Tip na článok

Koho poslúcha premiér Fico a ešte mu za to aj platí?

Premiér Robert Fico má desiatky poradcov. Koľko ich služby stoja, je tajné, hoci sú platení z peňazí daňových poplatníkov

Galéria k článku (4 fotografie )
Nová posila: Tlačový odbor Úradu vlády v novembri posilnil Marián Bednár, ktorý je manželom bývalej političky Zuzany Martinákovej.
Bývalý minister: Stanislav Becík v prvej vláde Roberta Fica šéfoval rezortu pôdohospodárstva vo farbách HZDS. Dnes je členom poradného zboru premiéra.
Bývalý novinár Michal Hlaváč: Pred voľbami bol v tíme Radoslava Procházku, dnes pracuje pre Fica.

V ľudových rozprávkach ich mal kráľ spravidla troch. Bezhranične sa na nich spoliehal, hoci poniektorým sa veriť nedalo. Traja radcovia. Nad panovníkom mali značnú moc a dukáty sa im do vreciek len tak sypali. V inej podobe fungujú aj dnes.

Silná dvojka: Premiér Robert Fico a jeho dvaja silní muži. Vodca mediálneho tímu Erik Tomáš, vpravo, a šéf zboru poradcov Vladimír Faič.
Silná dvojka: Premiér Robert Fico a jeho dvaja silní muži. Vodca mediálneho tímu Erik Tomáš, vpravo, a šéf zboru poradcov Vladimír Faič.
TASR

Silná dvojka: Erik Tomáš stojí po Ficovom boku už niekoľko rokov. Foto: TASR

Volajú sa poradcovia a svojimi radami zásobujú aj najvyšších štátnych predstaviteľov. Majstrom v tejto oblasti sa stal predseda vlády Robert Fico, ktorý je obklopený toľkými odborníkmi, že na ich spočítanie si človek musí aj cudzie prsty požičať. Podľa našich výpočtov ich má vyše dvadsať. Vzhľadom na fakt, že pán premiér rád rieši veci vlastnou hlavou, je to naozaj zaujímavé číslo, navyše, ak Úrad vlády odmieta prezradiť, koľko múdre rady zástupu poradcov vlastne stoja.

Tvoriaci sa tím

Do pozornosti sa dostali pred pár týždňami, keď vysvitlo, že Robert Fico bude rozširovať svoj mediálny tím. Najskôr sa k premiérovi po pár mesiacoch strávených na ministerstve školstva bez výsledkov vrátil „mediálny guru“ Erik Tomáš, ktorý vraj svojimi schopnosťami už stihol rozvrátiť vzťahy s druhou najsilnejšou koaličnou Slovenskou národnou stranou.

Nová posila: Tlačový odbor Úradu vlády v novembri posilnil Marián Bednár, ktorý je manželom bývalej političky Zuzany Martinákovej.
Nová posila: Tlačový odbor Úradu vlády v novembri posilnil Marián Bednár, ktorý je manželom bývalej političky Zuzany Martinákovej.
ARCHÍV

Nová posila: Tlačový odbor Úradu vlády v novembri posilnil Marián Bednár, ktorý je manželom bývalej političky Zuzany Martinákovej. Foto: Archív

Od 1. novembra Úrad vlády SR zamestnáva ďalších špecialistov na komunikáciu. Sú nimi bývalí novinári Marián Bednár a Michal Hlaváč. Prvý menovaný predtým pôsobil v blízkosti pravicového primátora Bratislavy Iva Nesrovnala, druhý zastrešoval predvolenú kampaň strany Sieť, pohyboval sa v blízkosti jej bývalého šéfa Radoslava Procházku a pomerne ostro sa vyhradzoval voči politike Roberta Fica.

Výpočet premiérových nových poradcov sa však týmto nekončí. V najbližšom čase by mal totiž pribudnúť ešte minimálne jeden. V médiách sa spomína Martin Lengyel, ktorý v minulosti pôsobil ako pravá ruka expremiéra Mikuláša Dzurindu. „Je to tak, ako naposledy hovoril pán Tomáš. Oni debatujú s niekoľkými ľuďmi, ale ja nie som členom tohto tímu. A keby som bol, dám to určite vedieť,“ komentoval informácie ohľadom svojej osoby samotný Lengyel.

V kuloároch sa vraj šepká aj o ďalšom pomerne známom mene. Ide o Romana Liptáka, bývalého programového riaditeľa Slovenskej televízie, ktorý pôsobil vo volebnom tíme súčasného českého prezidenta Miloša Zemana. „Všetkých pánov, ktorí boli v tejto súvislosti medializovaní, poznám, v neformálnom kontakte s nimi som, ale zatiaľ sú moje hlavné aktivity v Prahe,“ komentoval Roman Lipták bez bližších podrobností.

Potrebuje ich

Posilňovanie mediálneho tímu predsedu vlády možno podľa odborníka v oblasti politického marketingu Michala Novotu vnímať ako pokus zaviesť pre premiéra profesionálnu permanentnú kampaň, ktorá sa nekončí dňom volieb, ale pri obhajovaní jeho stanovísk a rozhodnutí pokračuje až do ďalšej riadnej volebnej kampane.

„Tiež to vnímam ako rýchlu záplatu na niekoľko nie práve šťastných premiérových vyjadrení,“ vysvetľuje Michal Novota možné dôvody posilňovania mediálneho tímu Roberta Fica. Zdôrazňuje pritom, že každý vrcholový politik, ak chce smerom k občanom a voličom komunikovať uveriteľne, konzistentne a zrozumiteľne, takýto tím potrebuje. „Ak rieši vládnu agendu a problémy rezortov, nemá čas selektovať informácie a reagovať na prípadné protiútoky úplne sám,“ tvrdí Novota. Podľa neho sa mediálny tím pokúsi nájsť spôsob, ako predsedu vlády oslobodiť z roly darebáka, kam sa dostal vlastným nešikovným komunikovaním niektorých káuz, napríklad bytu v Bonaparte.

„Pomôže mu nájsť iné témy, kde môže zohrať pozitívnu alebo neutrálnu rolu a prebiť tie negatívne. Postará sa zrejme aj o menej emocionálnu komunikáciu smerom k opozícii, prípadne k citlivým témam, ako je utečenecká kríza. Predpokladám, že sa zameria aj na používanie niektorých nových nástrojov a uvidíme viac odkrývania súkromia a človečiny u pána predsedu vlády,“ dodáva konzultant. A trafil klinec po hlavičke - premiér tento víkend vyhodil na Facebooku fotku so psom Lerrym a s knihou v ruke. Klasická víkendová pohodička.

Cenu nepovedia

Najímanie mediálnych odborníkov pre premiéra je teda, zdá sa, možno v poriadku. Lenže takíto špecialisti, povedzme si na rovinu, nie sú práve lacný špás. Ich honoráre sa zvyknú pohybovať v tisíckach eur. Koľko teda zaplatí Úrad vlády SR z našich vreciek pánom Bednárovi a Hlaváčovi? Nevedno, pretože ich cenu prezradiť odmieta. Lebo vraj nemôže.

„Na základe aktuálne platnej legislatívy nie je možné zverejniť platové náležitosti zamestnancov, ktorí nie sú riadiacimi pracovníkmi,“ dozvedeli sme sa z Úradu vlády. A keďže medzi takých patrí aj Marián Bednár a Michal Hlaváč, ktorí k 1. novembru 2016 nastúpili na Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR, výška ich mesačného príjmu zostáva utajená.

To však Michal Novota vníma ako problém. Myslí si totiž, že Úrad vlády by mal vysvetliť, z akých peňazí a koľko týmto odborníkom platí. „Pomáha to v transparentnosti. Ak politicky akceptujeme, že premiér má na takéto služby právo, rovnako ich má prezident či ďalší ústavní činitelia a politické strany, ktoré dostávajú financie z verejných zdrojov, mal by vedieť vysvetliť ich výšku aj účel použitia.“ Zdôrazňuje pritom, že pozor treba dať aj na to, aby mediálni poradcovia premiéra neprekročili pomyselnú čiaru toho, kde sa končí ich služba pre Úrad vlády a kde sa začína pre politickú stranu.

A tam by ich cesta rozhodne viesť nemala, pretože, ako sme sa dozvedeli, Smer sa na financovaní Bednára a Hlaváča žiadnym spôsobom nepodieľa, čo nám potvrdila stranícka hovorkyňa Ľubica Končalová.

Zbor poradcov

Bobríka mlčanlivosti Úrad vlády SR drží aj v súvislosti s financovaním dvadsiatky múdrych mužov z okolia Roberta Fica. Sú združení v takzvanom Zbore poradcov predsedu vlády SR, pričom ich počet sa oproti predošlému volebnému obdobiu podľa dostupných informácií zvýšil o päť. Dôvod je neznámy, zrejme ťažká vnútro- a zahraničnopolitická situácia našej vlasti, v každom prípade ide o vskutku zvučné mená.

Súčasťou zboru sú napríklad bývalí politici Pavol Hamžík, Peter Magvaši, Stanislav Becík, ale tiež vedecké a odborné kapacity ako Libor Vozár, Peter Bielik, Juraj Šteňo, Pavol Kárász, Peter Staněk, Jaromír Pastorek či Eduard Bárány. Tomuto skvelému tímu poradcov šéfuje doktor sociálno-politických vied, poslanec Národnej rady, smerák Vladimír Faič.

Jeho tajomníkom je Jozef Červenka, ktorý túto funkciu vykonáva za 2 500 eur mesačne. Vyplýva to zo zmluvy zverejnenej v centrálnom registri. Červenka je jeden z mála členov zboru poradcov s takto sprístupnenou informáciou o odmene, ktorú za svoju činnosť od Úradu vlády poberá. A prečo nie sú zverejnené aj ostatné?

„Odmenu externých poradcov nemožno zverejniť v zmysle zákona o ochrane osobných údajov,“ tvrdí Úrad vlády. Dodáva, že externým poradcom sa odmena určuje individuálne. A niektorí vraj svoju činnosť pre premiéra vykonávajú dokonca bez nároku na odmenu. „Hlavnou činnosťou poradcov je spracúvanie analýz a odborných stanovísk, vypracúvanie a posudzovanie materiálov prerokovávaných vo vláde SR, tvorba koncepčných materiálov na základe požiadaviek a pokynov predsedu Zboru poradcov predsedu vlády SR, vybavovanie pridelenej spisovej agendy, vykonávanie poradenskej činnosti v predmetnej oblasti, vypracúvanie podkladov pre vystúpenia a plnenie ďalších úloh podľa pokynov predsedu Zboru poradcov predsedu vlády SR,“ vysvetľuje opodstatnenosť zboru poradcov Úrad vlády.

Majú ho aj ostatní

No nielen Robert Fico, svoj tím mudrcov mala aj bývalá premiérka Iveta Radičová. Interne jej radili štyria, jedenásti externe. Zbor poradcov v tom čase viedol Marián Balázs, podľa ktorého bola táto práca potrebná, bezpochyby dôležitá a mala význam „aj keď premietnutie stanovísk poradcov do konkrétnych rozhodovaní nemožno matematicky vyčísliť. Platí však, že odborné a kvalifikované stanoviská či analýzy pomáhajú pri práci a rozhodovaní premiéra/ premiérky“, je presvedčený Marián Balázs.

Zbor poradcov radí aj českému predsedovi vlády Bohuslavovi Sobotkovi či slovenskému prezidentovi Andrejovi Kiskovi. Naša hlava štátu ich má sedem, z toho troch interných a štyroch externých, pričom Kancelária prezidenta nemala absolútne žiadny problém prezradiť, že mesačne za ich služby vynakladá 17 500 eur v hrubom. Ale práve odborníci z blízkosti Andreja Kisku premiérovi Ficovi nesmierne prekážajú.

Dokonca povedal, že prezident je plne v rukách svojich poradcov, ktorí ho ťahajú do pekla. O tom, kde premiéra ťahajú tí z Úradu vlády, sa rozpisovať netreba. Za všetko hovorí prijatie nových mediálnych posíl, ktoré budú musieť veru kadečo naprávať.

VIDEO Plus 7 Dní