie je. Pravda je, že dodnes u Norberta polícia domovú prehliadku nevykonala. Vraj na to nedostala povolenie.

Bonul: Je najznámejšia súkromná SBS na Slovensku. Oficiálne patrí Miroslavovi Bödörovi, neoficiálne vraj v jej pozadí stojí jeho syn.
Bonul: Je najznámejšia súkromná SBS na Slovensku. Oficiálne patrí Miroslavovi Bödörovi, neoficiálne vraj v jej pozadí stojí jeho syn.
Zdroj: Plus 7 Dní

Kočnerove politické ambície

Okrem konexií na tých správnych miestach vyšlo zo zverejnenej komunikácie najavo, že Kočner mal politické ambície. Bol vraj ochotný pomáhať Robertovi Ficovi, aby sa strana Smer udržala pri moci, a to aj za vlastné peniaze. V medializovanej komunikácii vraj napísal, že „vlekár nemôže ísť do ďalších volieb“. Koho tým myslel, hádam netreba vysvetľovať. Po vražde novinára Jána Kuciaka mal zrejme obavy o budúcnosť Smeru, aj preto začal mať vlastné politické ambície so stranou Cieľ, ktorú pripravoval, a pomáhal mu práve Norbert Bödör. Podpisy mu mala zbierať aj Alena Zsuzsová. Uniknutú komunikáciu na sociálnej sieti komentoval i predseda Smeru Robert Fico. Ten ju označil za chabý pokus prekryť informácie o drogových skúsenostiach predsedu Progresívneho Slovenska Michala Trubana. Ficov koaličný partner Béla Bugár má na to úplne iný názor. Šéf Mosta-Híd ju považuje za vážne čítanie a tvrdí, že orgány činné v trestnom konaní to musia čím skôr rozmotať. „Fico tomuto človeku dovolil, aby dosadil svojho de facto švagra Tibora Gašpara za policajného prezidenta. Fico umožnil človeku, ktorý zabezpečoval diskreditáciu opozičných lídrov, aby si sprivatizoval políciu,“ komentoval aktuálnu tému líder Obyčajných ľudí Igor Matovič. „Fico chodil na večierky firmy, ktorú nafutroval zo štátnych peňazí. Bödör sa teraz chváli po Nitre, že jeho majetok má 250 miliónov,“nešetrí podnikateľa Matovič a dodal: „Ak chceme prepojenie medzi Smerom a Kočnerom, kde viac by sme ho mali hľadať? Fico bol tomuto človeku štyrikrát na vianočnom večierku.“

Bödörovi priatelia

O kamarátšaftoch oficiálneho majiteľa Bonulu Miroslava Bödöra a o jeho obrovskom vplyve v strane Smer vypovedala aj bývalá smeráčka Renáta Kolenčíková. Spomínala styky rodiny Bödörovcov s ministrom Richterom a ako Miroslav ovláda celá nitriansku vetvu strany Smer. Bödör starší nepopiera, že je vzdialenou rodinou bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara. „Staré mamy z mojej strany a zo strany Gašparovej manželky boli sestry. Áno, sme teda dosť vzdialená rodina. Toho človeka však bez ohľadu na to uznávam aj profesijne, aj ľudsky. Nemám sa za čo hanbiť a myslím, že ani on sa nehanbí za mňa,“ povedal pred rokom. V čase, keď Tibor Gašpar ešte nebol policajným prezidentom, ale podnikal, sídlila jeho firma v budove, ktorá patrí Norbertovi Bödörovi. V súčasnosti v nej pôsobí Gašparov syn Peter. Dlhodobou zamestnankyňou šéfa Bonulu je Blanka Michalčíková, manželka krajského policajného riaditeľa Miroslava Michalčíka. S Jahnátkom sa podľa vlastných slov pozná od roku 1974. „On bol predseda toho istého poľovníckeho združenia, ktorého som bol ja podpredsedom. Tak ako jeho poznám mnoho ľudí, ktorí boli či sú v politike. V regióne, v ktorom žijem a pracujem, poznám všetkých politikov. Ak sa pýtate na Glendu a Richtera, tak aj ich,“priznal farbu starý pán.

Blízko k Bödörovi má i bývalý Ruskov politik Robert Nemcsics, ktorého sme našli v družnej debate s oficiálnym majiteľom Miroslavom. Nemcsicsovo meno figuruje v štyroch eseročkách. V prípade bývalého ministra hospodárstva je zaujímavé jeho prepojenie na štát. Okrem iného je od roku 2011 vedúcim jej organizačnej zložky spoločnosti Bratislava-Schwechat Pipeline GmbH.  V založenej spoločnosti má slovenský prepravca ropy akciovka Transpetrol podiel 74 percent a rakúska spoločnosť ÖMV 26 percent. Nuž, a akcionárom spoločnosti Transpetrol je zas Slovenská republika zastúpená ministerstvom hospodárstva. Ako nedávno upozornila poslankyňa Remišová, spoločnosť Bonul získala od Transpetrolu za posledné roky zákazky v sume asi 20 miliónov eur.

Mohlo by vás zaujímať: