Spánok Mariána Kočnera obvineného z niekoľkých skutkov neprerušujú len myšlienky na údajne odpočúvanú výsluchovú miestnosť v leopoldovskej väznici, ale zrejme i nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu SR. Táto významná inštitúcia totiž podnikateľovi spájanému s podsvetím svojím verdiktom poriadne zavarila v ďalšom, menej známom zmenkovom prípade. Ide v ňom o vyše 1,3 milióna eur. Túto sumu jedna z Kočnerových firiem žiada vyplatiť od inej súkromnej spoločnosti. Nuž a zatiaľ čo pred pár rokmi súdy nižších stupňov kontroverznému podnikateľovi až expresne rýchlo vyhoveli, Najvyšší súd mu teraz urobil škrt cez rozpočet. Kauzu vrátil na začiatok.

Miestnosť 4

Len aby bolo jasné, reč nie je o zmenkách televízie Markíza, za ktoré sedí Marián Kočner už vyše roka vo vyšetrovacej väzbe. Pred pár dňami sa síce opäť pýtal na slobodu, svoju žiadosť však prekvapujúco stiahol. Prečo tak urobil, nám jeden z jeho advokátov, Michal Mandzák, vysvetlil slovami, že „Marián Kočner netrvá na svojej žiadosti o prepustenie z väzby z toho dôvodu, že existuje dôvodné podozrenie až presvedčenie o monitorovaní jeho komunikácie s obhajcami, preto sa nemôže riadne pripravovať na výsluch“.

Advokát v tejto súvislosti opätovne zdôraznil, že počas návštev klienta, teda Mariána Kočnera, im sústavne prideľujú výsluchovú miestnosť číslo 4. „Tá je nepretržite vyhradená len pre Mariána Kočnera, z čoho usudzujeme, že je monitorovaná. Len na ilustráciu uvádzame, že vo väznici v Leopoldove sa priemerne nachádza 250 obvinených vo väzbe a 11 výsluchových miestností vrátane tej číslo 4. Ide o bezprecedentný postup v slovenskom väzenstve,“zdôrazňuje Michal Mandzák. Upozorňuje zároveň, že ak nedôjde k náprave, podajú Kočnerovi advokáti sťažnosť na Európsku komisiu pre porušovanie práva Európskej únie, „a to konkrétne smernice o práve na prístup k obhajcovi v trestnom konaní, ktoré garantuje právo na dôvernú komunikáciu obvineného vo väzbe s jeho obhajcom“, vysvetľuje advokát. 

Stará kauza

Nateraz Marián Kočner zostáva, aj z vlastného uváženia, stále vo väzbe, kde bude okrem iného dumať, ako ďalej. A to nielen v prípade zmeniek televízie Markíza či v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Vrásky na čele mu najnovšie spôsobuje aj vec, ktorej prvá kapitola sa mala začať písať ešte v októbri 2005. Dnes sa ňou zaoberajú súdy všetkých stupňov, no a od konca minuloročného marca i vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry.

Na prípad už vlani na jeseň upozornil Denník N, ktorý zistil, že Kočnera preverujú v ďalšom prípade falšovania zmeniek. Poškodenou stranou je spoločnosť Sprint-Press, ktorá vlastní v historickom centre Bratislavy budovu a pre spor s kontroverzným podnikateľom jej hrozí exekúcia za 1,35 milióna eur.

Na začiatku kauzy mala byť pôžička vo výške desať miliónov korún, zhruba 330-tisíc eur. Tú si od Kočneroveho známeho Emila Sisáka, ktorý figuruje vo viacerých kauzách, údajne v októbri 2005 zobral Ján Hybáček, vtedajší konateľ Sprint-Pressu. Polícia vyšetruje, že už táto zmluva vraj bola falošná. Nasledovali však ďalšie dokumenty z rokov 2005 a 2006. Išlo o dohodu o vyplňovacom práve k biankozmenke, vyhlásenie o uznaní dlhu či vlastná zmenka Sprint-Pressu pre Sisáka.

Všetky tieto dokumenty podľa Denníka N prišli v marci 2014 na Okresný súd Bratislava 5 ako zmenková žaloba proti Sprint-Pressu. Nepodal ju však Sisák, pretože ten svoju údajnú pohľadávku voči Hybáčkovi postúpil na inú spoločnosť. Bola ňou firma International Investment Development Holding patriaca do rodinného port­fólia Mariána Kočnera. Súd krátko nato, presnejšie 22. júla 2014, vydal zmenkový platobný rozkaz, na základe ktorého mala spoločnosť Sprint-Press zaplatiť Kočnerovi 1,35 milióna eur. Ten istý súd vzápätí zamietol námietku Sprint-Pressu proti rozkazu. Rovnako postupoval krajský súd.

Lukratívny objekt: Firma Sprint-Press, od ktorej žiada Kočnerova spoločnosť vyše 1,35 milióna eur, by mohla prísť o budovu v historickom centre Bratislavy, v lokalite, kde sídlia viaceré zahraničné veľvyslanectvá.
Lukratívny objekt: Firma Sprint-Press, od ktorej žiada Kočnerova spoločnosť vyše 1,35 milióna eur, by mohla prísť o budovu v historickom centre Bratislavy, v lokalite, kde sídlia viaceré zahraničné veľvyslanectvá.
Zdroj: Archív

Právo na zastupovanie

Do sporu v mene firmy Sprint-Press postupne vstúpila advokátska kancelária Jána Čarnogurského mladšieho. Na zastupovanie ju splnomocnila jediná zamestnankyňa Sprint-Pressu, ktorá tak urobila preto, že konateľ Ján Hybáček umrel. Je pritom zaujímavé, že práve vtedy sa rozhodli údajní dĺžníci uplatniť si zmenku. Okresný aj krajský súd však rozhodli, že pracovníčka nebola oprávnená advokátsku kanceláriu najať. Podľa ich názoru to môže urobiť len konateľ spoločnosti. Lenže ten, ako sme už spomenuli, bol po smrti.

To však súdom neprekážalo. Nielenže neuznali zastupovanie firmy Sprint-Press advokátskou kanceláriou Jána Čarnogurského, ale z uvedeného dôvodu jej ani nezasielali žiadne materiály či rozhodnutia súvisiace so sporom! Na druhej strane neuznali ani dokumenty doručované na súd advokátskou kanceláriou v mene svojho klienta. Taký bol napríklad odborný posudok preukazujúci skutočnosť, že žiadna pohľadávka Emila Sisáka voči Jánovi Hybáčkovi nemohla existovať, keďže ten nič nepodpísal. Nuž a napokon súdy spoločnosti Sprint-Press neumožnili ani vybrať si zastupovanie ex offo. 

Z uvedeného dôvodu podala advokátska kancelára Jána Čarnogurského mimoriadne dovolanie na Najvyšší súd SR, ktorý vydal predbežné opatrenie. Na jeho základe spoločnosť Sprint-Press nemusí Kočnerovej firme do skončenia sporu platiť nič z 1,35 milióna eur,  no a pred pár dňami vydal ďalšie dôležité rozhodnutie. „V predmetnej veci Najvyšší súd SR rozhodol o platnosti zastupovania žalovanej spoločnosti,“ dala nám vedieť hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová. Znamená to, že spor sa vracia na okresný súd, kde môže práva spoločnosti Sprint-Press oficiálne hájiť advokátska kancelária Jána Čarnogurského. Nuž a tá bude zrejme žiadať, aby vo veci prebehlo dokazovanie. Nateraz sa však k záležitosti vyjadrovať nechce, lebo klient ju nezbavil mlčanlivosti. Známe nie sú ani podrobnosti z rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorý podľa hovorkyne svoj verdikt písomne ešte nevypracoval. Až potom bude možné poskytnúť bližšie informácie.

Čo sa týka policajného vyšetrovania tejto kauzy, „vecou sa zaoberá finančná polícia na základe trestného oznámenia. Vec je v štádiu po vznesení obvinenia, pričom je stíhaná jedna fyzická osoba pre obzvlášť závažný zločin falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov. Vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné bližšie sa k veci vyjadrovať,“informoval policajný hovorca Michal Slivka.