Zoznam sa nám veru utešene rozrastá. Lebo nie jeden zástupca Ľudovej strany Naše Slovensko v parlamente, ale hneď niekoľko členov tohto poslaneckého klubu považuje zbraň za svoju prirodzenú výbavu. Chlapci od Mariana Kotlebu vrátane jeho samotného sa dokonca veľmi čudujú, prečo sa všetci ostatní čudujú, že sú ozbrojení.

Veď v uliciach našich miest a obcí číha nebezpečenstvo na každom kroku a skutočne sa dá ťažko odhadnúť, spoza ktorého rohu na vás vyskočí neprispôsobivý občan, feťák či nejaký ten aktivista. Nuž, a čo potom?!

A počuli tiež, že na Slovensku sú aj zločinci, dokonca v parlamente. „Zbrane máme na ochranu svojej osoby, ako i ochranu svojich rodín,“ s pokojom Angličana reagoval poslanec za Ľudovú stranu Naše Slovensko Milan Uhrík na otázky o ich výzbroji. Hoci kotlebovci vyvolali veľký rozruch, fakt je, že nie sú prví a hádam nebudú ani poslední, kto sa do parlamentu vybral ako pištoľník z divokého západu.

Veď ozbrojení do Národnej rady v minulosti chodili aj takí vážení poslanci ako Anna Belousovová, Diana Dubovská, Ján Slota či Víťazoslav Moric.

Zbrane v trezore

Diskusiu o zbraniach na pôde Národnej rady spustil pred pár dňami Peter Krupa, jeden zo štrnástich poslancov Kotlebovej Ľudovej strany Naše Slovensko. Do budovy Národnej rady prišiel ozbrojený v deň, keď sa v parlamente rozdeľovali jednotlivé posty. Ochranke ju odovzdal poslušne a dobrovoľne ešte pred tým, ako sa podrobil kontrole.

Zbraň potom uložili do trezoru. V šoku z udalosti nezostali iba blízko stojace osoby, lebo čosi také sa naozaj často nevidí, ale i samotný pán poslanec. Okamžite sa totiž na neho vrhli zvedavci z médií. Vyplašený Krupa sa nezmohol na jediné slovo.

Až deň po udalosti vytlačil zo seba vyjadrenie, ktoré však viac pobavilo, ako vysvetlilo. Na otázku televízie Markíza, prečo nosí zbraň, placho odvetil, že „no tak, lebo som išiel po ceste a potrebujem ju“. A dodal, že sa tak trošku cíti ohrozený.

Stranícky šéf Marian Kotleba podržal Krupu s tým, že držiteľom zbrane aj zbrojného preukazu sa stal legálne. Pri vstupe do parlamentu ju slušne odovzdáva policajtom tak, ako káže zákon, a pri odchode si ju zase slušne pýta.

„Nerozumiem, prečo robíte zo zákonnej záležitosti škandál, že z toho robíte taký problém.“ Kotleba priznal, že aj on je vlastníkom zbrane. Žoviálne pritom porozprával, že najlepšej slovenskej, lebo preferuje výrobky istého domáceho výrobcu, čím vlastne spája príjemné s užitočným.

Rovnako ďalší členovia poslaneckého klubu Ján Keckés a Milan Uhrík. „Ja mám zbraň, lebo sa bojím. Vyrastal som vo štvrti, kde bolo veľa Cigánov a mal som zlé skúsenosti,“ zdôvodnil posledne menovaný poslanec vlastníctvo zbrane. Čo dodať.

Vedenie Ľudovej strany Naše Slovensko zároveň ubezpečilo, že viac ako polovica členov klubu zbraň isto nevlastní. Kotleba vylúčil, že pištole by boli akýmsi sponzorským darom spomenutého výrobcu. Všetci si ich čestne kúpili.

Aj iní

Zbrane kotlebovcov sa teda stali zatiaľ najhorúcejšou témou nového volebného obdobia. Objektívne však treba priznať, že do pozornosti sa dostali najmä preto, že sú považovaní za extrémistov a budú pod drobnohľadom. Akosi sa však zabudlo na to, že fungovanie strany niekto povolil, a hádam netreba pripomínať, že to bolo ministerstvo vnútra.

A rovnako museli zákonné podmienky splniť všetci členovia Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorí nosia do parlamentu pištole. Lebo, ako trefne poznamenali, robia tak legálne. Ak sa aj teraz ukázalo, že niektorí sa v minulosti prezentovali skutočne prazvláštnymi či rovno nebezpečnými vyjadreniami na sociálnych sieťach, je otázka na políciu, ako ich vôbec mohla vyhodnotiť za vhodných na držanie zbrane.

Na to, že nosia zbrane, sa, paradoxne, prišlo len vďaka tomu, že sa k tomu sami priznali. Vôbec však nemožno vylúčiť, že nie sú jediní, ktorí chodia do Národnej rady ozbrojení. Už v minulosti boli totiž známe prípady poslancov otvorene sa hlásiacich k noseniu zbrane. Aj do parlamentu.

Patril medzi nich Ján Slota, Víťazoslav Moric, Anna Belousovová či Diana Dubovská, ktorá mala revolver uložený pekne v kabelke medzi pudrenkou a rúžom. A pištoľníci vraj sedeli aj v zákonodarnom zbore, ktorý činnosť ukončil nedávno.

Spomenul to líder OĽaNO Igor Matovič. Ich mená odmietol konkretizovať. Prezradil len to, že šlo o predstaviteľov strany Smer a Most- -Híd, čo zas nie je také prekvapujúce, lebo v týchto kluboch sedelo niekoľko držiteľov zbrojného preukazu.

Dohovoria im

Samozrejme, aktuálne sa už k noseniu zbrane nikto dobrovoľne neprihlási a verejnosť na to nemá ako prísť, keďže poslanci vchádzajú do Národnej rady bez kontroly. Zarážajúce v tejto súvislosti je, že sprísneniu bezpečnostných opatrení, napríklad v podobe osobných prehliadok, sa poslanci bránia.

Rétoriku zjemnil aj nový šéf Národnej rady Andrej Danko, ktorý chce poslancom Mariana Kotlebu najskôr dohovoriť, aby zbrane nenosili, a až keď to nezaberie, uvažoval by o sprísnených bezpečnostných opatreniach. To by nás však podľa neho zaradilo medzi africké parlamenty.

Proti kontrole je i minister vnútra Robert Kaliňák, ktorý síce považuje za nevhodné, aby poslanci nosili zbrane do parlamentu, na druhej strane si myslí, že „zavádzať ochranné rámy pre poslancov je naozaj mimo reality“. Ktovie prečo.