Kapitán Vlado

Najstarší Vladimír už počas štúdií pôsobil na tlačovom odbore  kresťanských demokratov.  Cestičku si našiel hlavne k  Vladimírovi Palkovi, o ktorom jeho mama dodnes hovorí ako o najčestnejšom a  najmúdrejšom človeku, akého kedy stretla.

Vladimír Pčolinský  robil Palkovi poslaneckého asistenta. Keď Palko získal kreslo ministra vnútra, mladého Vlada vzal so sebou a spravil z neho riaditeľa ministerskej kancelárie. Takto prešiel najstarší Pčolinský zo straníckych do štátnych štruktúr. Napokon, výplata z  ministerstva vnútra mu chodí na účet ešte aj dnes. Pracuje totiž v  komisii, ktorá dozerá na voľby a  financovanie strán.

Rezort vnútra Vladimírovi Pčolinskému zjavne zachutil. Pôsobil v ňom aj počas ministrovania Daniela Lipšica. Stal sa riaditeľom organizačného odboru Lipšicovej kancelárie, za čo poberal aj na rezortné pomery veľmi štedrý plat. To však nebolo všetko, čím sa vtedy 32-ročný Vladimír Pčolinský zviditeľnil. Vysvitlo totiž, že vtedajší policajný prezident Ján Packa  z tohto úradníka v júli 2010  oficiálne spravil muža s hodnosťou kapitán.

Od Lipšica ku Kollárovi

V roku 2012 Vladimír Pčolinský spolu s prominentným právnikom Lipšicom opustili KDH. „Dostal ponuku, rozhodol sa a  išiel s  ním ďalej. Samozrejme, nebol som nadšený, ale rešpektoval som jeho rozhodnutie,“ komentuje bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský odchod Pčolinského do Lipšicovho novozaloženého hnutia NOVA, kde načas zakotvil spolu s mamičkou. Mimochodom, mama Pčolinská sedela dokonca v predsedníctve tohto hnutia.

Pavol Hrušovský si na Marcelu a  syna Vladimíra Pčolinských spomína vcelku pozitívne. „Mali sme veľmi dobré, priateľské vzťahy, vždy bola obetavá pre to, čo robila. Vlado bol môj spolupracovník v  centrále KDH, dalo sa na neho spoľahnúť,“ opisuje časy, keď mal horúci kandidát na šéfa SIS niečo po dvadsiatke. „Každý má svoju predstavu o  vlastnej budúcnosti, ale že by som u  neho pozoroval nejakú prehnanú ambíciu, neviem. Bol šikovný, vedel vyjadriť aj svoj nesúhlas. Je to racionálny a  konštruktívny typ,“ zhodnotil začiatky politického angažovania Vladimíra Pčolinského Hrušovský.

Dnes je Vladimír Pčolinský považovaný za sivú eminenciu hnutia Sme rodina. „Má titul v oblasti politického marketingu, tak pomáha,“ vysvetľuje jeho matka. V preklade to znamená, že Vlado diriguje komunikačnú stratégiu strany a  podieľa sa na jej tlačových správach.

Silný hráč

Zaradenie na čelo Slovenskej informačnej služby by bolo výsledkom dlhodobého snaženia Vladimíra Pčolinského v tejto oblasti. Hovorí sa, že má dokonalý prehľad o  fungovaní bezpečnostných zložiek a disponuje informáciami o  jej bývalých a  súčasných agentoch. Vyzná sa údajne aj v spravodajských hrách, ktoré sa v  našej malej krajine, a možno i pod jeho taktovkou, rozohrávajú. „Je možné, že poznám nejakých ľudí z  oblasti bezpečnosti, keďže sa v  tejto oblasti pohybujem od roku 1998,“ vysvetľoval vlani pre Sme Vladimír Pčolinský.

Práve on je autorom fotografie, ktorá prvýkrát spojila Kočnera s  Tóthom. Vraj si náhodne pri káve v  istom bratislavskom hoteli všimol dvojicu sediacu v spoločnosti Zuzany Tománkovej, známej z  kauzy Čistý deň.   Nuž, Vladimír Pčolinský je iste mimoriadne šikovný človek zašitý vždy presne tam, kde treba.

Na ďalšej strane sa dočítate o problémoch poslanca Petra Pčolinského s exekútormi a tiež to, kto za neho dlhy vyplatil.