Je toto možné? Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková sa vyjadrila, že advokátka Eva Mišíková by mala zvážiť členstvo v Súdnej rade SR, respektíve ona by to na jej mieste určite urobila. Mišíková totiž podľa nej prispieva k zníženiu dôveryhodnosti slovenského súdnictva, keď ako advokátka nosí so sebou bremeno svojich klientov. Ťarcha Mišíkovej spočíva podľa nej v tom, že poskytuje právne zastúpenie dvom obvineným, ktorí sú na úteku. Podľa Kolíkovej takáto advokátka nepatrí do súdnej rady.

Ministerka evidentne týmto vyjadrením prestrelila. Sedemdesiatdvaročná Mišíková mala nie nadarmo prezývku Ikona. Dlhé roky pracovala na Generálnej prokuratúre SR a tvrdo bojovala proti organizovanému zločinu. Punc profesionality preniesla aj do advokácie, aj do súdnej rady. Teraz sa za ňu postavil predseda súdnej rady Ján Mazák aj členovia rady, ktorých sme oslovili. Za Mišíkovou stojí aj Slovenská advokátska komora.

Kolíkovej kádrovanie

„Nikdy som nespochybňovala princípy, že právo na obhajobu a rola advokáta pri zastupovaní jeho klienta je kľúčová pre prístup k spravodlivosti,“ tvrdí šéfka rezortu spravodlivosti. Vzápätí doplní, že advokát má v zásade na výber, ktorým kauzám sa venuje, a má na výber aj to, v ktorých inštitúciách zastupuje aké záujmy.

„Vzhľadom na zastupovanie klientov ako obvinených pani Mišíkovou v kauzách, ktoré sú spojené s vyšetrovaním korupcie, by bolo pre dôveryhodnosť súdnej rady, ako aj celého systému justície lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v súdnej rade nesedeli,“ myslí si ministerka Kolíková. Čo ju k tomu priviedlo, keď­že ešte vlani v apríli pri vymenovaní advokátky Mišíkovej za členku súdnej rady problém nemala, neuviedla.

Podľa Kolíkovej si treba vybrať „či zastupujem klientov vo veciach, ktoré sú medializované a súvisia s korupciou aj so spochybnením predstaviteľov štátu na najvyšších miestach, na jednej strane a na druhej strane som v orgáne sudcovskej legitimity, ktorý rozhoduje o tom, akí ľudia si majú alebo nemajú obliecť talár, alebo ktorí sudcovia majú nárok na kariérny rast“. Kolíková jednoducho zaútočila na členku nezávislej súdnej rady.

Nátlak

Mišíková ostala zo slov ministerky sklamaná. „Nesúhlasím s jej názorom vo vzťahu k mojej osobe,“ reagovala na kritiku. Dôrazne vyhlásila, že to, koho zastupuje, nijako nevplýva na jej zodpovedný a objektívny prístup k výkonu funkcie členky súdnej rady. „Na rozdiel od pani ministerky som v súdnych sieňach na území celého Slovenska až doposiaľ absolvovala tisíce pojednávacích hodín počas svojej 47-ročnej praxe. Z toho dôvodu dôverne poznám problematiku súdov aj ich súčasné problémy a mám úprimný záujem na tom, aby sa zlepšila dôvera občanov v justíciu. Jej vyjadrenie, že ,by bolo pre dôveryhodnosť súdnej rady, ako aj celého systému justície lepšie, keby s takýmto bremenom členovia v súdnej rade nesedeli‘, považujem za absolútne nekorektné,“ reaguje Mišíková.

Kádrovanie členstva v súdnej rade na základe toho, koho ako advokátka zastupuje, je podľa nej škandálnym spochybňovaním podstaty práva na obhajobu, hoci ministerka tvrdí opak. Mišíková to vníma ako pokus o nátlak na súdnu radu.

Aké „bremeno“?!

Predseda súdnej rady Ján Mazák nemieni názory ministerky komentovať, ale postavil sa za advokátku. „Doktorka Eva Mišíková je platná a veľmi zdatná členka Súdnej rady Slovenskej republiky. Vyniká pevným a mravným štandardom a vysokou profesionalitou. V tejto spojitosti nezohráva žiadnu úlohu, koho ako advokátka obhajuje,“ uviedol Mazák pre PLUS 7 DNÍ. Súdna rada má podľa neho s ministerkou spravodlivosti kolegiálne štandardné vzťahy, ktoré sa riadia predovšetkým princípom lojálnej spolupráce.

Častou kritičkou predsedu súdnej rady Mazáka je členka rady, sudkyňa Marcela Kosová. V tomto prípade sa však zhodnú. Kosová nerozumie, v čom má byť advokácia a klienti pre Mišíkovú „bremenom“. „To, že laická verejnosť spája obhajcov obvinených so skutkami ich klientov, ma neprekvapuje, ale pri ministerke spravodlivosti je to veľmi nešťastné,“ hovorí Kosová.

Proti Kolíkovej názoru, aby bola spôsobilosť advokáta vykonávať akúkoľvek verejnú funkciu spájaná s tým, akých klientov zastupuje, sa dôrazne ohradil aj predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Viliam Karas. „Je to hlboké nedorozumenie poslania advokáta v demokratickej spoločnosti a priamo ohrozuje ústavné právo každého občana na obhajobu. Je právom klienta mať od štátu nezávislého advokáta, ktorý je viazaný zákonom a nad jeho rámec aj advokátskou etikou,“ uviedol Karas. SAK podľa neho vníma mimoriadne citlivo akékoľvek predsudky voči advokátom vykonávajúcim svoju prácu. Karas zdôrazňuje, že cestou k spravodlivému Slovensku je aj úcta k názorovým oponentom a primeraná obozretnosť a zdržanlivosť pri kategorických úvahách.

Podpredseda Slovenskej advokátskej komory Ondrej Laciak upozorňuje, že je naozaj neprípustné, ak sú kýmkoľvek v právnom štáte advokáti stotožňovaní so svojimi klientmi a so skutkami, pre ktoré sú klienti stíhaní. „V právnom štáte je neakceptovateľné, aby boli advokáti akokoľvek hanení, diskreditovaní alebo diskriminovaní len za to, že poskytujú právne služby, respektíve za to, že zastupujú klientov v trestných či iných konaniach,“ hovorí Laciak.

Zdôrazňuje, že vo vyspelých štátoch požívajú advokáti zastupujúci klientov v exponovaných kauzách, naopak, často vysoké spoločenské uznanie. Laciak uvádza ako príklad nórskeho advokáta, ktorý zastupoval už odsúdeného masového vraha Breivika, ktorý získal také spoločenské uznanie, že sa stal neskôr politikom.

Nie je klient ako klient?

Mišíková má na svojom konte zastupovanie desiatok najrôznejších klientov - od ľudí, ktorí nemajú peniaze na advokáta a prideľuje im ho štát, cez novinárov, ľudí zo zločineckého prostredia až po poslancov Národnej rady SR. V minulosti zastupovala pri dopravnej nehode aj dnešného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica.

„Napríklad smrteľná dopravná nehoda, za ktorú bol trestne stíhaný doktor Lipšic, vyvolávala rôzne kontroverzné reakcie ohľadom výšky trestu a podobne. Aj tu som dbala v prvom rade na zákonné postupy vo vyšetrovaní, na dodržiavanie zákona v celej jeho šírke a, samozrejme, na etiku advokáta. Nech kohokoľvek zastupujem, a nie sú to len medializované veci, postupujem rovnako,“ hovorí Mišíková.

Odkiaľ sa Mišíková pozná s dvoma klientmi na úteku - Petrom Koščom spájaným s prostredím Slovenskej informačnej služby a Jánom Kaľavským, exšéfom operatívcov NAKA -, ktorí sú z pohľadu ministerky „problematickí“?

„Petra Košča poznám vyše 12 rokov. Zoznámili sme sa v čase, keď som pracovala na generálnej prokuratúre. Košč kontaktoval mňa a riaditeľa odboru zločineckých štrukúr z pozície príslušníka bezpečnostných služieb. Informoval nás, že nám hrozí vážne nebezpečenstvo, a upozorňoval, aby sme boli obozretní. Bezpečnostná služba hneď vykonávala opatrenia, aby bolo zabránené nejakému útoku,“ hovorí Mišíková. Za právnu zástupkyňu Košča si Mišíkovú zvolili Koščovi príbuzní, ktorí jej meno uviedli na polícii, ju o tom informoval vyšetrovateľ a ona obhajobu prijala. U Košča doma bola len jediný raz, a to až pri domovej prehliadke, ktorú robila polícia.

Čo sa týka Jána Kaľavského, ten Mišíkovú požiadal o zastupovanie najskôr v prípade, kde aj sudca konštatoval, že skutok je trestný čin, a nevyhovel ani návrhu na vzatie Kaľavského do väzby. Keď Kaľavského policajti znovu obvinili, jeho manželka ju opäť zvolila na zastupovanie.

Nebezpečná politizácia

Zdá sa, že ministerka Kolíková rozohrala nebezpečnú hru. Do zákona zaviedla od januára 2021 možnosť odvolať členov súdnej rady kedykoľvek pred uplynutím ich funkčného obdobia a bez uvedenia akéhokoľvek dôvodu. Mišíková nemôže odvolať Kolíkovú, Kolíková sa však môže postarať o Mišíkovej odchod bez vysvetlenia.

Poradná rada európskych sudcov za Slovenskú republiku vidí v takejto reforme súdnictva problém. Podľa sudcu Františka Moznera, člena poradnej rady, „takáto zmena nielenže neprispieva k zvýšeniu dôvery verejnosti v slovenské súdnictvo, naopak, vedie k spolitizovaniu alebo prinajmenšom k dojmu spolitizovania činnosti súdnej rady, keďže jej členovia závisia od tých, ktorí ich nominujú, nielen pri vymenovaní, ale aj pri výkone mandátu.“

Politici verzus advokáti

V poslednom čase ležia advokáti politikom v žalúdku, upozorňuje advokát Martin Ribár zo Združenia za demokraciu a právny štát. Predpokladá, že to môže súvisieť s tým, že čoraz viac advokátov vznáša námietky proti trestným konaniam a to sa politikom nepáči. „No a potom sú tu advokátske kancelárie, ktoré nebudem menovať, ale akoby si robili PR a reklamu na tom, že zastupujú len tých, ktorí spolupracujú s vyšetrovacími orgánmi,“ zamýšľa sa Ribár nad tým, či to napokon celé nebude smerovať k tomu, aby sa Slovenská advokátska komora, ktorá je aktuálne tŕňom v oku politikov, rozdelila.

Advokátku Mišíkovú Ribár osobne nepozná, ale jej kritika zo strany ministerky je podľa neho „za čiarou“. Pripomína, že ide o advokátku, ktorá má za sebou ako prokurátorka tisíce hodín strávených v pojednávacích miestnostiach, a preto pozná problémy súdnictva veľmi detailne. Odborne ju spochybňovať je podľa neho absolútny nezmysel.

FOTO V GALÉRII

„Neviem, prečo to pani ministerka tak vníma. Ak by sa stalo, že zastupujem niekoho, kto je istým spôsobom predmetom nejakého prerokovania v súdnej rade, tak sa na tomto bode programu v súdnej rade nezúčastním, respektíve zdržím sa hlasovania,“ hovorí Eva Mišíková, ktorej nie je príjemné riešiť takéto názory po desiatkach rokoch ťažko odpracovaných v boji so zločinom.