Súčasťou komisie by mali byť podľa Kolíkovej predstavitelia opozície, prezidentka, verejná ochrankyňa práv, Slovenská advokátska komora či zástupcovia európskych organizácií.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) si demisiu riaditeľa vysoko váži. Ako podotkla, je to dôležitý krok k obnoveniu dôvery v ZVJS.

Príslušníci ZVJS podľa Ivana nepochybili v prípade pokusu o samovraždu Lučanského vo väzbe. Deklaroval, že si vykonávali svoje povinnosti a po nájdení mu poskytli prvú pomoc.

"Predbežné závery aj kamerové záznamy jednoznačne potvrdzujú naše tvrdenia, že tam nebolo cudzie zavinenie a príslušníci ústavu Prešov nezlyhali, nezanedbali žiadnu podstatnú povinnosť," uviedol Ivan. Pripomenul, že 24-hodinové kamerové snímanie na celách u obvinených nie je v zmysle zákona možné.

Priblížil, že príslušníci ZVJS našli Lučanského počas kontroly výdaja stravy - večere. Bývalý policajný prezident bol vo väzbe kontrolovaný podľa predbežného dohľadu. Psychologické ani psychiatrické vyšetrenia podľa Ivana nepotvrdili u Lučanského samovražedné sklony.

ZVJS je tiež otvorený ďalšej previerke z pohľadu dodržania zákonných podmienok alebo vykonávacích predpisov. Udalosť preverí Úrad inšpekčnej služby Ministerstva vnútra SR.

Lučanský, ktorý je v súčasnosti vo väzbe, sa pokúsil v utorok (29. 12.) o samovraždu. Jeho stav je kritický.