Sme rodina je síce známe ako hnutie Borisa Kollára, okrem blízkych a príbuzných multiotecka však v nej má veľké slovo aj iný klan. Konkrétne rod Pčolinských z východného Slovenska. Členov tejto rodiny sa do politiky zmestilo veru požehnane.

Ukrytý Martin

O najstaršom zo súrodencov, 43-ročnom Vladimírovi Pčolinskom, sa hovorí ako o budúcom šéfovi našej tajnej služby, v skratke známej ako SIS. Jeho manželka Adriana Pčolinská je odborníčkou rodinného hnutia na školstvo a ako poslankyňa národnej rady začala svoj druhý mandát. Rovnaký čas derie zákonodarné lavice aj mladší Vladimírov brat Peter Pčolinský. Aby toho nebolo málo, vo Vranove nad Topľou je okresným predsedom zoskupenia Sme rodina  Lukáš Pčolinský.

No a zabudnúť nemôžeme ani na hlavu menovaného klanu, ktorou je mimoriadne angažovaná matka štyroch synov Marcela Pčolinská. Aktuálne je starostkou dedinky Nižný Hrabovec vo Vranovskom okrese. Na túto funkciu kandidovala v posledných samosprávnych voľbách ako nezávislá. „Kampaň aj zber podpisov som si odšliapala so svojou vtedy 6-ročnou vnučkou,“ hrdí sa.

Výnimkou v rodine Pčolinských je len druhý najstarší syn pani Marcely. Volá sa Martin a ako jediný sa v politike oficiálne neangažuje. „Ako vyštudovaný telocvikár robí kurzy sebaobrany a športu, ale čo presnejšie, to sa treba opýtať jeho,“ tvrdí Marcela Pčolinská. Podľa našich informácií však v práci pre štát tak úplne neabsentoval. Hoci sa nikdy nepredviedol vo viditeľnej pozícii, v  minulosti Martin Pčolinský vraj pracoval pre zvláštny policajný útvar mimoriadne utajený pred verejnosťou. 

V obchodnom registri sa jeho meno často objavovalo v rôznych firmách, v ktorých  figuroval bývalý siskár Pavol Forisch. Nuž a ten je známy mútením vody vo všelijakých kruhoch. Zviditeľnil sa napríklad podaním trestného oznámenia na organizátorov protestov Za slušné Slovensko či škandalizáciou Lucie Nicholsonovej z SaS.  Vlani na jeseň Forischa  zadržala polícia a následne ho obvinili z vydierania i z drogovej trestnej činnosti.

Politické mlieko mamy Marcely

Vráťme sa však od kontroverzného exsiskára k rodine Pčolinských, ktorá sa bezpochyby radí medzi akési úkazy slovenskej politickej scény. Nie je totiž bežné, aby sa v tejto sfére uchytilo toľko členov jednej famílie. Zaujímalo nás teda, ako sa to rodine Pčolinských podarilo. Prvý krok k tomuto nevídanému úspechu urobila matka štyroch bratov, inak stredoškolská učiteľka. Pani Marcela patrila medzi zakladajúcich členov KDH.

„Angažovať som sa začala hneď po revolúcii,“ hovorí hrdo. V deväťdesiatych rokoch stúpala čoraz vyššie po straníckom rebríčku, až sa v roku 2002 stala poslankyňou národnej rady.

Otec bratov Pčolinských bol vojakom a po odchode do výslužby sa venoval podnikaniu. Pred šiestimi rokmi zomrel. „Mali sme kedysi s manželom firmu. Podnikali sme v  hygiene prostredia. Rôznym rekreačným zariadeniam sme dodávali čistiace a  dezinfekčné prostriedky,“ opísala Marcela Pčolinská, ktorá sa dušuje, že na politiku nikdy odkázaná nebola.

 „Chlapci“ Pčolinskí, hlavne Vladimír a Peter, sa veľmi skoro angažovali v  mládežníckej organizácii KDH. „Každý deň sme mali troje novín na stole. Deti so mnou a  s manželom nasávali atmosféru. Môj brat hovorí, že boli oddojčení politickým mliekom,“ smeje sa mama Pčolinská.

Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová a Vladimír Pčolinský počas vymenovania za riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) v Bratislave 15. apríla 2020. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Zdroj: Jaroslav Novák

Na ďalšej strane si prečítajte, ako sa Vladimír Pčolinský vypracoval z mladého kádéháka na policajného kapitána a blízkeho Daniela Lipšica.